Aicina vērsties pret nežēlīgo tradīciju kropļot sieviešu dzimumorgānus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Tā nav pieņemama kultūra, tā ir vardarbība un noziegums – šādu pozīciju pret sieviešu dzimumorgānu kropļošanu pauž Eiropas cilvēktiesību organizācijas. Lai arī nežēlīgā tradīcija sastopama pārsvarā Āfrikas valstīs un arī atsevišķās Āzijas valstīs, līdz ar cilvēku pārvietošanos arī Eiropā ir tās upuri. Eiropas Parlamenta (EP) deputāti aicina dalībvalstis rīkoties, lai labāk aizsargātu cietušos un sodītu pārkāpējus. Anglija un Velsa jau gatavas spert būtiskus soļus.

Pret daudzās valstīs joprojām aktuālo nežēlīgo sieviešu dzimumorgānu kropļošanas tradīciju Lielbritānijā notikušas vairākas sociālās kampaņas, arī britu valdība tādas rīkojusi. Kampaņas vēsta – mūsdienās šādai nežēlībai nav vietas. Eksperti lēš, ka Lielbritānijā mīt ap 130 tūkstošiem sieviešu, kas bijušas pakļautas šai Lielbritānijā aizliegtajai tradīcijai. Tagad Anglija un Velsa vēlas ieviest jaunu likumu - visiem medicīnas, izglītības un sociālajiem darbiniekiem būs obligāts pienākums ziņot, ja noziegums pastrādāts pret nepilngadīgo.

„Aptuveni 140 miljoni sieviešu visā pasaulē pašlaik cieš no šīs prakses,” Eiropas Parlamenta deputāte Irače Garsija Pereza no Eiropas Parlamenta sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa citē Pasaules Veselības organizāciju. Sieviešu dzimumorgānu kropļošanas jeb apgraizīšanas prakse izplatīta 28 Āfrikas valstīs un sastopama arī Tuvajos Austrumos un Āzijā.

Lai arī trūkst oficiālas Eiropas Savienības līmeņa statistikas, nesenā pētījumā Eiropas dzimumu līdztiesības institūts atklāja - arī Eiropā ir cietušie vai potenciālie upuri. Tādi ir vismaz 13 dalībvalstīs: Austrijā , Beļģijā, Dānijā, Vācijā, Spānijā, Somijā, Francijā, Īrijā, Itālijā, Nīderlandē, Portugālē, Zviedrijā un Apvienotajā Karalistē. Latvija nav šo valstu sarakstā, Pasaules Veselības organizāciju norāda, ka mūsu valstī tas nav aktuāli.

Tāpēc EP ir pieņēmis četras rezolūcijas un pavisam nesen aicināja Eiropas Komisiju un dalībvalstis nodrošināt mehānismus, lai veicinātu izpratni, aizsargātu un atbalstītu cietušos un nodrošinātu pārkāpēju sodīšanu. „Mēs nolēmām pastiprināt centienus, lai novērstu sieviešu dzimumorgānu kropļošanu. Šajā rezolūcijā valstīm uzdots izstrādāt, atbalstīt un ievērot stratēģijas ar mērķi izskaust šo praksi. Tas ietver medicīnas darbinieku, sociālo darbinieku, reliģisko un kopienas līderu apmācības. Lai nodrošinātu to, ka viņi sniedz atbalsta pakalpojumus sievietēm un meitenēm, kuras ir pakļautas riskam ciest no šādas prakses,” saka ES deputāte Irače Garsija Pereza.

Dzimumorgānu kropļošana ir nelikumīga visās 28 dalībvalstīs, tomēr ļoti maz šādu gadījumu nonākuši līdz tiesai. Par šo problēmu nesenās debatēs plašāk izteicās Eiropas Parlamenta deputāts no Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupas Žordi Sebastija:

„Daudzas sievietes, kas cieš no sieviešu dzimumorgānu izkropļošanas, uzskata to par neizbēgamu tradīciju un viņas pat nezina, ka tas ir noziegums. Daudzas neuzdrošinās vērties tiesā, jo izjūt spiedienu no ģimenes.”

„Mums ir jāiedrošina sievietes ziņot par to, kas notiek. Mums ir jāstrādā pie izglītības un integrācijas programmām, jo, kā norāda „Unicef”, nabadzība un marginalizācija ir atslēgas elementi, kāpēc šāda prakse turpinās arī Eiropā. Mums ir nepieciešamas spēcīgas izpratnes veicināšanas kampaņas, atbildīga imigrācijas un integrācijas politika, un atbildīga patvēruma politika. Mums ir nepieciešama visaptveroša pieeja, uz ko parlaments jau ir aicinājis un mēs tagad šo aicinājumu atkārtojam,” saka Žordi Sebastija.

Sieviešu dzimumorgānu kropļošana ir īpašs vardarbības veids pret bērniem un sievietēm un smags cilvēktiesību pārkāpums.

Lai arī procedūra ir pavisam īsa, tā upuriem rada ilgas un smagas fiziskas un psiholoģiskas sekas, piemēram, infekcijas, problēmas dzemdībās un pat var izraisīt nāvi.

Atsevišķās sabiedrībās šo procedūru mēdz veikt kopienas vecākie, citviet arī bārdziņi vai ar medicīnas jomu saistīti cilvēki. Eksperti lēš, ka šāda nežēlīga tradīcija saistās ar vēlmi kontrolēt sieviešu seksualitāti, iniciācijas rituālu, nepareiziem priekšstatiem par higiēnu un citiem apsvērumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti