Aktuāli

Mārtiņš Bondars par atkāpšanos no LRA valdes priekšsēdētāja amata, Krājbankas tiesu

Aktuāli

Politologs Ivars Ījabs par politisko situāciju Latvijā

Latvijā C hepatītu ar jaunajiem medikamentiem šogad ārstē 800 pacientiem

Ar jaunajiem medikamentiem C hepatītu Latvijā šogad ārstē 800 pacientiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 4 mēnešiem.

C hepatīta vīrusa ārstēšanai Latvijā šogad atvēlēts gandrīz divreiz vairāk naudas nekā pagājušajā gadā. Kopumā desmit ar pusi miljoni eiro. Latvijā jau vairāk nekā pusotru gadu pacientus ārstē ar moderniem medikamentiem, tomēr ziņots, ka vēl pagājušajā gadā dārgie medikamenti lielai daļai pacientu, kuru organismu vīruss vēl netika sadragājis, nepienācās. Tagad plānots, ka tuvāko gadu laikā valsts varētu pilnībā atteikties no vecās ārstniecības terapijas, kas ir lētāka, bet vairumam pacientu izraisa tādas blakus parādības, kā, piemēram, nogurumu, izmaiņas asins ainā, kā rezultātā lētāko zāļu lietošana bieži vien ir jāpārtrauc. 

Svarīga informācija

  • Kopš 2016.gada jūlija ieviests C hepatīta pacientu elektroniskais uzskaites reģistrs.
  • 20.07.2017. - unikālo reģistrēto  pacientu skaits ir 2256.

Valsts budžets C hepatīta vīrusa ārstēšanai, kompensējamiem medikamentiem:

 

  • 2015.gadā - ap 2 mijoniem eiro
  • 2016.gadā - 6,6 miljoni eiro
  • 2017.gadā - 10,5 miljoni eiro
  • 2018.gadā-cerēts, ka budžets varētu būt lielāks.
Vecās terapijas efektivitāte - 50% ( šogad un pērn saņēmuši nepilni 2000 pacientu ).
Jaunās terapijas efektivitāte - 95% ( pērn saņēmuši - 260/šogad - 800 cilvēki).
 
Cik cilvēkiem vajadzētu  saņemt efektīvo terapiju, lai vīrusu maksimāli ierobežotu līdz 2030.gadam?
 
  • 2017.gadā - 1484 (Latvijā tikai 800)
  • 2018.gadā - 1484
  • 2019.gadā - ap 2300
  • 2020.gadā - ap 2300

 

Latvijā šobrīd ir aptuveni līdz 45 000 slimnieku.
Pagājušajā gadā valsts sāka apmaksāt C hepatīta ārstēšanās kursu pilnā apmērā un pacientiem sāka piedāvāt divas jaunas terapijas. Jaunās zāles gan nepienācās visiem. Latvijā sastopami četri vīrusa genotipi jeb slimības klasifikācijas. Tās un citus aspektus ārstu konsīlijs ņem vērā, pirms lemj par terapijas nozīmēšanu vai atteikumu. Tādu pagājušajā gadā saņēma Alise, kuras vārds ir mainīts. Lūk, fragments no sarunas:

Ārsti teica, ka šobrīd nekā nevar palīdzēt. Vismaz tā sistēma ir tāda, ka šobrīd ar maniem rezultātiem es palieku tādā gaidīšanas stadijā. Pirmais brīdis, kad pateica, ka terapiju es turpināt nevaru un jaunie medikamenti ir tik dārgi, uz to kompensāciju pagaidām vismaz cerību nav... tad, protams, pirmā diena paiet asarās.

"Tad liekas, ak Dievs, tu esi strādājošs cilvēks, gribi visu uz priekšu, cik tad tu gribi gaidīt? Man arī nav ne īpašumu, ko pārdot, vai tik lielu ienākumu mēnesī, ka varētu paņemt kredītu, " stāsta Alise.

Veselības ministrija paudusi apņēmību izārstēt visus pacientus. Ja 2015.gadā šim mērķim bija atvēlēti aptuveni divi miljoni eiro, tad pagājušajā gadā jau 6,6 miljoni un šogad desmit ar pusi miljoni eiro. Pamazām plānots atteikties no vecās terapijas, kas palīdz tikai katram otrajam pacientam un mēdz radīt smagas blaknes. Tā vietā modernās un dārgās zāles palīdz 95% gadījumu.

Infektoloģijas centra ārste Ieva Tolmane saka, Pasaules Veselības organizācija noteikusi mērķi attīstītajās valstīs līdz 2030.gadam hepatīta vīrusa izplatību samazināt par 80%. Latvijā viena gada laikā tad būtu jāārstē ap diviem tūkstošiem slimnieku.

"Mēs sākam no smagākajiem, tā teikt, tiem, kuriem tas process ir tālāk aizgājis. Mēs jau šogad plānojam ārstēt 760 pacientus, kas ir milzīgs solis uz priekšu. Pasaules Veselības organizācija ir ļoti skaidri nospraudusi mērķus, un mēs esam arī sadarbībā ar viņiem aprēķinājuši, cik tad mums būtu pacienti gadā jāārstē, lai mēs līdz 2030.gadam līdz minimumam samazinātu tos inficētos.

Jautājums ir, vai to Veselības ministrija finansēs? Ja mēs kāpsim soli atpakaļ un ārstēsim mazāk, tad C hepatīts turpinās izplatīties. Tad mēs no viena gala ārstējam, un no otra gala turpina inficēties cilvēki," spriež Tolmane.

Atbildīgā ministrija cer, ka finansējumu izdosies palielināt, iespējams, līdz 13 miljoniem jau nākamgad. Šogad šāds lēciens bijis tāpēc, ka nozares budžets audzis uz valsts budžeta deficīta rēķina, saka ministrijas pārstāve Jana Feldmane.

"Pieprasot papildu finansējumu, esam ņēmuši vērā tieši speciālistu prognozes, cik lielam pacientu skaitam neatliekami tā ārstēšana būtu nepieciešama. Uz šo brīdi jau 800 pacienti ir izņēmuši tās zāles, uzsākuši ārstēšanu. Tas ir diezgan liels skaits."

C hepatīta pacientu apvienībā norāda, 800 pacienti pret tiem tūkstošiem, kas paliek bez medikamentiem, nav daudz, un apvienība aizvien saņemot pacientu sūdzības.

Tās vadītājs Kristaps Kaugurs cer, ka mediķi pilnvērtīgāk izmantos pirms gada izveidoto elektronisko pacientu uzskaites reģistru, kas ļauj izsekot cilvēka ārstēšanās kursam, jo pašlaik reģistrā atzīmēti vien nedaudz virs diviem tūkstošiem unikālo pacientu, kas paši vērsušies pie ārsta hepatologa. Kad reģistrs būs pilnvērtīgs, iespējams, pieaugot finansējumam, tuvākajos gados ārsti varētu sazināties arī ar tiem pacientiem, kam vīruss ir vieglākā agresivitātes stadijā. Citādi daļa iepērk lētākas zāles no Ukrainas, Ēģiptes un citām trešajām valstīm, jo samaksāt par terapiju Latvijā reti kurš var atļauties. Izmaksas mērāmas desmitos tūkstošos eiro.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

"Pacienti turpina meklēt savas alternatīvas; ja tu esi aiz tās strīpas un tu šobrīd neuzticies, ka sagaidīsi savu kārtu, tad cilvēki meklē alternatīvus zāļu saņemšanas avotus. Mums ir milzīga, uzkrāta bagāža ar šiem pacientiem, un cilvēki nāk pa jaunu, iepriekš neesot šajā reģistrā. Taisnības labad mums ir jāsaka, ka mums iepriekš nav bijusi īsta uzskaite un mēs nezinājām nevienā mirklī, cik daudz mums īsti to pacientu ir. Ir izrādījies, ka krietni vairāk, nekā uzsākot šo projektu iepriekšējā ministra laikā," stāsta Kaugurs.

Slimību profilakses un kontroles centrā jaunāku datu nav, bet aplēses par situāciju 2011.gadā liecina, ka ar šo vīrusu sirguši aptuveni 40 tūkstoši iedzīvotāju. Tā kā katru gadu Latvijā atklāj vairāk nekā 600 jaunu inficēšanās gadījumu, faktiski C hepatīta pacientu skaits pašlaik varētu pārsniegt 45 tūkstošus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti