Aizsardzības un zemkopības ministri mēģina nomierināt zvārdeniekus

Vēl Arta Pabrika vadītās Aizsardzības ministrijas ievārītā putra Zvārdē bija viens no iemesliem, kādēļ eksministrs netika pie kārotā premjera krēsla. Jaunais ministrs Raimonds Vējonis zvārdeniekiem patīk daudz labāk - kaut vai tādēļ, ka jau drīz pēc apstiprināšanas amatā atradis laiku tikties ar bijušā poligona teritorijas iedzīvotājiem. Pabriks to tā arī neizdarīja.

Uz biedrības „Vienoti Zvārdei” sapulci bija ieradies ne vien Raimonds Vējonis, bet arī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, kura pārvaldītie „Latvijas Valsts meži” ar māklera „Latio” starpniecību uzpērk zemes Zvārdes pagastā, kur kādreiz atradās PSRS aviācijas mērķpoligons.

Neviens no ministriem tomēr tā arī nespēja skaidri atbildēt uz jau vairāk nekā gadu uzdotajiem jautājumiem, ja nu vienīgi atšķirībā no priekšgājējiem viņiem izdevās atvēsināt zvārdenieku prātus ar Dūklavam piemītošo humoru.

Zvārdenieki neiebilst teritorijas atmīnēšanai vai NATO treniņiem, taču vēlas apliecinājumu, ka tas arī būs viss, pretējā gadījumā ir neskaidrība par nākotnes iecerēm.

„Man kā aizsardzības ministram tiešām nav nekādu citu plānu, kā tikai plāns par šīs teritorijas attīrīšanu no nesprāgušās munīcijas. Es varu roku likt uz sirds, ka man nekādu citu plānu par šo teritoriju nav. Protams, ir spekulācijas, ka, iespējams, te varētu būt kāda militāra rakstura objekti. Ja nākotnē valstī būs drošības un aizsardzības nolūkos vajadzīga kāda teritorija, tajā skaitā šī teritorija, es nākšu runāt ar jums par to, ka šo teritoriju vajag un kāpēc vajag aizsardzības mērķiem,” apliecināja Vējonis.

Klātesošie norādīja, ka „Latio” mākleri esot zemes īpašniekiem draudējuši ar piespiedu atsavināšanu, un lūdza ministriem pārtraukt „Latvijas Valsts mežu” aktivitātes.

„Es neesmu te braucis jums kaut ko draudēt un netaisos jums draudēt. Es nezinu, kas jums te kādus draudus ir izteicis, no manis jūs nekādus draudus nedzirdēsiet. Man ir tikai un vienīgi plāns attīrīt šo teritoriju, cita plāna man nav. Ja jūs man neticat, es nezinu, kurš varētu būt tas cilvēks, kam jūs ticētu, jo es pārstāvu valdību, esmu valdības loceklis. Protams, ticība valdībai ir ļoti zema, diemžēl tā ir,” atzina Vējonis.

Pēc būtības tas arī bija galvenais ministra vēstījums.

Savukārt Dūklavs solīja „Latvijas Valsts mežu” prezidentam Robertam Strīpniekam nodot zvārdenieku lūgumu pārtraukt uzpirkt zemi Zvārdē, ja vien to nevēlas paši īpašnieki.

„Man, piemēram, Strīpnieka kungs teica: „Ja viņi ļoti negrib [pārdot zemi], es pateikšu - rītdien vispār nepirkt nevienu mežu šajā reģionā. [Klātesošo aplausi] Vajag to pateikt? Es jūsu aplausus nodošu Strīpnieka kungam pirmdien no rīta deviņos.”

Biedrība pēc tikšanās ar ministriem vāks parakstus, lai Saeimā panāktu likuma grozījumus, kas pašlaik liedz ieguldīt valsts līdzekļus privātīpašumā piesārņotas teritorijas attīrīšanai.

Vējonis atzina, ka viņam nebūtu problēmu šādas izmaiņas rosināt, taču nav pārliecināts par to tālāku virzību.

Zvārdenieki ir neizpratnē, kādēļ pēkšņi Zvārde ir kļuvusi par bīstamāko teritoriju Latvijā, jo, runājot kāda iedzīvotāja vārdiem, līdz šim neviens cilvēks „te nav uzsprādzis.”

„Ja mēs paskatāmies uz drošības situāciju pašlaik, tā noteikti nav mazinājusies. Neviens no zemes īpašniekiem šobrīd nemēģina to statistiku palielināt un atrast sprādzienbīstamo priekšmetu, viņš mēģina to situāciju slēpj. Vēl trakākais, kas notiek, es zinu, ka īpašnieks to transportē uz citu vietu, lai tikai atbrīvotu savu zemes īpašumu. Tas nozīmē, ka situācija ir palikusi vēl nedrošāka kā līdz šim,” pašreizējo ainu Zvārdē iezīmēja pagasta pārvaldnieks Imants Džulis.

Viņš informēja, ka līdz šim ir uzpirkti sešsimt līdz septiņsimt hektāru. Taču uzrunāto zemes īpašnieku aptauja liecina, ka kopumā iecerēts uzpirkt aptuveni trešdaļu no pagasta teritorijas – 7,7 tūkstošus hektārus zemes.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti