4. studija

4. studija

4. studija

4. studija

Kvarca lampas - labas imunitātei vai bīstamas veselībai?

Ārste: Kvarca lampu labums ir mīts; internetā tās aizvien tirgo

Padomju laikos sauktu par “kalnu saulīti”, kvarca lampu no bērnu dienām atceras daudzi. Un, lai gan ārsti brīdina, ka kvarca lampas nedod nekādu labumu, bet nepareizas lietošanas gadījumā var būt pat bīstamas, tās joprojām ir brīvi nopērkamas internetā, pārliecinājās LTV raidījums “4. studija”.   

Agrāk bija mīts, ka kvarca lampas izmanto bērniem, lai ražotu D vitamīnu, bet tas ir tikai mīts, jo kvarca lampās nav ultravioleto B-staru, kas ādā veicina D vitamīna sintēzi, skaidroja dermatoloģe Evita Jakušonoka.

Saules izstaroto UVC starojumu absorbē ozona slānis, un mūsu ādu tas nesasniedz, un, kā stāsta dermatoloģe, ļoti labi, ka tā. Šie stari ir īpaši nikni un rada smagus molekulu bojājumus, izraisot līdz 98% mikroorganismu bojāeju. Taču, kaut arī kādam agrāk šķita, ka dezinficēt bērnus ar kvarca lampu tomēr vajadzētu, īstu labumu veselībai tas nesniedz.

“Pētot literatūru un pētījumus, vairāk nav [atzīts] šo kvarca lampu nozīmīgums un pielietojums pie kādām saslimšanām, jo sterilo vidi vairāk nerekomendē, jo organismam ir jāadaptējas pie mikroorganismiem, un šādu sterilu vidi vairāk neviena publikācija nerekomendē,” stāsta Jakušonoka.

Tikmēr interneta veikalos pieejams samērā plašs “kalnu saulīšu” klāsts, bet ieteikumi vai lietošanas instrukcija gan nav paredzēta visiem. Kvarca lampas interneta veikalos var iegādāties par 9 eiro.

Ja kāds to sajauktu ar parastu galda lampu un turētu ieslēgtu visu dienu savā istabā, tas varētu novārdzināt imūno sistēmu, attīstīties bronhiālās astmas, alerģiskie rinīti vai citas alerģiskās reakcijas uz pārtiku vai ziedputekšņiem, vai citiem mikroorganismiem, saka dermatoloģe.

“Es pati nesaskatu neko pozitīvu, es aicinātu izvairīties no kvarca lampām,” piebilst ārste.

 “Protams, tas nav labi, ka mēs jebkurš, pat nezinātājs par medicīnu, var nopirkt [kvarca lampas] un lietot, kā viņš grib, bet šis jautājums mums valstī nav sakārtots, tāpēc arī šīs lampas tiek pārdotas internetveikalos,” atzīst Jakušonoka.

Ja kāds tomēr vēlas izmantot kvarca lampas, “4. studija” apkopoja dažus speciālistu  ieteikumus, kas interneta veikalos nav minēti:

  • jāvalkā aizsargbrilles,
  • ja ieslēdz, tad uz 10 minūtēm,
  • telpā aizliegts ieiet 15 minūtes pēc apstarošanas,
  • visus kaķus, suņus un citas dzīvas radības no telpas vajag izdzīt,
  • ja telpā ieslēgta kvarca lampa, istabas augi, saņemot starus, visticamāk, novītīs.
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti