Rīta Panorāma

Intervija ar Zinti Ekmani

Rīta Panorāma

Dārzeņu audzētāji joprojām izjūt embargo sekas

Telefonintervija ar Ivetu Dzīvīti-Krišāni

Ārste: Bērnu aptaukošanās cēlonis - ne tikai šķīvī, bet arī emocionālās problēmās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Liekā svara problēmas bērniem bieži saistītas ar nepareizu uzturu, taču nereti cēlonis meklējams arī emocionālās problēmās, intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja Bērnu slimību klīnikas virsārste endokrinoloģijā Iveta Dzīvīte-Krišāne.

Par visu bērnu situāciju ar svaru Latvijā statistikas nav, taču pirms vairākiem gadiem izpētīts, ka ap 20-22% pirmās klases bērnu ir ar liekā svara problēmām, stāstīja endokrinoloģe.

Lai gan vecāki bieži to neuzskata par problēmu, liekais svars var radīt ne tikai kosmētiskas neērtības, bet slēpj arī daudzas nopietnas medicīniskas problēmas.

Aptaukošanās cēlonis ir meklējams ne tikai pašos bērnos, bet arī vecākos. Tas ir atkarīgs no ģimenes un mammas uztura. Būtiski, kā bērns tiek barots, īpaši pirmajos divos gados.

Dzīvīte-Krišāne uzsver arī šīs problēmas emocionālo un psihoemocionālo pusi: „Liekais svars ir ne tikai šķīvī.” Līdz ar to ģimenē ir būtiski visiem kopā pareizi ēst, kustēties un nodrošināt bērniem psihoemocionālu komfortu.

Dietoloģe Laila Meija  stāsta, ka daudz cukura un taukvielu ir arī šķietami veselīgos produktos, kā, piemēram, jogurtā vai brokastu pārslās:

"Protams, pie aptaukošanās ir ļoti daudzi cēloņi, uzturs nav vienīgais, bet tas ir ļoti nozīmīgs. Ir jau zināms, ka par daudz kaloriju apēdam, par maz kalorijas patērējam vai kā to arī sauc – dīvāna, kartupeļa un pults sindroms. Tas ļoti daudz attiecas arī uz bērniem un jauniešiem. Pēdējā laikā aktuāla ir tieši cukura uzņemšana - jauniešiem tie ir saldinātie dzērieni un limonādes. Tikpat daudz cukuru uzņem arī ar tādām lietām, kas šķiet veselīgas. Īpaši meitenēm tādi ir jogurti. Mums ir ļoti saldi jogurti, un bieži vien cilvēki aizstāj ēdienreizes domādami, ka viņi uzņem veselīgu piena produktu. Patiesībā ar to uzņem ļoti daudz lieka cukura. Tāpat brokastu pārslas ir ārkārtīgi saldas, arī tās, kas ir pilngraudu – lielākā daļa, ne visas. Bērni vairāk izvēlas tās saldās. Pašlaik Veselības ministrijā mums ir diskusijas par tiem produktiem, kuri varētu tikt atļauti tirgošanai skolās, tie ir tie produkti, ko bērni iegādājas papildus pusdienām."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti