Dienas ziņas

Lietuva atjauno prasību valkāt maskas

Dienas ziņas

Gaisa laternas – izklaide ar smagām sekām

Aicina pievērst uzmanību mentālajai veselībai

Ar festivālu «Ogle» aicina pievērst uzmanību garīgai veselībai

Iedzīvotāji ar garīgiem traucējumiem un psihiskām slimībām ir visneaizsargātākā iedzīvotāju grupa ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē. Tāpēc šai problēmai tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība. Ar moto “Silti par nopietnām tēmām” Rīgā notiek festivāls “Ogle”, kurā ikviens, kas saskāries ar mentālās veselības problēmām, var saņemt atbalstu, piedalīties atklātas diskusijas un smelties iedvesmojošus pieredzes stāstus.

Vārdu salikums "garīgā veselība" daudziem joprojām ir ļoti biedējošs. Cilvēkam ir vieglāk pieņemt fiziskas slimības vai problēmas, bet daudz grūtāk akceptēt garīgās. Ja par fiziskām slimībām cilvēki mūsdienās zina diezgan daudz, tad iekšējā prāta pasaulē joprojām ir daudz nezināmā.

“Nevajag to visu nēsāt sevī. Kad mēs sākām šo būvēt, mēs tikai apjautām, cik liela ir šī problēma,” saka festivāla brīvprātīgais Jānis Jansons.

Brīvprātīgā kustība mentālās veselības atbalstam “Ogle” jau otro reizi rīko “Ogle Festival".  Ne visi vēlas, lai klātesošie uzzina par slimību. Un bieži vien tieši šis apstāklis traucē lūgt palīdzību.

“Mentālās veselības problēmas ir tādas pašas kā citas. Mēs gribam mainīt domāšanu,” norāda festivāla brīvprātīgā Andželika Jaundzeme.

Garīgās veselības sarežģījumi – spriedze, stress, nervozitāte, nomāktība – lielākā vai mazākā mērā skar visus iedzīvotājus. Vienīgi atšķiras veidi, kā tie tiek pārvarēti. Lai arī pašnāvības pieder pie „novēršamas nāves” cēloņiem, Eiropas valstu vidū Latvija izceļas ar lielo pašnāvību skaitu.

“Mēs esam 9. vietā pasaulē. Trīs mēnešu laikā no Covid-19 nomira 30 cilvēki, bet pašnāvības izdarīja 70. Tā statistika ir graujoša,” festivāla brīvprātīgā Alise Cepurīte.

Aizspriedumu par mentālo saslimšanu  joprojām ir ļoti daudz, taču laika gaitā tie mazinās. Tādēļ jo vairāk cilvēki sapratīs, kā darbojas viņu prāts, jo veselāka būs sabiedrība kopumā. Apmeklētāji festivālā tiek gaidīti līdz pat sestdienas, 1.augusta, pusnaktij.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt