Acu ārste: Kataraktas gadījumā vienīgā ārstēšanas metode ir ķirurģija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ja agrāk bija uzskats, ka kataraktas gadījumā acs jāoperē, kad tā ir kļuvusi teju neredzīga, tad mūsdienās tas ir mainījies – lai saglabātu pilnvērtīgas darbaspējas un iepriekšējo dzīves kvalitāti, operācija jāveic savlaicīgi, un ķirurģija šajā gadījumā ir vienīgā ārstēšanas metode, Latvijas Radio 2 padomu ciklā "Dzīvo vesels" skaidroja sertificēta acu ārste un acu ķirurģe Katrīne Morkāne.

Acu ārste: Kataraktas gadījumā vienīgā ārstēšanas metode ir ķirurģija
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Viņa skaidroja, ka katarakta ir visbiežākā acu saslimšana vecāka gadagājuma pacientiem. Tā ir caurspīdīgās acs lēcas apduļķošanās, ko pacienti visbiežāk izjūt kā migliņu acs priekšā, kas parasti ir progresējoša un vēlāk jau sāk kļūt ļoti traucējoša, – nevar skatīties ne tālumā, ne televizoru, ne arī lasīt, un pacients traucējošo aci miedz ciet.

"Šajā gadījumā vienīgā ārstēšanas metode ir ķirurģija. Ja agrāk bija uzskats, ka acs ir jāoperē tikai tad, kad tā kļūst praktiski neredzīga, tad mūsdienās, lai saglabātu pilnvērtīgas darbaspējas, varētu pievērsties saviem hobijiem, lasīšanai vai makšķerēšanai, braukšanai pie stūres, – šī ķirurģija ir jāveic savlaicīgi, lai nemazinātos dzīves kvalitāte un mēs saglabātu to pašu redzi, kāda mums ir bijusi jaunībā," sacīja Morkāne.

Viņa norādīja, ka mūsdienās ar kataraktas operācijas palīdzību var veikt arī redzes korekciju, implantējot mākslīgo lēcu, kas palīdz redzēt gan tālumā, gan tuvumā. Ārste piebilda: "Šajā gadījumā gan ir vairāki nosacījumi – mēs varam izvēlēties, vai mēs to pacientam iesakām, vai viņš var dzīvot arī ar atsevišķām lasāmabrillēm, vai saglabāt esošās brilles tālumā, tāpēc ir vērts pirms operācijas ar ārstējošo ārstu vai ar ķirurgu izrunāt, kāda ir vēlamā redzes funkcija pēc operācijas."

Ja katarakta netiek operēta, tad acī var iestāties praktiski totāls aklums, sacīja ārste, paskaidrojot, ka acs lēca turpina progresējoši apduļķoties, kļūst balta vai brūna, un to ir ļoti svarīgi nepieļaut, jo tad operācija var būt ar sarežģījumiem un rezultāts pēc tās var nebūt tik iepriecinošs vai simtprocentīgs.

"Pašreiz Latvijā uz kataraktas operācijām rindas ir praktiski izzudušas, un operāciju var saņemt tuvāko mēnešu laikā pēc šīs slimības noteikšanas,"

norādīja Morkāne.

Ārste arī paskaidroja, ka kataraktas operācija mūsdienās ir standartizēta metode, ļoti saudzējoša operācija, kas ļauj cilvēkam pilnvērtīgi simtprocentīgi atgriezties dzīvē un iepriekšējā dzīves kvalitātē. Operācijas ilgums parasti ir aptuveni 10 līdz 20 minūtes, kuru laikā cilvēks ir pie pilnas apziņas, bet pašu operācijas procedūru nejūt, jo tiek veikta lokāla pilnvērtīga anestēzija.

"Pēc operācijas parasti nākamajā dienā tiek veikta acs apskate, redzes novērtēšana, un nereti redze citam cilvēkam vienas dienas laikā, citam nedēļas laikā atgriežas iepriekšējā līmenī, kāda tā ir bijusi pirms saslimšanas. Acis saudzējošais režīms ir aptuveni vienu nedēļu, bet kopējais laiks, kad acs ir pilnībā izveseļojusies, mūsdienās ir aptuveni divas līdz četras nedēļas," paskaidroja speciāliste.

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti