Akcija «Mīli ar acīm» aicina svinēt vasaras saulgriežus, nepostot aizsargājamos augus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vasaras saulgriežu svinēšanas neatņemama sastāvdaļa ir no savvaļas augiem veidoti ziedu pušķi un vainagi. Lai nenodarītu pāri dabai un savai materiālai labklājībai, jātceras, ka retiem un aizsargājamiem augiem būtu jāpaliek tur, kur tie aug. Par pļavās un mežos augošajiem aizsargājmajiem augiem aicina atcerēties Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) akcija "Mīli ar acīm".

Saraksts ar augiem, kurus būtu jāmīl ar acīm vai caur fotoaparāta skatu meklētāju, apstiprināts Ministru kabineta noteikumos Nr.396 "Noteikumi par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu" 6.pantā. Pašreiz tajā ir 331 īpaši aizsargājamie ziedaugi un paparžaugi.

Likšanai vāzē vai iepīšanai vainagos, cilvēki varētu vēlēties noplūkt 30-40 aizsargājamo ziedaugu sugas.

Aizsargājamā lielā kosa krāšņumā nevar sacensties ar kādu no Latvijā savvaļā augošajām orhidejām. Zilgano jeb divkrāsu kārklu diez vai kādam ienāks prātā pīt Jāņu vainagā.

Populārākie plūktie aizsargājamie augi ir naktsvijole, dzegužpirkstītes un dzegužpuķes.

Pēdējos gados cilvēku attieksme ir uzlabojusies un Jāņu laikā, veicot kontroles reidus, daudzi pārdevēji zina, kurus augus drīkst un kurus nedrīkst tirgot. Mazāk paliek cilvēku, kuri augus noplūc nezināšanas vai nevērības dēļ.

Pēdējā laikā ļoti strauji samazinās augšanai piemērotu vietu platības vai arī šo dzīvotņu Latvijā ir ļoti maz. Bedelīgactiņām nepieciešamas kaļķainas, mitras vietas ar skraju un zemu augāju. Viens no krāšņākajiem savvaļas augiem Latvijā - jumstiņu gladiola, aug palieņu un piejūras pļavās, skrajos krūmājos, mežmalās, terašu pļavās. Zemeņu āboliņš aug mitrās vai mēreni sausas piejūras pļavās, pļavas piejūras ezeru vai upju grīvu tuvumā.

Aizsargājamo augu lasīšana, pirkšana, pārdošana un dzīvotņu postīšana ir administratīvi sodāma. Likumdošanā noteiktie naudas sodi fiziskām personām ir no septiņdesmit līdz septiņsimt eiro, bet juridiskajām personām sods par aizsargājamo augu postīsānu var sasniegt 1400 eiro.

"Līgo un Jāņu svētku ziedu pušķīšu veidošanai un vainagu pīšanai dabas retumu vietā itin labi var izmantot plaši izplatītus ziedaugus – sarkano āboliņu, pīpenes, madaras, smilgas, gandrenes un citus Latvijas laukos un mežmalās atrodamus augus, kas nav aizsargājami," informēja DAP pārstāvis Andris Soms.

"Protams, ka arī pret tiem jāizturas iespējami saudzīgi - nevajag plēst ar visām saknēm vai noplūkt vienīgo ziedu pļavā. Der atcerēties arī par savu veselību, nav jāplūc nepazīstami aug, jo var gadīties, ka kāds no tiem ir indīgs," turpināja DAP pārstāvis Soms.

Vēl arī jātceras, ka pirms iešanas pļavā plūkt nolūkotos ziedus, iespēju robežās pārliecinieties, vai tās īpašniekam vai apsaimniekotājam nav iebildumu par šādu rīcību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti