ĪSUMĀ:
- Kā atšifrēt apzīmējumus uz iepakojuma?
- Sejai viens aizsargkrēms, ķermenim cits.
- Jāuzklāj, vēl mājās esot.
- Nedrīkst aizmirst par bērniem.
- Apdegumu ārstē medikamenti, nevis krējums.
Iegādājoties aizsarglīdzekli, būtiska ir iegādes vieta un produkta marķējums, uzsvēra mediķis. Lai arī saules aizsarglīdzekļus iespējams iegādāties ar veselību un skaistumkopšanu nesaistītās tirdzniecības vietās, tomēr dermatologs ieteica tos iegādāties tikai aptiekās.
Kā atšifrēt apzīmējumus uz iepakojuma?
Vislielākā uzmanība jāpievērš SPF jeb saules aizsardzības filtra lielumam. "Jo jutīgāka ir āda, jo augstākai aizsardzībai jābūt," norādīja Karls. Parasti Latvijas apstākļos ieteicams izmantot aizsarglīdzekļus, kuru SPF ir 20 vai 30. "Parasti iesaku saviem pacientiem izmantot SPF30, tas ir optimālais vidusceļš," atzina dermatologs. Taču, ja cilvēkam ir ļoti gaiša āda vai paaugstināta jutība pret sauli, ieteicams lietot produktus ar SPF50 vai pat lielāku filtru.
Tāpat uz produkta jāmeklē norāde UVA, kas apzīmē starojuma veidu. Cilvēkam ir nepieciešama aizsardzības gan pret UVA, gan UVB veida starojumiem, taču SPF aizsargā tikai pret UVB starojumu. Veselības inspekcijas skaidro, ka UVA starojums iekļūst ādas zemākajos slāņos, izraisot priekšlaicīgu novecošanos, grumbas un pigmentācijas plankumus, turpretim UVB starojums iekļūst ādas augšējos slāņos, izraisot tās apsārtumu un apdegumu. Abi UV starojuma veidi var izraisīt ādas vēzi. "Lai būtu pilnvērtīga saules aizsardzība, ir jālieto gan aizsardzība pret UVB, gan UVA stariem," uzsvēra Karls.
Ja aizsarglīdzekļa sastāvā ir cinka un titāna oksīds, jārēķinās, ka tā lietošanas laikā āda izskatīsies bāla. Ja vēlas izvairīties no šāda efekta, jāizvēlas krēms, kura sastāvā ir organiskas izcelsmes vielas. Taču šāda veida krēms uz ādas saules staru iedarbībā vairāk noārdās. "Neorganiskais krēms vairāk atstaro starus, tāpēc šādiem līdzekļiem iedarbība ir nedaudz ilgāka," sacīja dermatologs.
Saules aizsarglīdzekļi ir pieejami dažādos veidos - uzziežami kā krēms, losjons vai eļļa, kā arī izsmidzināmi. Karls norādīja, ka smidzināmie aizsarglīdzekļi ir ievērojami vieglāk uzklājami. Turpretim ar krēmu, losjonu vai eļļu uzklāšanas process ir ilgāks, kā arī nereti produkts tiek uzklāts pārāk maz.
Sejai viens aizsargkrēms, ķermenim cits
Aptiekās pieejamo aizsarglīdzekļu klāstā ir speciāli krēmi un fluīdi, kas paredzēti īpaši sejas ādai. "Āda var būt normāla, taukaina un kombinēta, tāpēc attiecīgi pēc sejas tipa var izvēlēties vienu vai otru," skaidroja dermatologs. Viņš vērsa uzmanību, ka uz sejas ķermenim paredzētu krēmu var klāt tikai tad, ja sejas āda ir normāla. "Ja cilvēkam, piemēram, ir taukainā tipa sejas āda, tad var gadīties, ka uz sejas var veidoties pumpas," skaidroja mediķis.
Nereti sejas dienas krēmos ir iestrādāti SPF filtri, taču tie nav paredzēti ilgstošām darbībām saulē. "Tie drīzāk paredzēti, atrodoties telpās un īslaicīgi izejot uz ielas, pārvietojoties no punkta A uz punktu B, bet ne atpūšoties," uzsvēra dermatologs. Taču, ja ārpus telpām nav plānots uzturēties ilgstoši, šāda aizsardzība sejai ir pilnīgi pietiekoša. Vienlaikus ārsts vērsa uzmanību uz to, ka krēmi, eļļas un citi līdzekļi, kuros nav SPF, nesniedz nekādu aizsardzību pret UV stariem.
Jāuzklāj, vēl mājās esot
Būtisks faktors aizsarglīdzekļa izvēlē ir plānotās aktivitātes. Jāsaprot, vai laiks tiks pavadīts tikai saulē vai paredzētas arī aktivitātes ūdenī. "Ja plānots peldēties, jāpārbauda vai aizsarglīdzeklis ir ūdensizturīgs. Ja nav, tad ieteicams to pēc aktivitātes uzklāt no jauna," skaidroja Karls. Aizsarglīdzekli nepieciešams uzklāt vismaz 20 minūtes pirms došanās saulē, nevis jau atrodoties saules staros. "Jāatceras, ka ik pēc divām stundām vajadzētu procedūru atkārtot," sacīja Karls, piebilstot - tik ilgi atrasties saulē gan neieteiktu arī aizsarglīdzekļu izmantošanas gadījumā.
Nedrīkst aizmirst par bērniem
Dermatologs atgādināja, ka ādas aizsardzības pasākumi attiecināmi arī uz bērniem. Tāpat kā pieaugušajiem, arī bērniem visbiežāk tiek izmantoti aizsarglīdzekļi arī ar SPF30. Mediķis ieteica iegādāties speciālos līdzekļus, kas paredzēti bērnu ādas aizsardzībai, jo to sastāvs ir īpaši piemērots bērniem. Tiesa, nekas slikts nenotiks, ja bērnam uzklās pieaugušā aizsarglīdzekli.
Apdegumu ārstē medikamenti, nevis krējums
Jāatceras, ka aizsarglīdzeklis ādu nevar pasargāt pilnībā un pēc pārāk ilga saulē pavadīta laika iespējams konstatēt apdegumu arī tad, ja līdzeklis iepriekš uzklāts. Ja nepieciešams tikai noņemt sārtumu, palīdzēs vēsas kompreses. Dermatologs uzsvēra, ka kompresēm var izmantot arī parastu ūdeni. "Paturot kompresi 10 līdz 15 minūtes, tā savāks siltumu no ādas un sajūta kļūs patīkamāka," ieteikumu sniedza Karls.
Kā tautas līdzeklis pret saules apdegumiem bieži tiek izmantots krējums. Dermatologs atzina, ka tas sniedz atveldzējošo un dzesējošo efektu, taču tikai tādā gadījumā, ja krējums ir šķidrs, nevis biezs, un uzklāts plānā slānī.
Karls gan uzsvēra, ka krējuma vietā labāk izmantot aptiekās pieejamos medikamentus, kas paredzēti termiskam apdegumam. Nereti šie aizsarglīdzekļi ir putu veidā, tādējādi uzklāšana uz ādas ir mazāk jūtīga un sāpīga.
Nopietnākos gadījumos, piemēram, ja saules apdegums ir ar pūslīšiem, dermatologs ieteica konsultēties ar ārstu vai vismaz aptiekāru. Tiesa, ne vienmēr pūslīši liecina par apdegumu, tā var būt arī cita ādas reakcija. Piemēram, šādu reakciju saules ietekmē var izraisīt zāles, norādīja ārsts.