Rīta Panorāma

Intervija ar Andri Jaunsleini

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Argitu Daudzi

Ārste: arvien vairāk jauniešu izdara pašnāvības

Ārste: Arvien vairāk jauniešu izdara pašnāvības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Trešdien, 10.septembrī, tiek atzīmēta Starptautiskā pašnāvību novēršanas diena. Diemžēl labprātīga šķiršanās no dzīves ir aktuāla problēma arī Latvijā. Aiziešana no dzīves kļūst arvien populārāka jauniešu vidū, taču ir iespējams laicīgi pamanīt to, ka tuvinieks vēlas izdarīt pašnāvību.

Ik pēc 40 sekundēm pasaulē kāds cilvēks izdara pašnāvību, tikmēr Latvijā katru dienu viens cilvēks izlemj aiziet no šīs dzīves.

Pērn Latvijā pašnāvību izdarījuši 382 cilvēki, savukārt šķirties no dzīves mēģinājuši vismaz četras reizes vairāk personu.

"2013.gada rādītājs, salīdzinājumā ar 2012.gadu, ir mazāks, jo par 61 pašnāvību mazāk ir izdarīts Latvijā, bet, lai mēs varētu spriest par noteiktām tendencēm, uzlabošanos vai pasliktināšanos, šī situācija jāvērtē ilgtermiņā. Uzlabošanās viena gada ietvaros vēl nenozīmē, kā nākamajā gadā mums nebūs atkal kāpums," sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sabiedrības veselības analītiķis Toms Pulmanis.

Psihoterapeiti Guntu Andžāni satrauc fakts, ka arvien biežāk pašnāvību izvēlas veikt pusaudži. Tas skaidrojams gan ar nežēlīgajām jauniešu savstarpējām attiecībām, gan ar vecāku pārāk mazajām rūpēm par bērnu, kurš nekad netiek uzslavēts un samīļots.

"Ja bērns nedabū siltu, emocionāli atbalstošu vidi ģimenē, viņš to meklē ārpusē. Un tur, piemēram, uzrodas viens cilvēks, draugs vai draudzene, kurš apliecina, ka viņš ir mīlams. Uzplauks ļoti skaista pusaudžu mīlestība un vienā brīdī mīlestība beidzas," pašnāvības iemeslus skaidro psihoterapeite Gunta Andžāne.

Tā pusaudzim ir traģēdija, viņš jūtas vairs nevienam nevajadzīgs, tāpēc tiek izlemts šķirties no dzīves.

Process līdz lēmuma pieņemšanai par pašnāvību ir samērā ilgs, nevis pēkšņs, tāpēc apkārtējie, ja ieskatās var jau laicīgi saskatīt pazīmes un, iespējams, novērst nelaimi.

"Tā varētu būt pēkšņa darījumu nokārtošana, pēkšņa atvadīšanās no tuviniekiem, pēkšņa savu mantu un lietu dāvināšana, kas aktuāli mūsdienās, pašnāvības metožu meklēšana internetā, tāpat arī pastiprināta alkohola un narkotiku lietošana," novērojamās pazīmes skaidro SPKC sabiedrības veselības analītiķis Toms Pulmanis.

Tāpat pazīmes ir netipisku risku uzņemšanās, izmaiņas miega un ēšanas paradumos, kā arī runāšana par nāvi. Gan pieaugušam cilvēkam, gan jauniešiem ir ļoti svarīgi, ja kāds reizēm pasaka, ka viņš ir svarīgs un tiek mīlēts. Citu cilvēku izteiktajiem vārdiem ir ļoti liela nozīme.

 

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti