Panorāma

Diplomātu un deputātu Ojāru Ēriku Kalniņu pieminot

Panorāma

K. Kallasa: Energoresursu cenu kāpums ir liela problēma

“Agrīna diagnoze – labāka prognoze” aicina pārbaudīt krūtis

«Agrīna diagnoze – labāka prognoze». Krūts veselības dienā aicina pārbaudīties

Biežākā onkoloģiskā saslimšana – krūts vēzis – joprojām pārāk bieži tiek atklāts novēloti. Tāpēc Krūts veselības dienā Latvijas vadošie speciālisti Austrumu slimnīcas rīkotā pasākumā mudina sievietes neatlikt pārbaudes un veikt tās regulāri. Jo agrāk atklāj slimību, jo lielākas cerības to veiksmīgi uzvarēt. Tāpēc ārsti aicina profilaktiskus izmeklējumus sākt jau no 40 gadu vecuma.

Lai gan Latvijā vēža skrīnings ir jau kopš 2009. gada, joprojām nav izdevies sasniegt mērķi, proti, lai uz profilaktiskajām pārbaudēm atnāktu vismaz 70% uzaicināto. Tāpēc Krūts veselības dienā onkoloģijas speciālisti no visas Latvijas aicina sievietes neatlikt profilaktiskās pārbaudes.

“Tādēļ vēršam sabiedrības uzmanību uz to, ka arī Covid-19 pandēmijas laikā tomēr ir jāveic regulārie izmeklējumi. Viena daļa ir skrīninga izmeklējumi, kur ir uzaicinājumi no valsts. Otra daļa, kas neatbilst skrīninga vecumam, līdz 50 gadiem vai pēc 70, tas ir jādara,” norādīja Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis.

Tieši agrīni atklāta slimība ir stūrakmens veiksmīgai ārstēšanai. Ārsti aicina uz profilaktiskām pārbaudēm nākt jau no 40 gadu vecuma, veicot mamogrāfiju reizi gadā. Pēc 50 gadu vecuma pārbaudes ar mamogrāfijas metodi var veikt valsts organizētās skrīninga programmas ietvaros reizi divos gados. Un tās jāturpina arī pēc 70 gadu vecuma reizi divos trijos gados.

Uz to aicina arī bijusī prezidente Vaira Vīķe-Freiberga: “Mīļās Latvijas sievietes, parūpējieties par sevi, par savu veselību, par savām krūtīm. Jūsu bērni, vīri, draugi, valsts – jūs viņiem visiem esat vajadzīgas.”

Pēc mamogrāfijas izmeklējuma aizdomu gadījumā par iespējamu krūts saslimšanu sievietes var tikt uzaicinātas veikt papildu izmeklējumus. Tomēr šāds uzaicinājums uzreiz nenozīmē smagu diagnozi. Lielākai daļai sieviešu, kuras tiek uzaicinātas uz pēcskrīninga izmeklēšanu, krūts vēzis netiek atklāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt