Rīta Panorāma

Telefonsaruna Microsoft Latvia vadītāju Renāti Strazdiņu par attālinātā darba popularitāti

Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču par nodokļu reformu

Aicina bez maksas pārbaudīt aizdomīgas dzimumzīmes un ādas veidojumus

Aicina bez maksas pārbaudīt aizdomīgas dzimumzīmes un ādas veidojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.


Maijs visā pasaulē ir melanomas modrības mēnesis. Un Latvijā piektdien, 26.maijā, visi interesenti aicināti uz Vecrīgu bez maksas pārbaudīt savas dzimumzīmes un ādas veidojumus, lai pārliecinātos, ka viss ar veselību ir kārtībā.

Lai gan melanoma nav visai izplatīta slimība Latvijā, šī vēža forma ir ļoti agresīva un ļoti bīstama cilvēka veselībai. 2015.gadā Latvijā tika reģistrēti 224 cilvēki, kam diagnosticēta melanoma, 85 cilvēki no šī audzēja mira. Pērnā gada statistika vēl nav apkopota.

“Melanoma ir bīstama ar to, ka tas ir visbīstamākais ādas audzējs no visiem ādas ļaundabīgajiem audzējiem. Bīstams ir ar to, ka jau agrīni spēj dot metastāzes. Vislabākais ārstēšanas veids ir agrīna diagnostika. Ja melanomu atklājam agrīnā formā, tad izārstēšanās ir līdz pat 90%,” stāsta dermatoloģe Evita Jakušonoka.

Melanoma var skart cilvēkus jebkurā vecumā. Bijis gadījums, kad tā konstatēta pat sešgadīgam bērnam. Bieži vien agrīnai melanomai ir ar aci saskatāmas pazīmes. “Ja veidojums ir asimetrisks, daudzkrāsains (vairāk nekā divas krāsas), kura diametrs ir lielāks par 6 milimetriem, kā arī šis veidojums ilgākā laikā asiņo, izčūlo, ir kreveles, vai arī kāds veidojums, kas nesadzīst 2-3 nedēļu laikā, - tam ir jāpievērš uzmanība,” norāda dermatoloģe.

Īpaša uzmanība jāpievērš dzimumzīmēm. Ja tās izmainās, parādās izčūlojumi, palielinās izmēros, dzimumzīmei apkārtējās ādas izmaiņas, tad noteikti ir jāvēršas pie ārsta.

Ja cilvēks pats saviem spēkiem pētīs savu ādas veidojumu vai aizdomīgu dzimumzīmi, piemēram, vienu gadu, tad izārstēšanās iespējas pēc tam būs krietni sliktākas. Slimība organismā izplatās ļoti ātri.

Ārēji nesaskatāmais nelielais izaugums var būt tikai aisberga redzamā daļa.

Riska faktori melanomas iegūšanai ir iedzimtība, gaiša ādas krāsa un intensīva saules staru iedarbība uz ādu. Tātad nekad nevajadzētu pārspīlēt ar sauļošanos.

“Biedrība „Dermatologi pret ādas vēzi” aicina ikvienu interesentu piektdien uz pasākumu Vecrīgā, Kaļķu ielā 15. Būs iespēja bez maksas pārbaudīt savas dzimumzīmes, ādas veidojumus, konsultēties ar speciālistiem. Pasākums notiks no pulksten 11 līdz 19 vakarā,” stāsta biedrības „Dermatologi pret ādas vēzi” pārstāve Dita Bukovska.

Tev ir dota tikai viena āda, parūpējies par to! Tā skan šī gada vienojošais sauklis Eiropā, pievēršot uzmanību šai bīstamajai slimībai.

Ja ir aizdomas par melanomu, tad ir vērts aiziet uz bezmaksas veselības pārbaudi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti