«Re:Check»: Vai saules aizsargkrēmi tiešām ir bīstami veselībai?

Galvenais ādas vēža cēlonis ir ultravioletais starojums. Tāpēc mediķi ik vasaru aicina lieki neuzturēties saulē un lietot saules aizsargkrēmu. Tomēr saistībā ar saules aizsargkrēmu lietošanu arvien izplatās dažādi maldi, mīti un arī dezinformācija.

Šogad baumas, ka saules aizsargkrēms rada ādas bojājumus, izplatītas platformā "Instagram". Kāda veselības influencere atsaucas uz pētījumu, kas pirms 18 gadiem veikts ASV.

"Tātad, ja saules krēms tiek uzlikts pārāk plāni un netiek atjaunots ik pēc divām stundām pietiekamā daudzumā, UV filtri nokļūst ādas dziļākajos slāņos un rada bojājumus," viņa apgalvo.

Influenceres minētajā pētījumā aizsargkrēmu aktīvās vielas testētas uz mākslīgās ādas. Zinātnieki secināja, ka pēc stundas tās iesūcas dziļāk ādā un UV staru rezultātā rada kaitīgās, potenciāli kancerogēnas vielas.

Taču šajā pētījumā nav pierādīts, ka aizsargkrēma lietošana reālos apstākļos tiešām bojā ādas šūnas. Pētnieki norāda, ka tas vēl jāpēta. Turklāt citos pētījumos secināts, ka regulāra aizsargkrēma lietošana nepalielina vēža risku. 

Saules aizsargkrēma efektivitāte pret vēzi ir sarežģīts jautājums, par kuru pētnieki patlaban nav vienisprātis, jo šajā jomā veiktos pētījumus ir grūti salīdzināt. Turklāt ādas vēzis ir daudzpusīga slimība, ko ietekmē arī virkne citu faktoru. 

Zinātnieki kā kvalitatīvāko visbiežāk izceļ kādu 1999. gadā Austrālijā veiktu pētījumu. Tajā puse dalībnieku četrarpus gadus lietoja aizsargkrēmus, bet otra – ne. Desmit gadus pēc eksperimenta beigām secināja – grupā, kas lietoja aizsargkrēmus, bija būtiski mazāka saslimstība ar plakanšūnu vēzi un melanomu. Tie ir divi no trim biežākajiem ādas vēža veidiem.

Tātad eksperimentos ir parādīts, ka saules aizsargkrēmi pasargā no noteiktiem ādas vēža tipiem.

Ieraksta autore arī norāda, ka mūsdienās, neskatoties uz aizsargkrēmu lietošanu, saslimstība ar ādas vēzi pieaug.

"Vai tiešām cilvēkam iegadījies piedzimt uz planētas, kur vīrusi, baktērijas un Saule to lēnām nogalina, un kādēļ, neskatoties uz nemitīgo SPF krēmu lietošanas pieaugumu, vienlaicīgi arī samazinoties laikam, ko cilvēks pavada saulē, ādas vēža saslimstība ne tikai nemazinās, bet tieši līdzvērtīgi pieaug?" jautāja influencere.

Saslimstība ar ādas vēzi Rietumos patiešām palielinās. Zinātniekiem nav pārliecinošas atbildes, kāpēc tas notiek. Taču to var veicināt dažādi faktori.

Pirmkārt, ārsti ir labāk informēti un ādas vēzi atklāj biežāk. Otrkārt, palielinās dzīves ilgums, un ar vēzi slimo vairāk vecu cilvēku. Treškārt, cilvēki, iespējams, pārvērtē aizsargkrēmu spēku un vairāk uzturas saulē. Visbeidzot, cilvēki vairāk ceļo uz valstīm ar stiprāku UV starojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti