Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar Robertu Jurķi un Valtu Variku

Arī šogad atsevišķās vietās Rīgā problēmas ar gaisa kvalitāti

Arī šogad atsevišķās vietās Rīgā problēmas ar gaisa kvalitāti

Pērn Eiropas Komisija brīdināja Latviju par neapmierinošu gaisa kvalitāti Rīgas centrā. Ja situācija neuzlabosies, Latvijai varētu pat piemērot finansiālas soda sankcija. 

Lai gan gaisa novērošanas stacijas brīžiem uzrāda, ka Rīgā ir problēmas ar gaisa kvalitāti, Rīgas domē skaidro, ka kopumā galvaspilsētā gaisa kvalitāte esot normas robežās.

Eiropas Savienībā  noteiktas gaisa piesārņojuma normas pilsētās un tās atļauts pārsniegt 35 dienas gadā. Šī gada piecos mēnešos gaisa kvalitātes mērīšanas stacija Brīvības ielā šo normu jau ir sasniegusi, bet K.Valdemāra ielā konstatēti jau 26 gadījumi.

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš atzina, ka “mēs mēdzam grēkot ar divām vielām – viena ir putekļi, ko rada pilsēta, un otra ir slāpekļa oksīds, ko rada ir autotransports”.

Daļa mērīšanas staciju Rīgā uzstādītas ekstrēmākajos punktos - ielu krustojumos ar intensīvu transporta satiksmi, blakus augstām mājām. Tikmēr stacija, kas uzstādīta Kronvalda parkā, rāda, ka ar gaisa kvalitāti Rīgā  viss ir kārtībā.

“Cilvēkiem, kuriem ir veselības problēmas, nevajadzētu dzīvot Valdemāra ielā vai Brīvības ielā, bet visiem pārējiem – veseliem cilvēkiem – filtri strādā un tur nav par ko satraukties,” mierināja Kļaviņš.  

Alergoloģe Dace Kārkliņa skaidroja, ka gaisa piesārņojumam ir jāpievērš uzmanība, un aicināja pilsētniekus regulārāk doties uz parkiem un mežiem.

“Gaisa piesārņojums ir lielas, lipīgas molekulas, pie kurām daudzas lietas pielīp. Tāpēc arī ir tā, ka ziedputekšņi vai citi alergēni, kas mums ir riņķī, pielīp lipīgajām izplūdes gāžu molekulām un kairina mūsu elpceļus, bronhus, gļotādas. Alerģijas simptomi pilsētniekiem vietās, kur ir liels piesārņojums, ir izteiktāki,” stāstīja Kārkliņa.

Rīdzinieki ar saviem deguniem jūt, ka gaisa kvalitāte pilsētā pēdējos gados ir pasliktinājusies. Īpaši pārmaiņas izjūt tie cilvēki, kuri uz Latviju pārvākušies no citām zemēm.  

“Šeit, Valdemāra ielā gaisa kvalitāte nav laba, bet Pārdaugavā viss ir kārtībā. Es kādu laiku esmu dzīvojis uz Valdemāra ielas un šķiet, ka šeit kļūst arvien sliktāk. Te ir šoseja pilsētas vidū. Manuprāt, vairāk vajadzētu attīstīt veloinfrastruktūru. Man pašam patīk braukt ar riteni un es domāju, ka jauniem cilvēkiem noteikti vajadzētu pārvietoties ar velosipēdiem, tādā veidā mazinot gaisa piesārņojumu,” sprieda Rīgas iedzīvotājs Makss.

“Dažās vietās tā ir apzināti pasliktināta. Piemēram, Šautuves ielā. Tā ir maza ieliņa Pārdaugavā. Bišumuižā izveidota pieņemšana un piebraukšanas uztaisīta pa mūsu ielu, kas tam nav piemērota. Putekļi tādi, ka nevar paelpot,” piebilda Rīgas iedzīvotāja Aili.  

Askolds Kļaviņš skaidroja -  gaisa piesārņojuma jautājumu var atrisināt tikai ilgtermiņā un tas  tiek risināts: Rīga tiek padarīta draudzīgāka velobraucējiem un par prioritāti satiksmē ir izvirzīts sabiedriskais transports un stāvparku izveide pie pilsētas robežām.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti