Oftalmologs vai optometrists?
Oftalmologs ir ārsts, kas veic acu izmeklēšanu, redzes asuma un tā korekcijas noteikšanu, acu slimību konservatīvu un ķirurģisku ārstēšanu.
Savukārt optometristi ir primārās aprūpes speciālisti, kas nodarbojas ar profesionālu acs un redzes sistēmas aprūpi, ieskaitot redzes optisko defektu korekciju, optisko materiālu izplatīšanu, acu slimību diagnostiku un aprūpi, kā arī redzes sistēmas rehabilitāciju.
"Tieši tā ir atšķirība – optometrists neārstē saslimšanu. Ja viņš pamana kādu saslimšanu, viņa uzdevums ir nosūtīt pacientu pie acu ārsta [oftalmologa],
un acu ārsts tad darbosies ar medikamentozu ārstēšanu, ķirurģisku ārstēšanu – visu, kas attiecas uz to, lai konkrēto slimību vai acs patoloģiju likvidētu tajās iespējās, ko dod mūsdienu medicīna," skaidroja Švede.
Viņa norādīja, ka tieši tā daudzās valstīs iekārtots – ja ir kādas redzes problēmas, cilvēks vispirms tiek sūtīts pie optometrista, kurš tālāk, ja kaut kas nav kārtībā, nosūta pie oftalmologa.
"Latvijā šis jautājums vēl nav līdz galam diemžēl sakārtots, kā rezultātā es teiktu tā:
ja ir jautājums par brillēm, būtu jāvēršas pie optometrista; ja tiešām ir zināma saslimšana, jāvēršas uzreiz pie acu ārsta," skaidroja Švede.
Savukārt situācijās, kurās cilvēks īsti nezina, kas viņam kaiš, jebkurš ceļš – gan vēršanās pie oftalmologa, gan vēršanās pie optometrista, būs pareizais, jo svarīgi ir meklēt risinājumu.
"Ja cilvēks atnāks pie optometrista un tur būs tikai briļļu jautājums, tad, protams, viņam vairs nekur nebūs jādodas. Vienlaikus optometristi vienmēr novērtē, vai acs struktūras atbilst normai. Ja mēs pamanām, ka kaut kas neatbilst normai, tad iesakām uzreiz vērsties pie acu ārsta," norādīja Švede.
Švede uzsvēra, ka optometristi arī neizraksta recepšu medikamentus, to dara tikai oftalmologi.
Kur pasūtīt brilles?
Balgalve ieteica, ka vislabāk būtu, ja recepti brillēm izrakstītu speciālists, kas strādā optikā, tas var būt gan optometrists, gan oftalmologs. Viņasprāt, tajā pašā iestādē arī vajadzētu pasūtīt brilles, it īpaši, ja tās ir tā saucamās progresīvās vai bifokālās brilles.
"Viennozīmīgi ideālais variants būtu, ka tajā pašā vietā, kur tiek izrakstīta briļļu recepte, brilles arī pasūtīt, jo tad attiecīgā optika atbild līdz galam, ja ir kādas problēmas," uzsvēra Balgalve.
Vissliktākais iespējamais variants ir tad, ja recepti brillēm izraksta vienā vietā, briļļu ietvaru cilvēks pasūta otrā vietā, bet briļļu stikliņu izgatavošana un ievietošana ietvaros notiek vēl trešajā vietā.
"Šeit neviens par visu neatbild. Godīgi katrs ir savu izdarījis, bet cilvēks beigās ir nelaimīgs. Viņš ir samaksājis lielu naudu, bet jūtas ļoti slikti, [ja brilles neder]" norādīja Balgalve.
Arī tajās optikās un briļļu salonos, kas atrodas lielveikalos, galvenokārt Latvijā strādā optometristi, pie kuriem droši var un vajag vērsties. It sevišķi gadījumos, ja nav skaidrs, kāds speciālists vajadzīgs, un pie acu ārsta, piemēram, ir gara rinda, uzsvēra Švede.
Jāturas pie viena speciālista
Balgalve arī mudināja iet katru reizi pie viena un tā paša optometrista, nevis mainīt optikas salonus atkarībā no tā, kādas atlaides kurā veikalā tiek solītas. Acu veselībā tomēr ir svarīgi, ka speciālists redz izmaiņas, ja tādas ir, ilgtermiņā.
"Ideālā gadījumā vajag maksimāli turēties pie viena speciālista, lai ir [pacienta veselības] vēsture, jo visi jau raksta tā saucamās kartiņas, kurās tās vēstures veidojas. Tas būtu vislabākais modelis," ieteica Balgalve.
Arī lielveikalā var pieteikties un turpināt iet pie viena un tā paša optometrista, norādīja Švede.
Ja optometrists konkrētajā optikas salonā vairs nestrādā, vajadzētu palikt vismaz tajā pašā optikas veikalu tīklā.
"Šobrīd optometristam nav pieejama e-veselība, kurā varētu būt visa tā informācija, neatkarīgi no tā, uz kuru optikas tīklu es aizeju. Ir optikas saloni, kuros ir elektroniskās datubāzes; ir, kur informācija ir daļēji elektroniski, daļēji uz papīra. Ir optikas saloni, kuros informācija ir tikai uz papīra. Līdz ar to datu apmaiņas nav, un, protams, optikas saloni nemaz nedrīkst tā savā starpā ar datiem apmainīties," skaidroja Švede.