Farmaceite: Daži pārtikas produkti var ietekmēt zāļu terapijas efektu

Daži augi, garšvielas, pārtikas produkti un alkohols var izraisīt zāļu terapijas pastiprinātu vai samazinātu efektu, spējot novest pacientu līdz pat nopietnām veselības izmaiņām, Latvijas Radio 2 padomu ciklā "Dzīvo vesels" pastāstīja farmaceite Agnese Ritene. Daži no produktiem, kurus nevajadzētu lietot savienojumā ar medikamentiem, ir greipfrūti, piena produkti, kafija, kā arī alkohols.

Farmaceite Agnese Ritene par pārtikas un zāļu mijiedarbību
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pārtika spēj ietekmēt daudzus faktorus cilvēka organismā, piemēram, zāļu uzsūkšanās ātrumu, metabolismu un nevēlamu reakciju rašanos. Bieži šādas mijiedarbības rodas nezināšanas un nepareizas zāļu lietošanas gadījumos.

Greipfrūts var sekmēt zāļu pārdozēšanu

Viens no spēcīgākajiem produktiem, kura mijiedarbība ar zālēm ne vienmēr ir tik nekaitīga, kā varētu šķist, ir greipfrūts un greipfrūtu sula.

Greipfrūtu sula atsevišķu zāļu mijiedarbību var pastiprināt, tādējādi sekmējot zāļu pārdozēšanu, kā arī atsevišķu zāļu iedarbību var kavēt.

No greipfrūtu un to sulas lietošanas vajadzētu uzmanīties, lietojot holesterīnu un asinsspiedienu pazeminošas zāles, zāles psihisku traucējumu ārstēšanai un citus medikamentus, norādīja farmaceite.

Dzelzs preparātus ieteicams lietot tukšā dūšā

Daudziem medikamentiem novērojama efektivitātes samazināšanās, ja tos lieto kopā ar ēdienu, tāpēc ir nepieciešams ievērot zāļu lietošanas principus, un lietot tās, kā norādīts - pirms vai pēc ēšanas.

Piemēram, atsevišķu grupu osteoporozes ārstēšanas medikamentu efektivitāte samazinās par 60%, ja tos lieto vienlaikus ar ēdienu. Tāpat arī dzelzs uzsūkšanos ietekmē vairāki pārtikas produkti. "Dzelzs un dzelzi saturošu preparātu uzsūkšanos kavē piens, piena produkti kā arī kafija un tēja, savukārt dzelzs uzsūkšanos veicina C vitamīnus saturoši produkti un pats C vitamīns," pastāstīja Ritene, piebilstot, ka

vislabāk dzelzs preparātus lietot tukšā dūšā, uzdzerot glāzi ūdens.

Parasti dzelzs preparātus rekomendē lietot kopā ar ēdienu gadījumos, ja nepieciešams mazinātu ar dzelzs lietošanu saistītos gremošanas traucējumus.

Piena produkti aizkavē antibiotiku uzsūkšanos

Piens un piena produkti spēj mainīt vairāku antibakteriālu līdzekļu, antibiotiku uzsūkšanos, ja tos lieto vienlaikus.

"Piena produkti ir bagāti ar kalciju un magniju, kas spēj aizkavēt dažādu antibiotiku uzsūkšanās spēju," norādīja Ritene.

No šīs mijiedarbības var izvairīties, ievērojot vismaz divu stundu intervālu starp šo pārtikas produktu un medikamentu lietošanu. Zāles ieteicams lietot divas stundas pirms vai sešas stundas pēc ēšanas.

Otrs variants ir antibiotiku kursu laikā, kas parasti ilgst piecas līdz septiņas dienas, izslēgt piena produktus no ikdienas uztura.

Farmaceite atgādināja, ka antibiotiku efektivitāti var samazināt arī kalciju un magniju saturošo uztura bagātinātāju lietošana vienlaikus. 

Kofeīnam ir ietekme uz zāļu metabolismu

Kofeīnam, ko satur kafija un tēja, var būt ietekme uz zāļu metabolismu. Kofeīns var pastiprināt atsevišķu medikamentu grupu blakusparādības, izraisot  nervozitāti, trīci un bezmiegu. Centrālo nervu sistēmu stimulējošās darbības dēļ kofeīns var samazināt arī atsevišķu grupu zāļu iedarbību.

"Lai mazinātu zāļu uzsūkšanās mijiedarbības problēmas, ir būtiski ievērot zāļu lietošanas norādījumus. 

Zāļu norīšanai izmantojiet tikai un vienīgi tīru ūdeni," aicināja farmaceite.

Alkohola un medikamentu kokteilis var būt bīstams

Ritene brīdināja, ka alkohola un medikamentu vienlaicīga lietošana var būt bīstama, jo medikamentu mijiedarbība ar alkoholiskiem dzērieniem var būt atšķirīga. "Dažreiz zāļu efekts var ievērojami pastiprināties, citreiz samazināties," piebilda farmaceite, uzsverot, ka īpaši bīstami ir alkoholu lietot kopā ar miega zālēm.

Miega zāļu iedarbība savienojumā ar alkoholu var kļūt izteiktāka, tāpēc pat nelielai zāļu devai var būt spēcīgs efekts.

Savukārt alkohols kopā ar pretsāpju vai saaukstēšanās zālēm, kuru sastāvā ir paracetamols, paaugstina aknu bojājumus, bet kopā ar aspirīnu – gremošanas sistēmas riskus.

Pārtikas un zāļu mijiedarbība ilgtermiņā var radīt negatīvu ietekmi uz terapijas drošumu un efektivitāti, tāpēc farmaceite aicina pacientus par saviem uztura paradumiem un zāļu lietošanu konsultēties ar savu ārstu un farmaceitu.

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti