De Facto

Premjera grāmatu finansējusi Kuveitas naftas kompānija

De Facto

De Facto 10. novembra temati

Aizdomas par apzinātu ķīmijas ielaišanu Ičā

Aculiecinieks: Ugunsdzēsēji Ičas upē skaloja putu balonus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Kamēr ugunsdzēsēju komandieri turpina noliegt iespējamu dzēšamo putu nonākšanu ūdenī, kāda aculiecinieka stāstītais Latvijas Televīzijas raidījumam „De facto" vedina domāt par apzinātu upes piesārņošanu. Aculiecinieks norāda uz to, ka putas ne tikai nokļuvušas ūdenī, bet putu baloni mazgāti upē.

Vairāki Balvu novadā sastaptie uzskata, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) noklusē patiesību par mācībām, kas septembra beigās notika laukumā tieši pie tā paša tilta, no kura sākot zivis vēlāk uzpeldēja. Mācībās tika inscenēta vieglās mašīnas sadursme ar degvielas vedēju, ko simulācijā aizvietoja dienesta Ņiva un ūdens muca, no kuras benzīna vietā liets ārā Ičas upes ūdens. Dedzis nekas neesot, bet ugunsdzēsēji avārijas vietu noklājuši ar putām. Vietējie gan runā, ka putas iekļuvušas arī ūdenī.

"Putas patiešām tika padotas, imitējot avārijas vietas noklāšanu. Es nepieļauju tādu varbūtību, ka upē kaut kas nokļuva," saka VUGD Balvu daļas komandieris Guntis Magone.

Tomēr "De facto" Balvos sastop ugunsdzēsēju, kura stāstītais ir diametrāli pretējs komandiera teiktajam. Vīrietis, kurš nevēlas atklāt savu vārdu, bijis klāt mācībās un redzējis, kā kolēģi no Tilžas posteņa Ičas upē skalojuši putu balonus. Tas nozīmē, ka upē varētu būt nonākusi ķīmija koncentrētā veidā.

„Putas gāja pa gaisu un lija ūdenī. Tilženieki pēc tam vēl mucas [upē] skaloja, lai pierādījumu nav," saka ugunsdzēsējs.

Tilžas postenī šādas darbības neatzīst, aicina runāt ar priekšnieku Balvos, kurš arī vēlāk telefonsarunā "de facto" neatzīst nekādas kļūmes.

Ugunsdzēsējs, kurš apgalvo, ka putas apzināti ielaistas upē, gatavs šādu liecību sniegt arī izmeklētājiem. Policisti gan līdz nopratināšanām vēl nav tikuši, bet kriminālprocesu ir ierosinājuši. Balvu iecirkņa priekšnieks sliecas ticēt ugunsdzēsēju vadībai, bet sola visas versijas rūpīgi pārbaudīt: „Nedrīkstam palaist garām šo versiju, bet es domāju, ka dienests, kurš nodarbojas ar glābšanu, šaubos vai tas varētu izmantot tādus paņēmienus un vielas, kas ir kaitīgas cilvēka veselībai."

Tomēr pēdējās analīzes liecina, ka vainīgi varētu būt tieši ugunsdzēsēj, lai arī mācības notikušas trīs nedēļas pirms pamanīta zivju bojāeja. Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "BIOR" ekspertīzes izslēdza zivju bojāeju no slimībām, elektrības vai lauksaimniecības ķīmijas. Ūdens paraugu analīzes uzrādīja nelielu "virsmaktīvo" vielu klātbūtni. Tās ir vielas, kas ātri noārdās, neatstājot pēdas. Nosūtot ūdens paraugus arī citām laboratorijām, atklājusies ugunsdzēsēju lietotā putu radītāja klātbūtne.

"Tie ūdens paraugi, kas tika paņemti ļauj mums izdarīt secinājumu, ka šīs [ugunsdzēsēju izmantotās] vielas klātbūtne tur ir bijusi," saka Valsts vides dienesta ģenerāldirektores p.i. Aina Stašāne un atzīmē, ka noteiktā koncentrācijā putu radītājs varēja nonāvēt zivis.

Vides dienests lūdzis VUGD par mācību norisi sniegt papildus paskaidrojumus. Zināms, ka veiktās darbības tika filmētas, bet ugunsdzēsēji "de facto" līdz šim nav nodevuši mācību videoierakstu.

Ičas upe atrodas īpaši aizsargājamā "Natura 2000" teritorijā un ugunsdzēsējiem arī bija pienākums par mācībām informēt Vides dienestu, ko tie nebija izdarījuši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti