Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) infektologs Uga Dumpis rāda mobilo lietotni, ar kuras palīdzību gan ārstiem slimnīcās, gan ģimenes ārstiem būs ērtāk un vienkāršāk izvēlēties medikamentus, ko nepieciešams izrakstīt dažādu slimību ārstēšanai.
"Antibiotikas ārsti parasti izraksta, nezinot, kas izraisa slimību. Tikai vēlāk analīzes parāda konkrēto baktēriju, kas ir izraisījusi slimību. Svarīgi ir uzsākt lietot antibiotikas pareizi, lai tās pareizi darbotos. To sauc par empīrisko terapiju," norādīja Dumpis.
Empīriskā terapija tiek plaši pielietota, taču tiešām ir svarīgi jau pašā sākumā izvēlēties pareizās antibiotikas atkarībā no konstatētajām veselības problēmām.
Konkrētie patogēni vai baktērijas dažādos pasaules reģionos atšķiras, un atšķirīga ir arī rezistence pret antibiotikām, kā rezultātā vienā valstī tie paši medikamenti var palīdzēt, bet citā – ne.
"Tāpēc nevar būt globālas, pasaules vadlīnijas, kā ārstēt, piemēram, urīnceļu infekciju vai pneimoniju. Var būt, kā ārstēt infarktu vai insultu, bet šeit ir citādāk. Tāpēc mēs esam radījuši rekomendācijas, kas būtu pielietojamas Latvijai, ņemot vērā gan to, kādas mums ir baktērijas, kādi ir rezistences rādītāji, gan arī kādas zāles ir pieejamas, un arī zināmā mērā to, cik tās maksā," skaidroja Dumpis.
Lai ārstiem būtu vienkāršāk atrast Latvijas apstākļiem rekomendētās un aktuālākās antibiotiku terapijas, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Antimikrobiālās rezistences kompetences centrs izveidojis jaunu mājaslapu un mobilo lietotni ar nosaukumu "Antibakteriālā terapija". Šie rīki aizstāj līdz šim ārstiem pieejamās ierastās vadlīnijas, kas bija pieejamas PDF formāta dokumentos vai drukātā veidā grāmatās.
"Mēs izvērtējam pierādījumos balstītus pētījumus, arī starptautiskas vadlīnijas. Tad ekspertu grupa, diezgan liela grupa, spriežam, vai tie ir vērā ņemami, vai šādi medikamenti Latvijā ir, vai šādas rekomendācijas darbotos konkrētajos apstākļos. Šīs rekomendācijas tiks arī atjaunotas ar noteiktu regularitāti," pauda Dumpis.
Ideju par šādas rekomendāciju platformas izveidi Latvijas speciālisti aizguvuši no zviedru kolēģiem.
"Nevis kopējam viņu zāles, bet struktūru, un pat izmantojam šo programmatūru, ko zviedri mums laipni nodeva. Bet saturs ir Latvijas saturs," skaidroja infektologs.
Jo antibiotikas pareizāk tiek lietotas, jo labāk ārstējas pacients un mazāk tiek veidota rezistence pret tām, proti, nepareizu antibiotiku lietošana var novest pie efektīvu ārstēšanas iespēju trūkuma nākotnē. Dumpis uzsvēra, ka drīzumā šādā pašā veidā būs pieejamas arī rekomendācijas infekciju kontrolei un bērnu slimību ārstiem.