Dod Pieci

Vilnis Sosārs | Dod Pieci 2019

Dod Pieci

Dod Pieci 2019 Noslēgums! | Dod Pieci 2019

Aleksis Daume | Dod Pieci 2019

Aleksis Daume: Nāve nav pretstats dzīvībai, tā ir daļa no mūsu dzīves

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Nāve nav pretstats dzīvībai, tā ir daļa no mūsu dzīves, intervijā labdarības maratonā “Dod pieci!” norādīja televīzijas raidījuma “Saknes debesīs” vadītājs un izaugsmes treneris Aleksis Daume.

Runājot par nāvi, Daume uzsvēra, ka viņa pieredze būs tad, kad tā būs.

"Līdz ar to es pieķeros ne tik daudz tam, kas būs pēc tam un kā tur nokļūt, bet drīzāk, kā šeit darīt kaut ko lādzīgu. Man šķiet, ka kristietība dažkārt ir izdarījusi arī bišķiņ aķgārnas lietas – tik ļoti centrē cilvēkus uz debesīm un aizmirst to, ka baigā atbildība ir šeit uz zemes būt," skaidroja Daume.

Tāpat Daume uzsvēra, ka nāve, pēc viņa domām, nav pretstats dzīvei.

„Nāve nav pretstats dzīvībai, tā ir daļa no mūsu dzīves. Iespējams, to var uztvert kā tādu tuneli, pāreju uz nākamo dzīves kvalitāti.

Cilvēks tāpat dzīvos mūžīgi – mēs esam mūžīgi radījumi, garīgas būtnes, kas dzīvos mūžīgi, tikai jautājums – kādā kvalitātē. Līdz ar to mūžīgā dzīvība nav stāsts par miljons gadiem vai par tūkstoš gadiem. Tas ir stāsts par dzīves kvalitāti. Līdz ar to nāve nav ienaidnieks, dažkārt tas ir pat risinājums,” norādīja Daume.

"Eitanāzija ir stāsts par pašnāvību patiesībā. Iespējams, pateicoties kristietībai, pašnāvībai piešķirts ļaunums. Man šķiet, mēs pāragri spriežam. Ja cilvēks ir spējīgs izdarīt pašnāvību, tad tam viņš ir piešķīris kādu īpašu nozīmi. Viņš ir atradis lielāku jēgu nāvē nekā dzīvē," skaidroja Daumem, stāstot, ka viņa dzīvē ir bijuši gadījumi, kuros viņam trūcis gatavas atbildes. "Kas tas ir par spēku, ko cilvēki atrod, lai piešķirtu jēgu nāvei. Ja mēs nāvi uzskatām par ienaidnieku, tad tas ir ļaunums. Ja mēs nāvi uzskatām kā daļu no dzīves, tad, man šķiet, kādreiz tas ir risinājums."

Pēc Daumes domām, šie jautājumi ir katra paša izlemšanā. Sabiedrība tos cilvēka vietā neizlems.

"Man šķiet, ka mēs esam atdevuši sabiedrībai tik daudz risināt par mums, aizmirstot to, ka es pats esmu iemesls visam, kas notiek manā dzīvē. Ne reliģija, ne sabiedrība to nosaka. Agri vai vēlu tev pašam būs jāatbild uz šo jautājumu: kur man lielāka jēga – dzīvē vai nāvē," uzsvēra Daume.

"Es nekad neesmu dzirdējis, ka cilvēks saka: "Man ir bail no nāves." Es biežāk dzirdu frāzi: "Es nezinu, kā dzīvot." Visbiežāk es dzirdu: "Es neredzu jēgu."," stāstot par savu pieredzi, atzina Daume.

Jau vēstīts, ka Latvijas sabiedrisko mediju rīkotais labdarības maratons “Dod pieci!” šogad norisinās no 17. līdz 23. decembrim. Maratona laikā stikla studijā Doma laukumā ieslēgtie "pieci.lv" dīdžeji Toms Grēviņš, Magnuss Eriņš, Marta Grigale rekordgarā 152,5 stundu tiešraidē atskaņo tikai par ziedojumiem izvēlētas dziesmas un runā par cieņpilnu mūža nogali.

"Dod pieci!" norisei 24 stundas diennaktī var sekot līdzi Latvijas Radio 5 - pieci.lv ēterā, video tiešraidi var skatīties dodpieci.lv, lsm.lv, kā arī nakts stundās LTV1 un Latvijas Radio 1. Maratons noslēgsies 23. decembrī plkst. 20.30.

Ziedot ar dziesmu var labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv, kā arī pie stikla studijas Doma laukumā.

Klātienē iespējams ziedot gan skaidru naudu, iemetot to ziedojumu urnā, gan ar norēķinu kartēm. Brīvprātīgie "Ziedot.lv" darbinieki pie ziedošanas punkta fiksēs par ziedojumiem izvēlētās dziesmas, lai tās nokļūtu dziesmu rotācijā.

"Dod pieci!" 2019

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad vāc līdzekļus neārstējami slimu cilvēku dzīves nogalei. Minimālais ziedojums 5 eiro nodrošinās vienu šķidras pārtikas ēdienreizi cilvēkiem, kuri paši vairs paēst nevar. Tāpat ziedojumi palīdzēs citiem paliatīvās aprūpes pacientu atbalsta pasākumiem – fizioterapeita palīdzībai, uzturspeciālista konsultācijām, transporta pakalpojumiem u.c.

Ziedot ar dziesmu var labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv, kā arī pie stikla studijas Doma laukumā.

Visi labdarības maratonā iegūtie līdzekļi tiks nodoti "Ziedot.lv" rīcībā, lai tiem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešama specializēta šķidrā pārtika vai valsts neapmaksātā enterālā barošana, nodrošinātu pietiekamu un sabalansētu uzturu. Enterālā barošana nepieciešama cilvēkiem, kuri nespēj uzņemt atbilstošu uzturu dabiskā veidā, tie ir cilvēki, kuriem nedarbojas rīšanas reflekss, viņi nevar paši apēst, sakošļāt un norīt ēdienu, tāpēc tiek nodrošināta nozīmīgo uzturvielu ievadīšana organismā. Liela pacientu grupa ir tāda, kuri var uzņemt pārtiku, tomēr nepietiekamā daudzumā, vai nevar uzņemt cieto pārtiku – te risinājums ir šķidrās pārtikas maisījumi, kas ir bagāti ar nepieciešamajām uzturvielām, lai pēc iespējas mazinātu pacientu diskomfortu un uzlabotu dzīves kvalitāti.

Ņemot vērā "Ziedot.lv" pieredzi, sabiedrības ziedojumus varēs izmantot arī citiem atbalstošās terapijas mērķiem - fizioterapeita vizīte mājās, uztura speciālista konsultāciju apmaksai, specializētā transporta pakalpojumu izdevumu segšanai, lai, piemēram, gulošu pacientu nogādātu ārstniecības iestādē vai specializētu aprūpes preču iegādei. No ziedojumiem netiks segti medikamenti.

KONTEKSTS

Ik gadu labdarības maratons "Dod pieci!" aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnunamiem, kā arī jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai.

Labdarības maratonu “Dod pieci!” jau sesto gadu rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti