Kā rīkoties, ieraugot uz ceļa tikko notikušu satiksmes negadījumu? Skaidro ārsts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Ieraugot tikko notikušu ceļu satiksmes negadījumu, svarīgi saglabāt mieru un necelt paniku. Pirmā un svarīgākā lieta ir notikuma vietas norobežošana, lai brīdinātu pārējos satiksmes dalībniekus, ka noticis negadījums, Latvijas Radio 2 padomu ciklā "Dzīvo vesels" norādīja anesteziologs reanimatologs, vietnes glabsim.lv izveidotājs Roberts Fūrmanis.

Anesteziologs reanimatologs par rīcību, ieraugot ceļu satiksmes negadījumu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ieraugot ceļu satiksmes negadījumu, ir jāzvana uz ārkārtas tālruņa numuru 112, nosaucot pēc iespējas precīzāku savu atrašanās vietu, adresi, ceļa numuru un kilometru. Pēc tam ir jāizskaidro negadījuma būtība – kas ir noticis, cik auto iesaistīti, kādi bijuši negadījuma apstākļi. Obligāti jāinformē, cik ir cietušo, lai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests un arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests zinātu, cik brigādes sūtīt uz notikuma vietu.

"Pirmkārt – jāizvairās no panikas celšanas un jācenšas saglabāt miers," sniedzot padomus, sacīja Fūrmanis.

Fūrmanis norādīja, ka jāsāk ar sava auto novietošanu drošā attālumā no negadījuma vietas, lai tas netraucē citu transportlīdzekļu kustību un operatīvo transportlīdzekļu piekļūšanu notikuma vietai. "Izkāpjot no automašīnas, uzvelkam atstarojošo vesti, ņemam rokās aptieciņu un avārijas trijstūri," pamācīja Fūrmanis.

Avārijas zīme jeb avārijas trijstūris pilsētā jāizliek ne mazāk kā 15 metru, bet ārpus pilsētas ne mazāk kā 100 metru no negadījuma vietas.

Kad izlikta avārijas zīme, jādodas tuvāk avarējušajam transportlīdzeklim, bet jāraugās, lai tas neapdraudētu jūsu paša drošību, norādīja Fūrmanis. "Uzvelkam rokās cimdu un dodamies klāt."

Ja cietušais ir pie samaņas, viņu nekas neapdraud un traumas ir nenozīmīgas, tad vēlams cilvēku atstāt automašīnā. 

Savukārt, ja cilvēks ir bezsamaņā un viņam konstatēta dzīvībai bīstama asiņošana, ko automašīnā nav iespējams apturēt, cilvēks pēc iespējas no automašīnas jāevakuē drošā vietā un tur jāsniedz viņam medicīniskā palīdzība.

"Ceļu satiksmes negadījuma situācijās ļoti bieži palīdzības sniedzēji var sastapties ar to, ka autovadītājs vai pasažieris ir iespiests mašīnā. Tā būs vairumā gadījumu.

Nevajag mēģināt cietušo no mašīnas ārā dabūt ar varu, bet paļauties uz operatīvu glābšanas dienestu ierašanos, kas ar speciālām ierīcēm un metodēm dabūs cietušo ārā no bojātās automašīnas," norādīja Fūrmanis.

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti