Aicina lūgt palīdzību depresijas un pašnāvības domu gadījumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Katrs ceturtais Covid-19 ierobežojumu laikā saskāries ar depresiju vai nomāktu garastāvokli. Ir arī tādi, kas neslēpj – šajā laikā apsvēruši pašnāvību. Ārsti aicina nekautrēties un lūgt palīdzību šajā trauksmainajā laikā. It īpaši tāpēc, ka viss ir anonīmi, bez maksas un jau sen vairs netiek veikta psihiski slimo personu uzskaite. 

Ambulatorā palīdzība

Ambulatorā palīdzība pieejama pa tālruņiem 
67080147 (Tvaika iela 2) , 67819748 ("Veldre") vai 67715108 ("Pārdaugava")

Neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas nodaļas tālrunis: 67080142 (visu diennakti)

Pirms desmit gadiem Jāņa stāvoklis bija tik smags, ka viņš mēģināja nomirt - atņemt sev dzīvību. Viņa glābēji bija mīļotā meitene un vecmāmiņa.

"Par pašnāvību es esmu atklāts pret meiteni. Un pret savu omi, vecomammu. Citam es neuzticu un nestāstu. Viņa ierosināja, ka es sāku ārstēties.

No sākuma es atteicos, teicu, ka viss būs kārtībā, bet labi vien ir. Ja ne, būtu noticis kas traģiskāks," stāsta vīrietis.

Un diemžēl pavisam nesen pašnāvība Jānim atkal šķita vienīgā izeja. Pašlaik viņš ārstējas Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā. 

"Vislabāk man palīdz sarunas, bet zāles arī ir svarīgs faktors. Pašlaik man ir diezgan grūti, bet es ceru, ka man paliks labāk, ka es varēšu uzsākt dzīvi, strādāt," uzsver Jānis.

Psihiatri brīdina, ka šis trauksmainais laiks ir īpaši bīstams mediķiem, kuri izdeg, veciem ļaudīm, kuri ir riska grupā, pusaudžiem un pacientiem, kuri jau ārstējuši garīgas saslimšanas. 

"Cilvēki, kas ir bijuši pie mums un izārstējušies 2016. gadā, tagad zvana, ka ir pārskatījušies televīziju, ka ir uztraukums un ir paasinājums," stāsta ambulatorā centra "Veldre" vadītājs Māris Taube.

Pašnāvības reti ir impulsīvas. Cilvēks tam gatavojas, norobežojas, netiekas ar draugiem, nesmaida vispār un neko negrib. 

"Viņš kādā etapā vēl mēģina runāt. Prasa tuviniekiem, vai ir dzīve pēc nāves. Dzīves jēga.

Ja ieklausās cilvēkā, tad netiešā veidā tomēr var saprast, ka par to var domāt. Ja mēs iejaucamies, ja nepalaižam to garām, norāda Taube.

"Izvēlas citus cilvēkus, ar kuriem kontaktēties, aiziet no sava loka. Nevēlas iziet no mājām. Un tās ir būtiskas pazīmes. Un dažkārt tuviniekam ir jāzvana, nevar visu atbildību uzlikt slimajam," stāsta klīniskā psiholoģe Rudīte Terehova.

Akūti slimos ved uz Tvaika ielu. Ārsti gan uzskata, ka Covid-19 laika stress viņu pacientiem parādīsies vēlāk uz rudens pusi, bet pirmie signāli jau ir. 

"Pacientus tas var ietekmēt tā, ka viņi vispār baidās iznākt no mājas, baidās nonākt pie mums, nonāk akūtākā stāvoklī. Mēs to izjūtam vēlāk, arī par krīzi 2008. gadā mēs izjutām pēc tam," saka ārste psihiatre Juta Jaudzema.

Visa psihiatriskā palīdzība Latvijā ir bez maksas. Pašlaik sarukušas arī rindas, un pie ārsta var tikt ātri. Palīdzība pieejama gan Rīgā, Tvaika ielā, gan abos ambulatorajos centros Veldres ielā Juglā un Ļermontova ielā Pārdaugavā. 

"Ir droši jāzvana, pat kādreiz piezvana uz nodaļu. Te būs ausis. Vienmēr uzklausīs. Nav vairs uzskaites, no kā cilvēki baidās. Viss ir anonīmi, diskrēti!" norāda Jaudzema.

"Cilvēks var vērsties pie mums, nevajag nekādus nosūtījumus! Mēs atradīsim iespēju konsultēt!" saka Taube. 

Tvaika ielā lielā betona sēta ir pazudusi. Tagad tikai neliels žogs atdala slimnīcas teritoriju no pārējās Rīgas. Dzīve taču pēc ārstēšanas turpinās. Diemžēl Covid-19 laika pauze apturējusi jauna Ambulatorā centra būvniecību. Klīniskie psihologi ir pārliecināti, ka to gan atlikt nedrīkst, jo palīdzība būs nepieciešama daudziem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti