Panorāma

Itālija cīnās pret nelegālo migrantu nokļūšanu ES

Panorāma

LTV "Panorāma" stāda mežu

Autologās cilmes šūnas izmantos plašāk

Ārsti Rīgā plašāk izmantos cilmes šūnu transplantācijas tehnoloģijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti vēruši jaunu lappusi vēža ārstēšanā, paplašinot to pacientu loku, kam izmanto autologo cilmes šūnu transplantāciju. Līdz šim šo metodi izmantoja tikai asins vēža ārstēšanā, nu arī citiem vēža vai reimatoloģijas pacientiem. Šīs ziņas apsveic arī organizācijā ziedot.lv, jo valsts apmaksāta šūnu pārstādīšana ir liels atspaids tiem, kas lūdz ziedojumus.

Māsiņa gatavo īpašu ierīci, tādu kā centrifūgu, ar kuru tūlīt paša pacienta asinīs tiks ķerti un atdalīti "labie kareivji" jeb cilmes šūnas. Procedūra ir gara, ilgst aptuveni četras vai piecas stundas. Tās laikā visas pacienta asinis cirkulē caur šo iekārtu divas reizes, bet noķertās šūnas tiek sasaldētas mīnus 190 grādos.  

Cilmes šūnas tiek apstrādātas iesaldētas īpašos konteineros, kur glabājās līdz transplantācijas brīdim, Latvijas Televīzijai pastāstīja Hematoloģijas un transplantācijas nodaļas vadītāja Ilze Trociukas. Līdz šim metodi izmantoja tikai leikozes un limfomas ārstēšanā. Nu ar paša šūnām ārstēts arī gados jauns vīrietis ar sēklinieku vēzi. Viņa ārstēšana bija izaicinājums arī ārstei. 

"Devas ļoti lielas. Hematoonkoloģijā tik milzīgas devas neizmanto. Tās bija mācības, plašs literatūras apskats. Vienu brīdi bija tāda sajūta: "Ko es daru? Ko es daru? Bet no otras puses – atkāpšanās jau nav. Uzdevums ir palīdzēt pacientam. Jauns puisis! Viņam ir jādzīvo. Viņam ir jāstrādā. Un jāizdara maksimālais, kas ir tavās rokās un kas ir tavā galvā," saka ārste.

Ilgstoši pētījumi gan Amerikā, gan Eiropā apstiprina, ka šī metode izmantojama vairāku audzēju ārstēšanā. "Tas palīdz nostiprināt remisiju, tā saucamo periodu, kad pacients ir vesels. Tāpat kā tortei mēs klājam kārtas un rotājam, transplantācija ir šis viens no pēdējiem etapiem, lai varētu teikt, ka pacients ir vesels," izklāsta Trociukas. 

Gandarīta ir arī labdarības organizācijas ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta. "Mēs ļoti pozitīvi skatāmies uz to, ka Latvijā ienāk jaunas tehnoloģijas un ka mūsu mediķi var izmantot jaunākās tehnoloģijas Latvijas pacientu ārstniecībai. Pat ja tie ir maksas pakalpojumi, tas vienmēr ir lētāk nekā doties uz Vāciju vai Izraēlu un veikt to pašu," viņa paskaidro. 

Autologā un alogēnā cilmes šūnu transplantācija ir valsts programmā un tiek segtas no budžeta līdzekļiem. Gadās, ka pacientam jālieto zāles, kas nav kompensēto medikamentu sarakstos. Tad jāmeklē līdzfinansējums. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti