Kā rīkoties, pamanot uz ielas gulošu cilvēku? NMPD ieteikums

Redzot uz ielas gulošu cilvēku, nevajadzētu palikt vienaldzīgam, jo, iespējams, esat vienīgais, kurš šim cilvēkam šobrīd var palīdzēt. Tāpat cilvēki aicināti pienākt pie gulošā un pārliecināties, vai tiešām viņam nepieciešama palīdzība, Latvijas Radio 2 padomu ciklā "Dzīvo vesels" sacīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Operatīvās vadības centra vadītājas vietniece Diāna Tkačenko.

Kā rīkoties, pamanot uz ielas gulošu cilvēku? NMPD ieteikums
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Saņemot izsaukumu uz 113 no garāmgājēja vai garāmbraucēja, mēs uzsveram, lai izsaucējs nepaliek vienaldzīgs, lai pienāk un paskatās, vai cilvēkam tiešām šajā brīdī ir nepieciešama palīdzība. Ļoti bieži, pabraucot garām un kaut ko pamanot ceļā malā, mēs varam arī uzreiz nesaprast, vai tas ir cilvēks, tāpēc ir jāapstājas un jāpārbauda, – varbūt tas ir kaut kāds lielāks maiss vai kāds cits priekšmets, jo NMPD praksē bijuši arī tādi gadījumi," skaidroja Tkačenko.

Viņa skaidroja, ka gadījumos, kad tiek izsaukta brigāde un izsaucējs atsakās pienākt un apskatīties, vai cilvēks ir samaņā vai bezsamaņā, NMPD primāri pieņem, ka situācija ir ļoti kritiska un nosūta neatliekamo palīdzību nekavējoties. Tkačenko paskaidroja: "Atbraucot uz notikuma vietu un konstatējot, ka šim pacientam palīdzība nav nepieciešama un viņš to nav vēlējies, šo resursu, ko novirzījām uz šo izsaukumu, varējām izmantot situācijās, kur tiešām bija dzīvībai bīstams gadījums kādā konkrētā notikuma vietā."

Līdz ar to NMPD ļoti aicina pārliecināties, apstāties un noskaidrot, vai ir nepieciešama neatliekamā palīdzība vai, piemēram, būtu jāpiesaista arī 110, proti, policija.

Tkačenko norādīja – redzot, ka cilvēks guļ uz ielas ziemā, kad ir auksts, sniegs un mīnus grādi, nevajadzētu paiet garām.

"Ja redzam, ka tur tiešām ir cilvēks, pienākam un sniedzam viņam palīdzību. Ne vienmēr tas ir cilvēks alkohola reibumā, tur var būt kādi akūti stāvokļi kā insults vai infarkts, un cilvēkam pēkšņi palicis slikti uz ielas," viņa sacīja, norādot: "Neesam vienaldzīgi, pienākam, painteresējāmies, jo, iespējams, jūs esat vienīgais, kas var sniegt šajā gadījumā palīdzību, un esat vienīgais, kas šo situāciju ir redzējis, un nākamais cilvēks jau var nepaspēt izsaukt neatliekamo palīdzību un izglābt šo cilvēku."

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti