Zināmais nezināmajā

Putnu dziesmas: kā mazuļi apgūst šo saziņu un par ko putni sarunājas

Zināmais nezināmajā

Vēsturisko priekšmetu restaurācija - ārkārtīgi radošs, bet neredzams darbs

"Candida Auris" un citu patogēno sēņu draudi cilvēka veselībai

«Candida Auris» un citu patogēno sēņu draudi cilvēka veselībai. Skaidro medicīnas doktore

Sēnes aug ne tikai mežā. Mazākās no tām, mikroskopiskās sēnes, ir sastopamas it visur, un dažas no tām ir kaitīgas cilvēkam. Piemēram, "Candida" grupas sēnītes var radīt ne tikai mazus un lokālus iekaisumus, bet ar asins starpniecību izplatīties pa visu ķermeni, radot nopietnus draudus cilvēka dzīvībai, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja infektoloģe hepatoloģe, medicīnas zinātņu doktore Indra Zeltiņa.

Pēdējos gados mēs no jauna esam mācījušies mazgāt rokas, lai pasargātu sevi no saslimšanas ar Covid-19, bet, protams, roku mazgāšana higiēnas nolūkos ir svarīga visos laikos un ne tikai vīrusu dēļ. Patogēnu sēņu vārds uz vīrusu un baktēriju fona, iespējams, izskan mazāk, taču to nozīme un dažkārt pat radītais posts var būt ne mazāk graujošs.

"Candida" sēnīšu ģints – gan lokālu, gan smagu kaišu ierosinātāji

"Vārdu "patogēns" var lietot dažādi, bet medicīnā, pacientu ārstēšanas jomā, mēs uzskatām, ka tās ir sēnītes, kuras rada kaitējumu cilvēku veselībai un kuru darbības rezultātā pacienta veselība var pasliktināties vai var rasties kādi sarežģījumi, slimība. Mēs vairāk satraucamies par sēnīšu grupām, kuras ir ar potenciālu izplatīties cilvēka organismā un radīt ne tikai lokālas nagu izmaiņas vai kādas citas, manā skatījumā, vieglākas kaites, bet arī grūti ārstējamas, iespējams, pat ar bēdīgu iznākumu, invazīvas sēnīšu infekcijas," skaidroja Zeltiņa. 

Viena no biežāk dzirdētajām šo invazīvo sēnīšu grupām ir "Candida", kuras sēnītes var radīt gan lokālas kaites, gan ar asins starpniecību izplatīties pa visu cilvēka ķermeni no atsevišķiem orgāniem līdz pat galvas smadzenēm. 

""Candida" ir vēsturiski sen zināmas un mediķiem labi pazīstamas sēnītes, kuras parasti uztveram kā salīdzinoši vieglas tā saucamās ārējo apvalku slimības. Tā ir nagu sēnīte, ādas sēnīte, kas nereti izskatās kā lieli, sarkani pleķi uz cilvēka ādas, gļotādas sēnīte, mutes sēnīte. Tā būtu tāda vispār zināma un saprotama lieta. Bet arī pati parastā "Candida", kurai ir šie daudzie apakšvarianti, var radīt ne tikai šīs virspusējās izmaiņas, bet izplatīties ar asins starpniecību un attālināti, tālu no primārās ieejas vietas, radīt nopietnas problēmas," skaidroja Zeltiņa. 

Mediķu bažas raisa patogēns "Candida Auris"

Patogēns "Candida Auris", kas šobrīd strauji izplatās ASV, ir ar tādām pašām īpašībām. Tas, kas rada mediķu bažas, ir tā neuzņēmība pret tradicionālajām pretsēnīšu zālēm. Uz to, kas parasti ārstē "Candida" grupas sēnītes, "Candida Auris" nereaģē. 

""Candida" nav vienīgā sēnīšu grupa, turpat ir arī, piemēram, "Aspergillus", kuras reti bija problēma iepriekš, bet Covid-19 pandēmijas laikā cilvēki intensīvās terapijas nodaļās klāt bieži ieguva arī šo jau zināmo sēnīti. Arī "Candida Auris" pamatā ir hospitāla infekcija.

Tas nozīmē, ka sēnītes dzīvo uz virsmām, sēnītes dzīvo medicīnas aparatūrā, izplatās slimnīcā.

Protams, tas ir jauns izaicinājums. Kopumā situācija tiek kontrolēta, bet nākotnes skatījumā mikrobi izlaužas, un mikrobi mēģina izlauzties, kaut vai rodoties jauniem variantiem kā "Candida Auris"," vērtēja Zeltiņa. 

Ikdienā cilvēkiem ar labu imunitāti un veselu organismu par sēnītēm nevajadzētu pastiprināti satraukties, jo tās lielākoties attīstās jau esošu slimību pacientiem ar novājinātu imunitāti. Tas ir iemesls, kāpēc, piemēram, cukura diabēta slimniekiem pēdu un nagu veselībai jāpievērš īpaša uzmanība. 

"Sēnītes nav infekcija vai invāzija, kas rodas jebkuram jebkad un visu laiku, tā tomēr ir lieta, kas rodas primāri cilvēkiem ar novājinātu imūno sistēmu, tiem, kuri ilgstoši lieto antibiotikas, tiem, kuriem ir iedzimts vai iegūts imūndeficīts, tiem, kuri ir novājināti onkoloģisku slimību vai citu smagu medikamentu lietošanas rezultātā. Protams, mēs saprotam, ka tā ir ļoti liela cilvēku grupa, mums apkārt ir daudz cilvēku, kuri ir ar novājinātu imunitāti, cukura diabēta pacienti tajā skaitā. Šiem pacientiem ir īpaši bīstamas šis potenciāli asinīs migrējošās sēnītes," norādīja Zeltiņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti