Arī otro ārējo un sarūsējušo Salaspils kodolreaktora tvertni pārsūknēs mucās

Latvijas Universitāte konkrētus radiācijas mērījumus 19.janvārī sarīkotajā preses konferencē nenosauca, kā iepriekš tika gaidīts. Pieņemts lēmums otru reaktora tvertni pārsūknēt mucās - līdzīgi, kā tas tika izdarīts ar pirmo tvertni 2014.gada beigās. Tomēr Latvijas Universitāte (LU) pieļauj, ka mēneša laikā var pieņemt lēmumu turpināt apsaimniekot objektu vai no tā atteikties. 

Pieņemts lēmums reaktora otro ārējo tvertni izsūknēt un ūdeni pārpakot 1000 mucās, kuras glabāt un apsargāt turpat reaktora teritorijā. Līdz šim smagais ūdeņradis tritijs glabājies 40 kubikmetru lielās tvertnēs, kas stāvējušas no sešdesmitajiem gadiem.

"Šobrīd visi riski esot novērsti," sacīja Latvijas Universitātes (LU) zinātņu prorektors Indriķis Muižnieks, kurš izteica aicinājumu valdībai piešķirt 285 000 eiro Salaspils reaktora apsaimniekošanai 2015.gadam, kurus plānots izlietot uzraudzībai, būvju stiprināšanai un apsardzei. Turpmākajos gados šie izdevumi varētu samazināties, taču LU plāno uzlabot vides uzraudzību.

Tomēr LU var mēneša laikā pieņemt lēmumu turpināt apsaimniekot objektu vai atteikties no tā. 

Valdība 8.janvārī piešķīrusi 15 000 eiro neatliekamajiem darbiem reaktorā, savukārt 2014.gada oktobrī piešķirti 119 000 eiro draudu novēršanai apkārtējai videi.

Jebkurā gadījumā jādomā par reaktora demontāžu, jo ūdens un cietie radioaktīvie atkritumi apdraud apkārtējo vidi. Pilnīgai reaktora demontāžai nepieciešami 5,5 miljoni eiro. 10 gados paveikti aptuveni 10% nepieciešamo darbu un daudzi riski līdz šim ir ignorēti, sacīja LU zinātņu prorektors Muižnieks.

2014.gada decembrī izskanēja ziņas, ka no radioaktīvā ūdens glabāšanas konteineriem varētu būt iztecējis šķidrums. Tomēr Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pieļāva, ka, iespējams, Salaspils reaktorā noplūde nemaz nav notikusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt