Rīta Panorāma

Lielbritānijā pasaulē nāk retas sugas zirgi

Rīta Panorāma

Simtgadīgs auto meistars Austrālijā turpina savu arodu

Sākas nieru veselības nedēļa

Nieru veselības nedēļā iedzīvotājus aicina bez maksas saņemt mājās veicamus testus

Ar devīzi "Noskaidro savu nieru veselību!" sākas ikgadējā Nieru veselības nedēļa, kuras mērķis ir uzlabot nieru slimību savlaicīgu diagnostiku, jo vairums nieru problēmu sākas nemanāmi. Ikviens Latvijas iedzīvotājs tiek aicināts bez maksas saņemt albumīnūrijas skrīninga testu E. Gulbja laboratorijas bezkontakta analīžu nodošanas punktos, lai mājās varētu veikt urīna testu un savlaicīgi atklāt iespējamas problēmas ar nierēm.

Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente Ieva Ziediņa intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" pauda viedokli, ka, lai gan nieru veselība šķiet klusāks temats, tas ir ne mazāk akūts. "Cilvēkiem ir kauns runāt par nierēm un urīnu, viņi komfortablāk jūtas, runājot, piemēram, par sirds veselību," pieļāva Ziediņa.

Ziediņa pastāstīja, ka, cilvēkam novecojot, noveco visas orgānu sistēmas, arī nieres.

Jo vecāks cilvēks paliek, jo lielāks risks ir attīstīties nieru slimībām. Tās var attīstīties arī bez simptomiem.

No šodienas, 22. maija, E. Gulbja laboratorijas bezkontakta analīžu nodošanas punktos līdz pat šī gada decembrim ir iespējams bez maksas saņemt mājās veicamu urīna testu, ar kura palīdzību var noskaidrot, vai nieres izdala mazās olbaltumvielas – mikroalbumīnūrijus –, kas varētu liecināt par veselības problēmām.

"Ja pēc krāsām [uz testa] šķiet, ka izdala, tad tests ir jāatkārto sertificētā laboratorijā," norādīja Ziediņa.

Lai savlaicīgi diagnosticētu nieru slimības, cilvēki, kuri pārsnieguši 40 gadu vecumu un cilvēki, kuriem ir paaugstināts asinsspiediens, liekais svars, sirds mazspēja vai diabēts, tiek aicināti šādu testu veikt reizi gadā.

Hronisku nieru saslimšanu var izraisīt vairāki faktori. Ziediņa pastāstīja, ka biežākie nieru slimību izraisītāji ir cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, kā arī hroniski nieru iekaisumi jeb glomerulonefrīti, kas var noritēt gadiem ilgi un beigās novest pie nieru slimības.

Ziediņa norādīja, ka noteiktu pazīmju, kas varētu liecināt par nieru slimību, nav. "Arī paaugstināta asinsspiediena gadījumā cilvēks var justies enerģiskāks, un viņam pat negribas to [asinsspiedienu] pazemināt. Protams, mēs zinām, ka paaugstināts asinsspiediens bojā visus orgānus, tāpēc vismaz reizi gadā ieteicams parūpēties par savu veselību. Pat tad, ja negribas iet pie ģimenes ārsta – paņemiet bezkontakta nodošanas vietā šo testu, aizejiet mājās un veiciet testu, vai arī aizejiet uz jebkuru sertificētu laboratoriju un veiciet testu. Tas maksā tikpat, cik krūzīte kafijas. Jums rokās būs objektīvi dati," mudināja Ziediņa.

Tāpat Nieru veselības nedēļas laikā Latvijas Nefrologu asociācija aicina pieteikties uz bezmaksas konsultācijām pie nefrologiem.

Konsultācijām var pieteikties:

  • Rīgā (pieteikšanās, zvanot tālruni 24804478) ārsti pieņems Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas A korpusā poliklīnikā.
  • Valmierā (pieteikšanās, zvanot uz tālruni 64202603 vai 64202601) ārsti pieņems SIA "Vidzemes slimnīca", Jumaras ielā 195.
  • Daugavpilī (pieteikšanās, zvanot uz tālruni 65422419) ārsti pieņems Daugavpils reģionālās slimnīcas centrālajā poliklīnikā Viestura ielā 5.

Pieraksts ir obligāts, jo vietu skaits ir ierobežots. Nākot uz konsultāciju, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, kā arī ieteicams līdzi ņemt iepriekš veiktās analīzes, izmeklējumus un lietoto medikamentu sarakstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti