Dienas ziņas

Ādažu novadā sašūpojies arī otrā mēra krēsls

Dienas ziņas

Dramatiska situācija mencu nozvejā un realizācijā

Veidos vides pieejamības mobilo aplikāciju

Aplikācija «Mapeirons» – atbalsts vides pieejamībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lai gan pēdējos gados aizvien vairāk tiek domāts par vides pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti un vecākiem ar bērnu ratiņiem, joprojām ir pietiekami daudz objektu, kas nav pilnībā pielāgoti itin visiem. Lai apzinātu draudzīgākās vietas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” kopā ar biedrību “Babyroom”, kas pārstāv vecākus ar bērniem,  sākusi vērienīgāko vides pieejamības apskati Latvijā. Tās mērķis - apkopot pieejamākos objektus un izveidot īpašu mobilo aplikāciju “Mapeirons”.

Lai apzinātu pieejamākās vietas cilvēkiem ar kustību, redzes un dzirdes traucējumiem, vecākiem ar bērniem ratos un citiem līdzīgiem, visas vasaras garumā plānots apsekot vairākus tūkstošus objektu visā Latvijā. Nupat vides pieejamība tika izvērtēta Valmierā un kā viens no draudzīgajiem objektiem tika atzīmēts Valmieras muzejs.

“Tik ērtu, ka uzreiz var pats bez gaidīšanas un izsaukšanas tikt iekšā un braukt ar liftu, Valmierā vairs neesmu redzējusi. Parasti ir ārā jānospiež poga un tad ir jāgaida, kamēr kāds atnāks palīdzēt,” pie muzeja priecājas  valmieriete Anita Grundzemniece.

Par objektu apsekošanu stāsta Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis:

“Mēs uzreiz atzīmējam kartē, cik daudz un kurā vietā ir objekta pieejamības līmenis. Vai tur ir tualete, vai tur var iekļūt iekšā cilvēki ar jebkāda veida invaliditāti, vai tur ir ģimenēm draudzīgs risinājums, vai tur ir kāds bērnu stūrītis, vai bērnu pārtinamais galdiņš.”

Vienlaikus ar pozitīvajiem piemēriem atzīmēti tiek arī tie objekti, kas nav pieejami vai arī tajos ir kādi citi trūkumi, kas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām to apmeklēšanā var sagādāt kādas problēmas.

Ivars Balodis piebilst, ka līdzšinējie vides pieejamības auditu rezultāti ir visai pārsteidzoši. Cilvēkiem ar īpašām vajadzībām nav pieejama lielākā daļa jeb 80% ne tikai veco, bet arī jaunbūvētu un renovētu ēku. Lai trūkumus novērstu, objektu apsekošanas laikā uzrunāti tiek arī to saimnieki.

“Tā nav viena invalīda iegriba, kas ir vajadzīga. Piemēram, Salacgrīvā dzīvo viens cilvēks ratiņkrēslā un viņam ir jātaisa viss pieejams. Nē, tā nav tāda īpaša iegriba. Tas ir vajadzīgs veciem cilvēkiem, kas ir nospiedošs vairākums Latvijā, tas ir vajadzīgs cilvēkiem ar invaliditāti, jaunajiem vecākiem, principā tie ir 80 līdz 85 procenti sabiedrības,” uzstāj Ivars Balodis.

Lai apzinātu pēc iespējas vairāk draudzīgo vides objektu, mobilās aplikācijas tapšanā aicināts iesaistīties ikviens, “Apeirons” un “Babyroom” mājaslapās ziņojot par objektiem, kurus būtu nepieciešams pārbaudīt.

Plānots, ka Latvijā pirmā vides pieejamības aplikācija “Mapeirons” lietošanai būs pieejama jau vasaras beigās -  augustā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti