Sadaļas Sadaļas

2014. gada ģeoloģiskais objekts – Korkuļu ūdensrijējs

Latvijas Petroglifu centrs (LPC) par 2014.gada ģeoloģisko objektu ekspertu izvēlējies  Korkuļu ūdensrijēju, kas atrodas Sēlijā, Jaunjelgavas novada Sērenes pagastā, informē centra pārstāvis Andris Grīnbergs.

Korkuļu ūdensrijējs kopā ar sausgultni ir rets ģeoloģisks un hidroloģisks objekts. Nelielā Korkuļu upīte aiztek pazemē un pēc apmēram puskilometra iztek Lauces (Lauceses) upītes sāngravā. Kopš 2001.gada Korkuļu sausgultnei ar pazemes upi ir valsts aizsargājamā ģeoloģiskā un ģeomorfoloģiskā dabas pieminekļa statuss, tā ir arī Eiropas nozīmes – „Natura 2000” vieta.

Korkuļu ūdensrijējs atrodas Daugavas kreisā krasta pietekas Lauces (Lauceses) upītes tuvumā netālu no Jaunjelgavas – Jēkabpils šosejas iepretim Aizkraukles pilsētai. Tas ir samērā populārs tūrisma objekts.

Gada nominācija piešķirta ar mērķi rosināt šī objekta sakopšanu un izpēti, kā arī vispār pievērst sabiedrības uzmanību Latvijā reti sastopamiem ģeoloģiskiem veidojumiem – ūdensrijējiem un sausgultnēm. Līdzīgi objekti atrodas tikai dažviet Daugavas krastos, Gaujienas, Ieriķu, Līgatnes un Allažu apkārtnē.

LPC organizēto Korkuļu ūdensrijēja nominēšanu par Latvijas 2014. gada ģeoloģisko objektu atbalsta Latvijas Universitātes Ģeoloģijas muzejs, Ziemeļvidzemes Ģeoparks un Dabaszīmes.lv. Maijā, kā jau tradicionāli tas iepriekš noticis, arī šogad pie gada ģeoloģiska objekta tiks organizēts izglītojošs pasākums. Plānots, ka šogad tas notiks sestdienā – 17.maijā.

Latvijas Petroglifu centrs jau septīto gadu, popularizējot ģeoloģiju un ģeoloģiskos dabas pieminekļus, nominē Gada ģeoloģisko objektu. Iepriekšējos gados īpaši izvēlētie ģeoloģiskie objekti bija dažādi un daudzveidīgi: 2008.gadā – Neļķu klintis Vidzemē, Salacas krastā pie Mazsalacas, 2009.gadā – Sikšņu klintis pie Gaujas Vidzemē, Virešu apkārtnē, 2010.gadā – Virsaišu ūdenskritums Kurzemē, Talsu novadā, 2011.gadā – Kulšēnu sēravots Zemgalē, Bauskas novadā, 2012.gadā – Rudzīšu akmens Kuldīgas novadā, Kurzemē, un 2013.gadā – Stiglavas gravas atsegumi Latgalē, Viļakas novadā. Šogad gada ģeoloģiskais objekts ir pavisam citāds un atrodas Sēlijā.

Latvijas Petroglifu centrs ir nekomerciāla sabiedriskā organizācija, kas nodarbojas ar dabas un senatnes izpētes un aizsardzības jautājumiem. LPC interešu sfērā ietilpst Latvijas ģeoloģisko objektu pētniecība, tai skaitā atsegumi, alas, dižakmeņi, un citi dabas objekti. Otrs darbības virziens ir arheoloģijas un vēstures pieminekļi. Organizācijas nosaukums atspoguļo vienu no noslēpumainākajiem Latvijas kultūras pieminekļu tipiem – petroglifu (ieraksti klintīs un akmeņos) pētniecību, un vienlaikus tas ir vienojošais elements starp ģeoloģiju un arheoloģiju. Biedrībā aktīvi darbojas dažādu zinātnes jomu profesionāļi – vēsturnieki, ģeologi un biologi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt