Atšķirība ir tāda, ka šaurlapu ceļteka ir vieglāk kultivējama, tāpēc to biežāk audzē un izmanto rūpnieciskā ražošanā. Savām vajadzībām ziemas krājumiem var ievākt kā vienu, tā otru.
Kā ievākt?
Ceļtekas aug vietās, kur cilvēki staigā pāri un zeme ir blīvi noblietēta –" iespējams, tieši skarbie augšanas apstākļi nosaka to, ka auga vērtīgās īpašības ir tik stipras. Ceļtekām ievāc lapas.
Kā žāvēt?
Ievāktās ceļteku lapas žāvē labi vēdināmā un noteikti ēnainā vietā, kur drogas neapspīd saule.
Kā un kad lietot?
Ceļteku lapās ir glikozīdi, kam piemīt antibakteriāla un mīkstinoša darbība –" tas arī iemesls, kāpēc svaigu lapu pielikšana pie brūcēm un nobrāzumiem ļoti labi palīdz.
No ievāktajām un izžāvētajām ceļteku lapām (gan lielajām, gan šaurlapu) gatavo uzlējumu, kas ir ļoti labs līdzeklis pret klepu –" 1 ēdamkaroti sasmalcinātu drogu aplej ar glāzi verdoša ūdens un uz pusotru līdz divām stundām atstāj ievilkties (trauku apsedz ar vāku vai ietin dvielī). Nokāš un dzer vairākas (3-5) reizes dienā pa ēdamkarotei. Klepus, akūts un hronisks, brohīts, bronhiālā astma – ceļteku uzlējumā esošās gļotvielas, polisaharīdi, bojāto elpceļu gļotādu it kā pārklāj ar aizsargājošu kārtiņu un mazina nepatīkamās sajūtas.
Var izdzert arī vienu ceļteku uzlējuma kūri (7-10 dienas) profilaktiski –" kad nāk vīrusu sezona, piemēram.
Šāds uzlējums palīdz arī pie kuņģa bojājumiem, piemēram, gastrīta gadījumā, ja ir pazemināts skābes daudzums kuņģa sulā. Taču, ja skābes daudzums ir paaugstināts, uzlējumu nevajag lietot!
Materiāls pirmo reizi publicēts LSM.lv 2020. gada 7. jūnijā.