Kādēļ rodas aizkuņģa dziedzera iekaisums jeb pankreatīts. Skaidro ārste

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pankreatīts jeb aizkuņģa dziedzera iekaisums var rasties gan žultsakmeņu slimības dēļ, gan no toksiskiem bojājumiem, kurus aizkuņģa dziedzerim var radīt alkohola lietošana vai dažādu legālu un nelegālu vielu smēķēšana, Latvijas Radio 2 padomu ciklā "Dzīvo vesels" sacīja gastroenteroloģe un gastrointestinālās endoskopijas speciāliste Ilona Vilkoite.

Kādēļ rodas aizkuņģa dziedzera iekaisums jeb pankreatīts. Skaidro ārste
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ārste norādīja, ka pankreatīta jeb aizkuņģa dziedzera iekaisuma tēma nereti kļūst aktuālāka dažādu pēcsvētku periodā, kad lielākā daļa no mums atļāvušies vairāk ēst netipiskus produktus un aktīvāk lietot alkoholu. "Tas, ko mēs zinām, kāpēc attīstās pankreatīts – pamatā tie, protams, ir toksiski aizkuņģa dziedzera bojājumi. Pankreatīta kontekstā noteikti jārunā par alkohola izraisītiem bojājumiem, kas ir noteikts starp līderiem tā pankreatīta attīstībai," skaidroja mediķe.

Viņa vērsa uzmanību, ka tāpat šobrīd aktuālas ir arī citas ķīmiskas toksiskas vielas, kuras tiek smēķētas. Tās var būt gan aizliegtas, gan arī atļautas un var toksiski bojāt aizkuņģa dziedzeri.

Kā otro biežo iemeslu, kāpēc attīstās aizkuņģa dziedzera iekaisums, var minēt žultsakmeņu slimību.

"Katram pacientam, kurš zina, ka viņam žultspūslī ir akmeņi, kas diagnosticēti ar sonogrāfijas vai datortomogrāfijas metodi, ir jāsaprot, ka šādiem pacientiem ir paaugstināts risks pankreatīta attīstībai, jo akmeņi no žultspūšļa var migrēt pa žultsvadiem, nosprostot kādu no žultsvadiem un tādā veidā attīstīt pankreatīta lēkmes. Līdz ar to, protams, šādiem pacientiem būtu nepieciešama ģimenes ārsta, gastroenterologa vai arī ķirurga konsultācija, lai lemtu jautājumu par to, vai konkrētam pacientam ir nepieciešama žultspūšļa operācija, lai pasargātu pacientu no sekojoša pankreatīta attīstības, vai arī konkrētam pacientam akmeņi ir droši un ķirurģiska iejaukšanās nav vajadzīga," uzsvēra ārste.

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti