Zinātnes vārdā

Vai visa pasaule var dzīvot labklājībā? Saruna ar LU profesoru Jāni Priedi

Zinātnes vārdā

Zinātnieku svaigākais skatījums uz zaļo dzīvesveidu

Uzmanības centrā - klusums. Medicīnas īsfilmu festivāls "Medfest 2018"

Ārpus vārdiem. Rīgā norisināsies starptautisks medicīnas īsfilmu festivāls

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ceturtdien, 26. aprīlī, plkst. 16.30 Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) notiks starptautisks medicīnas īsfilmu festivāls “Medfest 2018. Beyond Words”, kura mērķis ir izglītot sabiedrību un mazināt tajā pastāvošos aizspriedumus par psihiskiem traucējumiem un psihiatrijas pacientiem. Lai plašāk pastāstītu par festivāla ieceri un izvēlētās tēmas aktualitāti, LR6 – Latvijas Universitātes (LU) Radio NABA raidījumā “Zinātnes vārdā” viesojās RSU pasniedzēja un Latvijas Psihiatru asociācijas (LPA) Jauno psihiatru sekcijas pārstāve, viena no festivāla organizatorēm Natālija Bērziņa-Novikova.

Nav noslēpums, ka klusuma klātbūtne mūsu dzīvēs var būt ļoti atšķirīga. No harmonijas piepildīta un meditācijas praksēs apgūta klusuma līdz postošai klusēšanai, kas var veicināt un slēpt nopietnas garīgās veselības problēmas.

“Mēs esam pieraduši, ka apkārt ir daudz dažādu trokšņu, un sākam tos uztvert kā neatņemamu dzīves sastāvdaļu. Cilvēki pat ir aizmirsuši, ko nozīmē pabūt klusumā.

Piemēram, tikko sarunā iestājas klusums, kāds uzreiz sāk nervozēt, mēģināt to kaut kā aizpildīt, bet dažreiz ir labi, ja cilvēki sarunā kopīgi paklusē, apdomājas, ko viņi teiks tālāk, ko pastāstīs”, savā profesionālajā pieredzē dalās Natālija Bērziņa-Novikova. Šogad festivāls “Medfest 2018. Beyond Words” ar piecu dokumentālo īsfilmu palīdzību pievērsīsies šķietami ikdienišķiem, bet tajā pašā laikā ļoti nozīmīgiem jautājumiem, liekot skatītājiem aizdomāties par cilvēku iekšējo pasauli un klusēšanu, tās nozīmi un sekām. Tradicionāli pēc filmu skates sekos ekspertu diskusija par tajā atainotajām problēmām.

Plašāks festivāla apraksts un programma

“Sākotnēji festivāls bija paredzēts tikai medicīnas studentiem, nolūkā veicināt viņu ieinteresētību psihiatrijā, bet ar laiku tas attīstījās un pārtapa par publisku pasākumu,

kura ietvaros ikvienam interesentam ir iespēja redzēt dokumentālās īsfilmas par noteiktu tēmu un pēc tam iesaistīties sarunā ar labākajiem savas valsts nozares speciālistiem”, stāsta Natālija Bērziņa-Novikova. Medicīnas īsfilmu festivāla pirmsākumi rodami 2011. gadā Lielbritānijā, kur joprojām ik gadu tiek izvēlēta festivāla tēma. Latvija bija viena no pirmajām valstīm, kas iesaistījās festivāla starptautiskajā organizēšanā 2014. gadā.

Kā vienu no lielākajiem izaicinājumiem festivāla tēmas ietvaros Natālija Bērziņa-Novikova min to, ka cilvēki joprojām vairās runāt par to, kas viņus nomāc.

“Es ar to saskaros katru dienu. Šis ir dinamisks, aktīvs laikmets, kuru raksturo jauno tehnoloģiju attīstība, bet nereti cilvēki slēpjas aiz šīm tehnoloģijām. Taču sanāk tā, ka pat šķietami drošajā virtuālajā vidē rodam iespēju cits citu negatīvi iespaidot un veicināt dažādus psihiskās veselības traucējumus. Ne velti psihiatrijas jomā ir ienākuši tādi jauni jēdzieni kā "cyberbullying" [apvainošana vai vardarbība kibertelpā] vai "cybersuicide” [pašnāvība kibertelpā]. Tomēr kā plusu speciāliste min to, ka vienlaikus jaunās tehnoloģijas dod iespēju cilvēkam palīdzēt attālināti, piemēram, ar dažādu aplikāciju, mājaslapu un uzticamas informācijas pieejamību. “Visa pamatā ir cilvēku bailes, bet bailes bieži ir normāla reakcija uz notiekošo. Bailes no jaunā, no nezināmā, no tā, ka kaut ko nesapratīs, netiks līdzi, un tam visam klāt nāk pašu kompleksi, ko otrs padomās, kā mani uztvers”.  Kā vienu no risinājumiem stresa mazināšanai Natālija Bērziņa-Novikova min dažādas tehnikas – meditāciju, elpošanas vingrinājumus, kā arī apzinātības treniņus.  

“Kāpēc mēs neesam gatavi pieņemt citādo, runāt par to vai saskarties? Manuprāt, lielākā problēma ir informētība.

Neskatoties uz to, ka par to tiek stāstīts ar dažādu sociālo kampaņu palīdzību, neziņā balstītiem aizspriedumiem un stereotipiem ir ļoti, ļoti ilga vēsture, bet cilvēku paradumus ir grūti mainīt.”

Pasaulē ir ļoti daudz zinātnisko pētījumu, ka novēlota vēršanās pēc palīdzības cilvēku stāvokli padara vēl smagāku un tas ne tikai paaugstina sabiedrības slogu, bet arī apdraud paša cilvēka spēju adaptēties turpmākai dzīvei.

Starptautiskais medicīnas īsfilmu festivāls “Medfest 2018. Beyond Words” norisināsies ceturtdien, 26. aprīlī, plkst. 16.30 RSU Hipokrāta auditorijā. Ieeja pasākumā – bez maksas. Festivāls norisināsies angļu valodā.

Natālija Bērziņa-Novikova ir ārste-rezidente psihiatrijā, Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras pasniedzēja, Latvijas Psihiatru Asociācijas Jauno psihiatru sekcijas komandas dalībniece, medicīnas īsfilmu festivāla “Medfest 2018. Beyond Words” organizatore.

Raidījums „Zinātnes vārdā” LR6 – Latvijas Universitātes radio NABA ēterā 95,8 FM iepazīstina klausītājus ar Latvijas augstskolu studējošo un dažādu zinātņu nozaru pētnieku darbiem, eksperimentiem un jaunatklājumiem. Raidījumā tiek iztaujāti topošie un esošie zinātnieki un pētnieki par viņu akadēmisko un praktisko ikdienu, stāstot par zinātnieku darbu, sasniegumiem un grūtībām visiem saprotamā un aizraujošā veidā. Raidījums skan katru otro ceturtdienu no plkst. 19.00 līdz plkst. 20.00 ar atkārtojumu katru otro svētdienu no plkst. 16.00 līdz 17.00. Raidījumu vada Aija Fedorova un Ivars Austers.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti