Ārsti «spaisu» uzskata par izaicinājumu medicīnai un sabiedrībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lai gan nu jau vairāk kā mēnesi par jauno psihoaktīvo vielu jeb spaisa pagaidu aizlieguma neievērošanu ir paredzēta kriminālatbildība, Latvijas Ārstu biedrība uzskata, ka problēma joprojām pastāv, jo nepieciešams būtu šo kaitīgo vielu pilnīgs aizliegums. Trešdien Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā uz starptautisku konferenci „Jaunās psihoaktīvās vielas - izaicinājums medicīnai un sabiedrībai” meklēt risinājumus bija ieradušies ārsti gan no Latvijas, gan no tālās Austrālijas.

Lai aktualizētu cīņu ar nu jau nelegālajām vielām, Latvijas Ārstu biedrība ir pasūtījusi īsfilmu „Spaiss. Jaunās narkotikas”, ko trešdien prezentēja medijiem. Tajā kāda jauniete atklāj savu bēdīgo pieredzi pēc spaisa uzsmēķēšanas, bet mediķi mudina politiķus vēl stingrāk ierobežot šīs vielas.

To, cik bīstami Latvijā bija izplatījusies spaisa lietošana līdz tā nodzīšanai pagrīdē, pēc filmas uzsvēra Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Anestezioloģijas un neatliekamās medicīnas galvenais speciālists Viesturs Liguts.

”Šogad līdz maijam pēc mūsu statistikas reģistrēti 114 dažādu narkotiku lietotāji, no kuriem vismaz puse [lietojuši] jaunās psihoaktīvās vielas. Pagājušajā gadā bija 102 gadījumi pa visu gadu, es domāju, ka situācija ir vairāk nekā draudoša. Pieaug nepieciešamība šos pacientus stacionēt, arī ar dzīvībai bīstamu stāvokli. Tāds kontingents ir mūsu nākotne. Narkotikas ēd, nīcina ārā mūsu nākotni. Tās ir lētas, vilinošas. Gribas izcelties, bet izcelšanās rezultāts ir migla, nāve, invaliditāte un tamlīdzīgi,” brīdināja Liguts.

Viena no pirmajām valstīm pasaulē, kas saskārās ar spaisu lietošanas vilni, bija Austrālija. Par šīs valsts pieredzi cīņā ar jaunajām psihoaktīvajām vielām konferencē stāstīja profesors Andis Graudiņš no Monašas universitātes Melburnā.

„Ar leģislāciju (likumdošanu) noteikti lietošana paliek mazāka, Jaundienvidveslā pērn ieviesa psihoaktīvo vielu leģislāciju, tad krita lietošana un cilvēku skaits, kas nāca uz neatliekamās palīdzības departamentiem. Būs interesanti redzēt, vai tas turpināsies. Lielākā problēma ir, ka vienu vielu izņem no sistēmas, bet rodas jauna viela, kas rada varbūt lielākas problēmas,” sacīja Graudiņš.

Iekšlietu ministrijas Politikas izstrādes nodaļas vadītājs Jānis Bekmanis gan norādīja, ka ar aizliegumiem vien visu atrisināt nevarēšot:

„Likumdošana, aizliegumi un sodi, bez šaubām, ir vajadzīgi, bet  tas nenodrošinās pilnīgu psihoaktīvo vielu izskaušanu. (..) Tā ir tikai puse no risinājuma, tāpēc šādas konferences, kas paplašina redzesloku un skaidro, ar ko un kā vislabāk cīnīties, vajadzīgas vēl un vēl,” akcentēja Bekmanis.

Savukārt Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis uzsvēra - svarīgi ir arī tas, lai korekta informācija par spaisa kaitīgumu nonāktu pie bērniem un viņu vecākiem:

„Visus vecākus iemācīt šodien ir salīdzinoši sarežģīti. Izglītības ministrija hroniski pretojās veselības mācībai skolā, izņēma 2003. gadā - mums nav veselības mācības. Arī sabiedrības mācībai un pašlaik aktualizētajai dzīves ziņai nav saistības ar veselības mācību. Mēs meklējam ceļus, ceram, ka izdosies pa reģioniem pirmo grupu apmācīt skolu medicīnas māsas, skolu psihologus, skolu sociālos darbiniekus. Mēģināsim dažādām metodēm viņus apmācīt, lai varētu tālāk strādāt ar skolotājiem un, iespējams, ar bērniem.”

Jāpiebilst, ka situācija Latvijā nav unikāla, jo arī ANO ziņojumā par sintētisko narkotiku izplatību pasaulē norādīts uz strauji pieaugošo jauno psihoaktīvo vielu izplatību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti