Rīta Panorāma

Sinfonietta Rīga koncerts''Jaundarbi''

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Latvijas vēstnieku NATO Māri Riekstiņu.

Pulksteņa griešana

Aicina saglabāt vasaras laiku un elektrību tērēt gudrāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Lielākā daļa sabiedrības uzskata, ka Latvijai būtu jāpāriet uz vasaras laiku un tajā jāpaliek pastāvīgi, liecina Ekonomikas ministrijas veiktā aptauja. Arī eksperti piekrīt šādam viedoklim, norādot, ka galveno ieguvumu – elektroenerģijas ietaupījumu, katra Latvijas mājsaimniecība var sasniegt, veicot pavisam vienkāršas darbības, un samazināt savu elektroenerģijas patēriņu pat par desmit procentiem. 

Aptaujas rezultāti rāda, ka divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju nevēlas divas reizes gadā grozīt savus pulksteņus, lai pārietu no vasaras laika uz ziemas laiku un otrādi. Iedzīvotāji uzskata, ka Latvijai būtu jāpāriet uz vasaras laiku un tajā jāpaliek pastāvīgi, jo šī laika josla ir atbilstošāka Latvijai.

Kā galvenos trūkumus laika grozīšanā aptaujātie min dabisko bioritmu traucējumus, kas ietekmē darba izpildes kvalitāti un efektivitāti.

Bērnu ārste Silvija Latkovska gan skaidro, ka tik traki neesot un lielākā daļa bērnu un viņu vecāku laika maiņai piemērojas salīdzinoši ātri.

„Ir vesela virkne bērniņu, kuriem jau no laika gala ir miega traucējumi un problēmas ar iemigšanu un  kuriem nervu sistēma ir hiperaktīva, tiem būs grūtāk, bet lielākajam vairumam šis adaptācijas periods ilgst trīs, četras dienas, citam varbūt nedēļu, bet bez veselības kaitējuma,” norāda ārste.

Savukārt kā ieguvumu aptaujas dalībnieki min garākus vakarus saules gaismā un elektroenerģijas ietaupījumu. Ekonomikas ministrijā pēdējo desmit gadu laikā gan nav veikts neviens pētījums, kas to apstiprinātu.

Tomēr eksperti norāda, ka ik stundu jebkurā dienā elektroenerģiju var izmantot racionāli, nepieciešamas tikai zināšanas, kā to darīt.

AS „Latvenergo” pārstāvis Andris Spīdāns atzīst, ka ikdienā, lietojot dažādas elektroierīces, taču atstājot tās gaidīšanas režīmā, mājsaimniecības elektroenerģijas patēriņš palielināsies par 10 kilovatstundām mēnesī jeb 120 kWh gadā.

„Ja lietotājs vēlas šo enerģijas daudzumu ietaupīt, jāizslēdz TV, DVD atskaņotāji, veļas un trauku mazgājamās mašīnas ne tikai ar pulti vai slēdzi, jo elektroenerģija tiek patērēta tāpat – gaidīšanas režīmā. Savukārt pārējās elektroierīces jāatvieno no elektrotīkla uz laiku, kamēr tās netiek lietotas,” norādīja Spīdāns.

Eiropas Savienība šobrīd apkopo visu dalībvalstu viedokļus, lai noskaidrotu, vai tiešām ir nepieciešams divas reizes gadā grozīt pulksteņus.

Ekonomikas ministrija "Rīta Panorāmai" pavēstīja, ka Latvijas pozīcija būs - mums nav iebildumu, ja pulkstenis turpmāk vairs netiktu grozīts un cauru gadu tiktu dzīvots pēc vasaras laika. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti