Kā labāk dzīvot

Darbs visiem. Sociālais uzņēmums "Ligero" ceturto reizi organizē darba iespēju festivālu

Kā labāk dzīvot

Nemainīgi populārais sporta veids - orientēšanās

Lēts skaistums var izrādīties ļoti dārgs. Sākusies kampaņa "Lēta skaistuma upuris"

Lēts skaistums var izrādīties ļoti dārgs. Ārsti aicina uzmanīties no estētiskās medicīnas viltus klīnikām

Arvien biežāk starp estētiskās medicīnas pakalpojumu sniedzējiem parādās viltus klīnikas, kas piedāvā tos pašus pakalpojumus par lētāku samaksu, bet kurām nav ārstniecības iestādes statusa. Veikt dažāda veida injekcijas vai cita veida procedūras šādās iestādēs var būt ārkārtīgi bīstami, un tas var atstāt paliekošas sekas, jo tajās strādājošais personāls nav ārstniecības personas, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" uzsvēra Veselības aprūpes darba devēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds.

"Pēdējā pusgada, gada laikā redzam, ka starp nozīmīgiem estētiskās medicīnas pakalpojumu sniedzējiem pēkšņi parādījušās viltus klīnikas, kurām īstenībā nav ārstniecības iestādes statusa, bet kurām ir skaisti nosaukumi, ir masīva reklāma, ir milzīgi daudz lētu piedāvājumu, kas it kā padara šos pakalpojumus pieejamus tiem, kas varbūt nevar atļauties daudz ko no tā. Redzam, ka šis process notiek pacientiem ne visai draudzīgā veidā.

Šajās viltus klīnikās, kurām nav ārstniecības iestādes statusa, nestrādā ārstniecības personas. Labākajā gadījumā, ja runa ir par ārstniecības personu, tas ir kāds kosmētiķis, bet tur tikpat kā nav ārstu, nav nekādu kvalitātes standartu," situāciju raksturoja Rēvalds. 

Tāpat šādās klīnikās tiek lietotas iekārtas, kuras nav sertificētas un netiek pārbaudītas. 

"Starp tām ir augstas enerģijas iekārtas kā medicīniskie lāzeri, intensīvi pulsējošas gaismas iekārtas, radiofrekvences iekārtas, ultraskaņas iekārtas un tamlīdzīgi. Šāda veida tehnoloģijas pēkšņi tiek ieviestas arī dažādās sporta studijās. Ja līdz šīm redzējām īstas iekārtas ar īstiem profesionāļiem, tagad ir parādījies jaunais "trends", un cilvēki, kas strādā šajās iestādēs, kā izrādās, bieži ir pašu īpašnieku "kabatas akadēmiju" apmācīti," Rēvalds skaidroja. 

Viņš uzsvēra, ka tas, kas šajā jautājumā uztrauc mediķus, ir rezultāts. Labākajā gadījumā procedūras no šīm iekārtām nerada nekādu efektu, bet var būt gadījumi, kad tās rada nopietnas sekas klientu veselībai un izskatam. 

"Labākā versija ir, ja nav efekta, jo viltotās iekārtas mēdz būt ļoti neefektīvas, bet, ja tās gadījumā darbojas, tad sākas bēdu ieleja, jo, ja iekārtas ir bez drošības sertifikātiem, netiek kalibrētas, netiek pārbaudītas, tad tās darbojas ar nesaprotamiem parametriem un var nodarīt kaitējumu pacientiem.

Mēs redzam gan apdedzinātus pacientus, gan ar ādas pigmentācijas izmaiņām, kas var novest līdz rētām," uzsvēra Rēvalds. 

Tāpēc viņš, pirms doties uz skaistuma procedūrām, aicināja pārbaudīt Veselības inspekcijas mājaslapā, vai ārstniecības iestāde ir īsta, vai tajā strādājošie speciālisti ir ārsti ar atbilstošiem sertifikātiem. Vērts painteresēties arī par iekārtām, kas procedūru laikā tiks izmantotas, un to sertifikāciju. 

Latvijas Estētiskās medicīnas asociācijas valdes priekšsēdētājs Valdis Ģīlis atzina, ka estētiskajā kosmētikā tiek pielietotas daudz un dažādas metodes. Daļa no tām ir tādas, kuru nodarītais kaitējums agri vai vēlu pāries. Tās pamatā ir botulīna un citu preparātu injekcijas, kam ir noteikts iedarbības laiks. Piemēram, ja pēc neprofesionālas injekcijas, kuras mērķis bija samazināt grumbiņas uz pieres, noslīd acs plakstiņš, agri vai vēlu tas pacelsies atpakaļ, un muskulis sāks darboties. 

Tikmēr daļa metožu var radīt nopietnas un neatgriezeniskas sekas. Pie tādām ārsts minēja procedūras ar augstas enerģijas iekārtām un dermālās pildvielas jeb tautā saukto filleru ievadīšanu. 

"Ar lāzeru neuzmanīgi rīkojoties, var būt apdegums, redzes bojājums, paliekošas rētas. Ar filleriem savukārt nereti ir daudz nopietnākas sekas, jo fillers tiek ievadīts asinsvadā, – var tikt traucēta ādas asins apgāde, tad izkrīt kāds fragments, paliek uz visiem laikiem rētas. Bet visnopietnākā komplikācija ir, ja to dara virsdegunes zonā, jo šajā vietā ir ļoti nopietnas anatomiskas struktūras, tajā skaitā anastomozes jeb savienojumi starp galvaskausa iekšējiem un ārējiem asinsvadiem.

Trāpot šādā asinsvadā, nereti iestājas aklums, var tikt izraisīta asinsvadu aizsprostošanās, kas var izraisīt insultu, un tad tās sekas ir vairāk nekā nopietnas," skaidroja Ģīlis. 

Ar negatīvu pieredzi, izmantojot dažādas skaistuma procedūras, saskārusies sociālo tīklu satura veidotāja jeb influencere Inesa Vebere, kura dalījās savā pieredzē. 

"Kad sāku darboties sociālajos tīklos, man sāka piedāvāt visādus bartera variantus tā saucamie "kaktiņu kantori", kuri gribēja sevi reklamēt un pastāstīt. Es kā iesācēja [nospriedu] – kāpēc gan nepamēģināt? Ja jau par brīvu dod, es varu izstāstīt par to! Loģiski, ka es uz sevis kā izmēģinājumu trusītis izmēģināju visdažādākās procedūras, aparātu tehnoloģijas, un esmu saskārusies gan ar pozitīvo, gan negatīvo. Ir bijis tā, ka izeju veselu kursu un saprotu, ka tas aparāts nekam neder," stāstīja Vebere.

Ar laiku viņa sapratusi, ka tas nav gluži pareizi, ka, piemēram, dažādas injekcijas veic arī kosmetologs bez medicīniskās izglītības, jo šādas procedūras būtu jāveic mediķim. 

"Kaut vai mezoterapija. Kad pirmo reizi es to izdarīju, man visa seja bija papulās trīs nedēļas. Kad jautāju kosmetoloģei, kas ar mani notiek, viņa teica – iespējams, ka alerģija. Bet kā es strādāšu? Es trīs nedēļas staigāju ar papulām, un viņa nezināja, kā tās dabūt ārā. Kas viņai deva tiesības ņemt adatu rokā un taisīt šādu injekciju? Es nevarēju nekur sūdzēties – viņai ir tiesības to darīt, viņa ir kosmetoloģe," stāstīja Vebere.

Kā norādījusi Veselības inspekcija, nekāda veida kosmētiskās un estētiskās injekcijas nedrīkst veikt personas bez atbilstošas izglītības un kvalifikācijas, tajā skaitā personas, kas skaistumkopšanas pakalpojumus apguvušas tikai profesionālās pilnveides vai citos neformālās izglītības kursos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti