Rīta Panorāma

EK rosina atvieglot preču remonta iespējas

Rīta Panorāma

Moldovā oficiāli nostiprina rumāņu valodu par valsts valodu

Tuberkulozes izplatība un saslimstības kontrole

Ārste: Tuberkulozes ārstēšanā jāiet videoasistētās zāļu lietošanas virzienā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Tuberkuloze ir ārstējama infekcijas slimība, tāpēc ir būtiski simptomu gadījumā laikus vērsties pēc palīdzības, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Andra Cīrule. Viņa arī norādīja, ka ārstēšanas kursa pabeigšanai būtu noderīgi arvien vairāk iet videoasistētās novērošanas virzienā, kad medicīnas personāls ar tehnoloģiju palīdzību var novērot, ka pacients iedzer zāles.

24. martā pasaulē un Latvijā atzīmē Tuberkulozes dienu, tāpēc notiks dažādas ekspertu diskusijas par to, kā cīnīties ar šo infekcijas slimību.

Cīrule, runājot par izaicinājumiem, ar kuriem ikdienā saskaras mediķi, atzīmēja vajadzību tuberkulozes pacientu izārstēt līdz galam.

Daži pacienti ir ļoti atbildīgi, bet dažus nākas pārliecināt par to, ka ārstēšana jāpabeidz.

"Galvenais mums ir pacientu izārstēt līdz galam, jo ārstēšanas kurss ir diezgan ilgs. Protams, pacienti nepavada visu laiku stacionārā. Mums galvenais ir šo pacientu piesaistīt, lai viņš turpinātu ambulatori un pilnībā pabeigtu ārstēšanu. Latvijā ir spēkā stratēģija, ka pacientiem uz rokas zāles nedod, viņiem tās ir jāizdzer ciešā medicīnas darbinieku uzraudzībā, bet, protams, tas nav vienkārši veicams visā valstī, jo ne visur ir tuvu tuberkulozes kabineti vai ārsti, vai medicīnas personāls, kas to var nodrošināt."

Cīrule norādīja, ka patlaban ļoti attīstās videoasistētā novērošana, kad medikamentu ielietošanu mediķi var uzraudzīt ar tehnoloģiju palīdzību un pacientam nekur nav jādodas.

"Domāju, ka šajā virzienā vajadzētu attīstīt, Rīgā jau iet labi, bet ir rajoni, kur tas tik raiti nenotiek," atzina ārste.

Runājot par tuberkulozes simptomiem, Cīrule kā biežākos sauca klepu, svara zudumu, svīšanu, nespēku, temperatūru. Tomēr tas ir tad, ja runa ir par plaušu tuberkulozi, kas ir lielākajā daļā gadījumu. Taču ir arī ārpusplaušu tuberkulozes gadījumi, kad simptomi ir atkarīgi no tā, kurš orgāns ticis skarts.

Vaicāta, kā sevi var pasargāt, Cīrule norādīja: "Galvenais, lai būtu laba imunitāte. Tad arī risks inficēties un saslimt būs daudz mazāks. Aicinātu arī sūdzību gadījumā tās neignorēt, bet vērsties pēc palīdzības."

Ārste arī pastāstīja, ka pērn Latvijā reģistrēti vairāk nekā 300 tuberkulozes gadījumi, taču skaits vēl tiek precizēts. Viņa arī norādīja – tā kā tuberkuloze ir infekcijas slimība, tā var skart ikvienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti