Rīta Panorāma

Kartupeļu raža šogad esot laba

Rīta Panorāma

Vērienīga Francijas laikmetīgās mākslas izstāde "Kramplauzis" Rīgā

Profilakse bērnu veselībai

Aptauja: Tikai 48% vecāku regulāri izmanto iespēju pārbaudīt bērnu veselību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Nesen veiktas aptaujas rezultāti rāda, ka tikai apmēram puse Latvijas vecāku reizi gadā ved savus bērnus uz profilaktiskajām veselības pārbaudēm. Tomēr arī tad, ja bērns ne ar ko neslimo, profilaktiskās ārsta konsultācijas ir nepieciešamas. Mediķi satraukti par neatbilstošu uzturu un nepietiekamām fiziskām aktivitātēm, kas ietekmē bērna dzīves kvalitāti.

Ikvienam bērnam līdz 18 gadu vecumam reizi gadā valsts apmaksā profilaktisko veselības pārbaudi. Tomēr iespēju pārliecināties par savas atvases veselību regulāri izmanto vien 48 procenti vecāku. Nedaudz vairāk par trešdaļu gadījumu šīs pārbaudes tiek izietas vien tad, ja attiecīgu izziņu pieprasa bērnudārzs vai skola. Savukārt 18 procenti vecāku savus bērnus ved pie ārsta tikai tad, kad viņi ir saslimuši. "Ir tādas varbūt nepamanāmas lietas, bet mūsu bērniem ir slikta stāja, un arī mēs pārliecinājāmies, ka 80 procentiem ir asimetrija muguriņām," stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Bērnu slimību klīnikas vadītāja, profesore Dace Gardovska.

Domājot par bērnu veselību, mediķus patlaban īpaši satrauc divas lietas, kas ilgtermiņā nozīmīgi ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti: uzturs un fiziskās aktivitātes.

"Skolas dzīve ir organizēta diezgan neveselīgā veidā, jo slodze ir liela. Skolā jāsēž reizēm daudz stundas, tad mājās jāsēž. Fiziskās aktivitātes ir par maz, un ēdiens, ko bērni ēd gan skolā, gan mājās, kopumā nedod enerģiju un pareizo uzturu piramīdu, kas tajā vecumā ir vajadzīga. Un mēs redzam, ka bērni ir aptaukojušies," turpina profesore Gardovska.

Noskaidrot to, cik pareizi bērns attīstās fiziski un garīgi, ir profilaktisko pārbaužu būtiskākais mērķis. Arī tad, ja vecāki uzskata, ka viņu atvasei ir teicama veselība, visdrošāk to apliecinās tieši ārsts. "Vecāki daudz ko spēj novērtēt, redzot savu bērnu ikdienā un tomēr viņi nespēj visu novērtēt. Tāpēc arī ir jāatved, ja pat vecāki saka, ka bērns nav slimojis. Mēs izvērtējam kaulu, locītavu, muskulatūras, nervu sistēmas stāvokli. Protams, ja redzam, ka ir izmaiņas, iesakām, ko darīt. Mēs viņus sveram un mērām. Ja ir novirzes, tad pirmkārt pārbaudām, vai nav organiskas izmaiņas, jo aptaukošanās var būt arī pie dažādām slimībām, īpaši endokrīnām saslimšanām," skaidro Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Profilakse ir ne vien ievērojami lētāka par ārstēšanos, bet arī daudz patīkamāka. "Ja ir ielaista slimība, ja ir bērns ar līku muguru, jau izaudzis students, tad mēs maz ko varam viņam palīdzēt. Ja ir jaunietis un varbūt pirmās klases skolnieks, tad mēs varam koriģēt ar daudzām mazām lietām, kas ir pietiekami efektīvas," norāda daktere Gardovska.

Plašāka informācija par valsts apmaksātajām veselības pārbaudēm pieejama Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

 

 

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti