Rīta Panorāma

Komponista Pētera Vaska jubilejas koncerts

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Būvniecības valsts kontroles biroja direktoru Pēteri Druķi

Anoreksija un bulīmija - pārprastā perfektuma sekas

Anoreksija un bulīmija - pārprastā perfektuma sekas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pētījumi rāda, ka Latvijas jauniešu vidū arvien populārākas kļūst dažādas diētas. Ārsti nenoliedz, ka tajā vainojami pārprasti perfekta cilvēka skaistuma standarti. Diemžēl tiekšanās pēc šāda mērķa var beigties ar nopietnām saslimšanām – anoreksiju vai bulīmiju.

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka arvien vairāk jauniešu ievēro diētas vai veic citus pasākumus, lai samazinātu sava ķermeņa masu.

Pētījumi rāda - 2002. gadā diētas vai citas svara samazināšanas metodes 11 gadu vecumā ievēroja nepilni 5% Latvijas zēnu, bet 2014. gadā – to darīja jau 17 %. Savukārt 15 gadu vecumā diētām pakļauti 25% meiteņu.

Turklāt šajā vecuma grupā 40% meiteņu uzskata, ka tām ir liekais svars, lai gan statistika rāda, ka aptaukošanās problēmas ir tikai 10%.

„Viņas sāk pielietot visdažādākās neveselīgas metodes svara koriģēšanai. Piemēram, izlaižot ēdienreizes, nebrokastojot, neēdot pusdienas vai lietojot dažādus urīndzenošus, caureju izraisošus līdzekļus, vai pārmērīgi nodarbojoties ar sportiskām aktivitātēm,” saka Slimību profilakses un kontroles centra analītiķe Iveta Pudule.

Ārsti nenoliedz, ka pie pārmērīgajām diētām vainojami pārprasti skaistuma un perfektuma standarti. Sekas, tiecoties pēc šāda mērķa, var būt gana nopietnas – anoreksija vai bulīmija. „Ja runā par anoreksiju, tad sekas var būt ļoti sliktas. Liels procents šo pacienšu var arī aiziet bojā. Cieš gan hormonālā sistēma, gremošanas orgāni, sirdsdarbības traucējumi, temperatūra, Pacientes ar bulīmiju stacionārā nenonāk, jo svars ir normāls vai varbūt par nedaudz lielāks,” saka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītāja Laura Ķevere.
 

Vidēji viena gada laikā Latvijā anoreksija tiek ārstēta 150 cilvēkiem, tomēr tas neesot reālais skaitlis, kas atspoguļo šīs problēmas izplatību.

Pēc tam, kad novērsti apdraudējumi dzīvībai, anoreksijas un bulīmijas ārstēšana prasa ilgstošas vizītes pie psihiatra. „Bieži vien meitenes atsakās ēst kopā ar ģimeni. Grib ēst vienas pašas un saka, ka ēdīs to, ko gribēs, nevis to, ko mamma un tētis, un tas ir izteikts svara zudums,” problēmu ieskicē Ķevere.

Bieži vien anoreksija pusaudža vecumā sākas ar atteikšanos no miltu produktiem, saldumiem, pēc tam no kartupeļiem un beigās arī no gaļas, zivīm un olām. Savukārt bulīmijas gadījumā bērns ēd nesamērīgi daudz un pēc maltītes ātri vien dodas uz labierīcībām, lai no ēdiena atbrīvotos. Pēdējo gadu laikā ar anoreksiju un bulīmiju pasaulē arvien biežāk cīnās arī zēni un jauni vīrieši, kas tāpat kā sievietes neveiksmīgi centušies iekļauties žurnālos un filmās tiražētajos pseidoskaistuma standartos. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti