17 000 šķirto ģimeņu bērnus audzina tēvi

Latvijas sieviešu sabiedrība nav gatava, ka bērnu audzināšanā aktīvi iesaistās tēvi, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" pavēstīja uzaicinātās speciālistes. 17 000 šķirto ģimeņu bērnus audzina vientuļie tēvi, sacīja portāla "mammamuntetiem.lv" pārstāve Audra Šauere. 

Latvijā nav statistikas, cik daudz bērnu aug ģimenēs ar abiem vecākiem, cik daudz bērniem ikdienā blakus ir tikai viens no vecākiem - māte vai tēvs. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" uzaicinātie eksperti vērtēja, ka no 600 000 ģimenēm puse ir šķirtas, no kurām lielākajā daļā bērnus audzina tikai viens no vecākiem - visbiežāk māte. 

Latvijā ir aptuveni 17 000 vientuļo tēvu, kas audzina bērnus. Taču iespējams ir arī ģimenes modelis, kad bērns ir kopā ar abiem šķirtajiem vecākiem. "Ģimenes studijas" uzrunātais tēvs atzina, ka ir 'pusslodzes vientuļais tēvs' un bērns, dzīvojot pa trim dienām pie abiem vecākiem, nespēj sailgoties pēc kāda no vecākiem. Problēmas bērnam var rasties ar divām dzīvesvietām, uzskata Bāriņtiesas pārstāve Nadīna Millere.

Taču bieži vien gadās, ka vecāki šķiroties neļauj otram satikt kopīgo atvasi, vienlaikus pieprasot uzturlīdzekļus bērnam. Šādos brīžos vecāki ir aizmirsuši bērna labsajūtu, tā vietā paceļot augstāk savas intereses un atriebību pret bijušo dzīvesbiedru.

Pēc laulības šķiršanas tiesas spriedums paredz tikšanos ar bērnu kādam no vecākiem neērtos laikos. Fiksēti gadījumi, kad tēvam atļauts tikties ar bērnu nedēļu nogalēs, taču tēvs to labprātāk darītu darba dienās, jā brīvdienās viņam ir jāstrādā. Šādos gadījumos ir jāvēršas tiesā pēc jauna nolēmuma, lai mainītu situāciju.

Gadās, kad pēc šķiršanās mātei ir izveidojusies jauna ģimene, ar kuru viņa pārceļas dzīvot uz ārzemēm. Šādos gadījumos bērnam ir iespēja palikt dzimtenē, dzīvojot tēva ģimenē.

Svarīgi ir arī juridiski nokārtot šķiršanos pēc attiecību iziršanas, lai neveidotos situācija, kad sieviete jaunās attiecībās iegūtus bērnus reģistrē oficiālajā ģimenē. Tiesa, Civillikums šādos gadījumos paredz paternitātes noteikšanu, taču to var savlaicīgi novērst.

Viss Latvijas Radio raidījuma "Ģimenes studija" ieraksts, kurā piedalās advokāte Krista Milberga, Mārupes novada bāriņtiesas vadītāja Nadīna Millere un portāla "mammamuntetiem.lv" pārstāve Audra Šauere. 

14.septembrī Latvijā atzīmēs Starptautisko tēvu dienu, tāpēc vēršas plašumā diskusijas par tēva lomu ģimenē. Novērots, ka sieviešu sabiedrība nav gatava tam, ka vīrietis uzņemas ikdienas rūpes ģimenē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt