Mājas aptieciņa – pamatprincipi un nepieciešamais minimums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Katras ģimenes mājas aptieciņas saturu nosaka vairāki faktori, tostarp ģimenes locekļu vecums, hroniskās saslimšanas un dzīvesveids. Ir lietderīgi savlaicīgi nodrošināties ar nelielu zāļu un pārsienamo līdzekļu sortimentu, lai būtu gatavībā neparedzētām dzīves situācijām, Latvijas Radio 2 raidījumā "Dzīvo vesels" norādīja farmaceite Agnese Ritene.

Farmaceite Agnese Ritene par mājas aptieciņas pamatprincipiem un nepieciešamo minimumu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ritene norādīja, ka no diagnostikas līdzekļiem mājās noteikti ir jābūt termometram, lai varētu izmērīt precīzu ķermeņa temperatūru, nevis vadīties tikai pēc sajūtām.

Noderīgs būs arī asinsspiediena mērītājs. "Ja jums ir tendence uz paaugstinātu asinsspiedienu, ieteicams iegādāties asinsspiediena mērāmo aparātu lietošanai mājas apstākļos, kā arī ikdienā ieviest asinsspiediena dienasgrāmatu mērījumu fiksēšanai," aicināja farmaceite.

Tāpat mājas aptieciņā jābūt arī medikamentiem pret paaugstinātu ķermeņa temperatūru un dažāda veida sāpēm.

"Pirmās izvēles medikaments bērniem un pieaugušajiem ir paracetamols. Kombinētie pretsaaukstēšanās līdzekļi jālieto tikai gadījumos, kad jums ir visi to sastāvam atbilstošie simptomi," pastāstīja Ritene,

piebilstot, ka mājas aptieciņā jābūt arī zālēm, kas mazina nepatīkamus saaukstēšanās simptomus, piemēram, deguna pilieni vai aerosols, kas atvieglo elpošanu un mazina gļotādas tūsku. Savukārt kakla sāpes mazinās sūkājamās tabletes vai aerosols.

Mājas aptieciņā jābūt arī zālēm gremošanas traucējumu gadījumiem. Kā norādīja Ritene, gremošanas sistēmas galvenais uzdevums ir apēsto barību pārveidot līdz sastāvdaļām, kuras organisms ir spējīgs uzņemt un lieko izvadīt.

"Caurejas gadījumā ir būtiski papildus uzņemt šķidrumu un lietot probiotikas, kas normalizē zarnu mikrofloru un būtiski paātrina atveseļošanās laiku," pastāstīja farmaceite. Caurejas mazināšanai var lietot absorbentus, bet fermentus saturoši medikamenti var nākt talkā gadījumā, ja apēsta smagi sagremojama pārtika un nepieciešami papildu gremošanas fermenti. Vēdera uzpūšanos, sliktu dūšu un atraugas iespējams novērst, lietojot absorbentus.

Farmaceite atgādināja, ka mājas aptieciņā jābūt līdzekļiem, ko lietot sadzīves traumu gadījumos.

Nelielu saules, uguns vai karsta ūdens radīto apdegumu dziedēšanai noderēs dekspantenolu saturošs pretapdeguma aerosols vai krēms.

Savukārt nelielu nobrāzumu un brūču apstrādei un kopšanai jānodrošinās ar antsipetisku spreju, ziedi vai gelu. Ritene iesaka mājās turēt arī pārsienamo materiālu komplektu un dažāda izmēra plāksterus. Sasitumu, sastiepumu, muguras sāpju un sporta traumu gadījumā efektīvi ir geli un krēmi, kas mazina iekaisumu un sāpes.

Pavasara un vasaras sezonā aktuālākas kļūst arī alerģiju mazinošas zāles. "Tās mazina alerģisku reakciju simptomus, kas parasti izpaužas kā tekošs deguns, asarojošas acis un nātrene. Kukaiņu kodumiem un saules izraisītai alerģiskai reakcijai noderēs ārīgi lietojami geli un krēmi, kas mazina niezi, pietūkumu un ādas apsārtumu," norādīja Ritene.

Farmaceite uzsvēra, ka pret savu veselību jāizturas atbildīgi un šķietami vieglas slimības simptomi var liecināt arī par nopietnu saslimšanu, tāpēc jebkurā gadījumā par zāļu lietošanu drošāk konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Speciālistu konsultācija zāļu izvēlē vienmēr nepieciešama arī grūtniecēm, barojošām māmiņām un bērniem.

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti