Dienas ziņas

Rubenes baznīcā priecē lilijas un flokši

Dienas ziņas

Cēsīs darbojas «Mazā Brīnumzeme»

Abavas senlejā atklāj retu sūnu sugu

Abavas senlejas dabas parkā atrod retu sūnu sugu

Abavas senlejas dabas parkā atrasta retas sūnu sugas zaļās buksbaumijas (Buxbaumia viridis Mougeot & Nestler, 1823) atradne, kas šobrīd ir tikai piektā zināmā mūsu valsts teritorijā, informē Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāve Inese Pabērza.

Dabas vērtība konstatēta šomēnes starp Rendu un Sabili, kartējot dabas parka “Abavas senleja” meža biotopu saistībā dabas aizsardzības plānu. To izstrādā SIA "Metrum" Norvēģu finanšu instrumenta projektā “Latvijas īpaši aizsargājamo dabas teritoriju integrācija teritorijas plānojumā”.

Retuma atradēja – eksperte Anna Mežaka - ir  gandarīta par šādu atradumu un cer, ka arī turpmākajos izpētes darbos konstatēt ko līdzīgu.

DAP skaidro ka kopumā Latvijā ir konstatētas nedaudz mazāk kā 600 sūnu sugu. Retākās no tām bieži vien ir labi indikatori bioloģiski vērtīgu vietu klātbūtnei, jo šo reto sugu “dzīves prasības” ir ļoti specifiskas.

Piemēram, zaļā buksbaumija parasti aug uz trūdošas koksnes, tai ir savdabīgs izskats - vācelīte eliptiska, 5-8 milimetrus gara, nenobriedusi tā ir zaļa, bet nobriedusi kļūst brūngana, sarkanbrūnā kātiņā. Sporu vācelīte veidojas rudenī un nogatavojas nākamā gada pavasarī, kad tā kļūst brūna, un sporas izplatās vasaras sākumā. Īpatnējās sporu vācelītes formas dēļ buksbaumijas ģints sugas tautas valodā mēdz dēvēt par „blakti uz kātiņa”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt