Kā labāk dzīvot

Kas ir apritīgs iepakojums un kam tas vajadzīgs?

Kā labāk dzīvot

200000 soļi ciklā "Dabas apļi" jeb aktīvā atpūta Pierīgā

Draudzība ar sauli ir svarīga, bet tai nevajadzētu būt pārāk ciešai ādas veselības dēļ

Pērn atvērtais SPF aizsargkrēms šovasar var nebūt labs, brīdina kosmetoloģe

Ultravioletais saules starojums var radīt būtisku ietekmi uz mūsu veselību, tāpēc svarīgi neatrasties saulē tad, kad tā ir zenītā, un lietot saules aizsarglīdzekļus pareizi – tos pietiekošā daudzumā uzklāt atkārtoti ik pēc pāris stundām, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica biedrības "Latvijas Kosmētiķu un kosmetologu asociācija" prezidente un praktizējošā kosmetoloģe Renāte Reinsone un dermatoloģe veneroloģe Laura Freiberga. Turklāt lielākajai daļai aizsargkrēmu derīguma termiņš ir 3 līdz 6 mēneši, tāpēc pagājušajā vasarā lietotais šovasar savu funkciju nepildīs.

ĪSUMĀ:

  • Izvērtējot veidojumus uz ādas, jāpievērš uzmanība "neglītā pīlēna sindromam" – veidojumam, kas izteikti atšķiras.
  • Pilnībā no saules izvairīties nevajadzētu, bet jāizvairās no atklātas saules tās zenītā.
  • Saule ir vienlīdz spēcīga kā vasarā, tā rudenī un pavasarī.
  • Vienreiz uzklāts saules aizsargkrēms negarantē aizsardzību no nevēlamas saules iedarbības no rīta līdz vakaram.
  • Ir rūpīgi jāseko līdzi saules aizsargkrēma derīguma termiņam.

Āda ir kā spogulis, kurā skatoties, jāpievērš uzmanība visām pārmaiņām. Bīstami veidojumi var izskatīties pavisam parasti, un dažreiz vizīte pie kosmetologa var tālāk aizvest jau pie cita speciālista. Freiberga atzina, ka pacienti pie dermatologiem visai bieži nāk, jo tā ieteicis kosmetologs vai kosmētiķis, un tā ir ļoti laba prakse. 

Vienlaikus Reinsone uzsvēra, ka, dodoties pie kosmētiķiem vai kosmetologiem, svarīgi pārliecināties, vai speciālists ir ārstniecības persona, kas ieguvusi atbilstošu izglītību. To var uzzināt pavisam vienkārši un ātri – Veselības inspekcijas mājaslapā

"Tas ir patiess prieks, ka arī citi speciālisti pamana veidojumus. Priecājamies un novērtējam, ka ne tikai mēs pievēršam uzmanību ādai. Ne tikai kosmētiķi, arī masieri, kuri masējot pamana kādu veidojumu, viņi nevar tālāk izvērtēt, vai tas ir labdabīgs vai ļaundabīgs, bet viņi redz, ka tas ir atšķirīgs, nesmuks, un uzreiz sūta pie mums. Ir patiess prieks, ka citi speciālisti to zina, ka tas ir tālāk jāizmeklē," norādīja Freiberga. 

Jāpievērš uzmanība "neglītā pīlēna sindromam"

Dermatoloģe uzsvēra, ka paļauties uz to, ka veidojums uz ādas nesāp un neasiņo, nevar. Kā tad noteikt, ka veidojums uz ādas ir aizdomīgs un jāvēršas pie speciālista?

"Pats svarīgākais, kam jāpievērš uzmanība, ir "neglītā pīlēna sindroms". Ja uz ādas ir daudz veidojumu, bet viens atšķiras ar kaut ko, ar krāsu, formu, jebko, kas piesaista uzmanību, tas ir mājiens, ka tas ir jādodas pārbaudīt.

Nav jālasa internetā ABCD pazīmes, nē, tas bija sen, kad tika lietots tāds algoritms. Mūsdienās jebkas, kas piesaista uzmanību, uzreiz ir jāpārbauda. Tikai mēs [ārsti], izmantojot speciālas ierīces, varam noteikt – labs vai slikts, vai potenciāli slikts, un varam izvērtēt turpmāko rīcību," uzsvēra Freiberga. 

Saulē nav ieteicams uzturēties, kad tā ir zenītā

Tiesa, ka bieži vien, runājot par ādas veselību, tiek uzsvērta saules negatīvā ietekme, bet Reinsone skaidroja, ka pilnībā no saules vairīties nevajag, bet ir jāizvērtē, kad doties saulē. Viņa ieteica neatrasties saules staros tad, kad tā ir zenītā. 

"Nostājieties saulē un skatieties, cik gara ir jūsu ēna. Ja ēna ir īsāka nekā jūsu augums, tas nozīmē, ka saule ir zenītā, un šajā laikā atrasties saulē nav ieteicams. Ja ēna ir jūsu auguma garumā vai pat mazliet garāka, tas nozīmē, ka saule mainījusi savu leņķi, līdz ar to tās aktivitāte vairs nav tik spēcīga, un atrasties saulē ir vēlams, apdegšanas varbūtība ir minimāla," skaidroja Reinsone.

Tāpat jāatceras, ka saule vienlīdz spēcīga ir kā pavasarī, tā rudenī, tikai pavasarī mūsu āda nav sagatavota saules staru uzņemšanai, tāpēc ir jutīgāka, līdz ar to jāpievērš īpaša uzmanība saules aizsarglīdzekļu lietošanai. Sevišķi tad, ja sauļošanās tiek veikta ar nolūku. 

"Mums visiem ziemeļos dzīvojošiem saule ir nepieciešama psihoemocionālajam stāvoklim, jo tajā brīdī, kad spīd saule, mēs smaidām, kad līst lietus, garastāvoklis ir pavisam cits, bet ir jāsaprot, cik ilgi drīkstam atrasties saulē," uzsvēra Reinsone.

SPF aizsargkrēmi pēc uzklāšanas darbojas vien pāris stundu

Ilgstoša atrašanās saulē un neapdomīga saules aizsargkrēma lietošana var novest pie nelabvēlīgu veidojumu rašanās. 

"No vienas puses, tad, kad nebija šo SPF [saules aizsardzības faktoru saturošs] krēmu, cilvēki skaidri apzinājās, ka man saule nodarīs daudz ļauna, un saulē daudz neuzturējās. Savukārt, ja viņš lieto šos krēmus ar SPF faktoru, viņam liekas – ahā, es taču esmu izmantojis šo SPF, esmu pasargāts un no rīta līdz vakaram varu atrasties saulītē. Nē, mīļie, tā nav!" uzsvēra Reinsone. 

Aizsarglīdzekļi ar SPF satur ķīmiskos filtrus, kas ātri oksidējas, kas nozīmē, ka aizsardzība pret sauli strādā vien pāris stundas. 

"Pēc divām stundām šo krēmu rūpīgi vajadzētu nomazgāt un uzklāt atkārtoti. Vai kāds mēs to darām? Nē! Vairums tā nedara. Otrs noteikums ir – cik daudz krēma mēs uzklājam. Lielais vairums, ekonomējot vai sliktu izjūtu dēļ, šos krēmus nelieto pietiekošā daudzumā.

Vēl trešais noteikums – visiem krēmiem, kas satur saules aizsargfiltrus, ķīmiskos filtrus, ir ļoti rūpīgi jāseko līdzi derīguma termiņiem," ieteica Reinsone.  

Lielākoties šo līdzekļu derīguma termiņš pēc to atvēršanas ir no trīs līdz sešiem mēnešiem. Tas nozīmē, ka iepriekšējā vasarā lietots krēms nākamajā vairs nekalpos tā, kā paredzēts, un savu funkciju vairs nepildīs. Tāpat jāatceras, ka krēms jālieto ne tikai uz sejas, bet visa ķermeņa. 

"Kad dodamies uz pludmali, ļoti svarīgi ir krēmu uzklāt vismaz 20 minūtes pirms tam, pirms mēs ierodamies pludmalē un savu ādu rādām saulītei. Tas ir tas laiks, kad krēms absorbējas un ķīmiskie saules filtri sāk darboties," ieteica Reinsone. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti