Sirds mazspējas mēnesī piedāvās bezmaksas ārstu konsultācijas tiešsaistē

Lai pievērstu uzmanību sirds mazspējai, kā arī izglītotu iedzīvotājus par slimības simptomiem un riska faktoriem, maijs ir pasludināts par Sirds mazspējas mēnesi. Vairākas Latvijas slimnīcas šomēnes piedāvās bezmaksas informatīvos materiālus, savukārt no 22. maija iedzīvotājiem tiešsaistē būs pieejamas bezmaksas konsultācijas ar speciālistiem, informēja pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa.

Saskaņā ar statistikas datiem sirds mazspēja diagnosticēta vairāk nekā 60 miljoniem pasaules iedzīvotāju. Tiek lēsts, ka līdz 2030. gadam šo pacientu skaits varētu trīskāršoties. Sirds mazspējas izplatība pieaug līdz ar vecumu. Saskaņā ar datiem populācijā sirds mazspēja ir 2% iedzīvotāju; vecuma grupā virs 80 gadiem – 12 līdz 14% iedzīvotāju.

Ņemot vērā pasaules datus un tendences, ir aprēķināts, ka Latvijā sirds mazspēja varētu būt vairāk nekā 50 000 cilvēku.

Fakti par sirds mazspēju:

  • 1 no 5 cilvēkiem dzīves laikā var attīstīties sirds mazspēja.
  • Šobrīd pasaulē ir vismaz 64 miljoni sirds mazspējas pacientu.
  • Biežākie sirds mazspējas iemesli – koronārā sirds slimība, it īpaši pārciests miokarda infarkts un nepietiekami kontrolēts paaugstināts asinsspiediens.

Sirds mazspēja ir biežs hospitalizācijas un nāves iemesls. Arvien vairāk pētījumu apliecina sirds mazspējas saistību ar citām diagnozēm, tostarp cukura diabētu un nieru slimību. Sirds–nieru–vielmaiņas sistēmas (cardio-nefro-metabolic) traucējumi skar vairāk nekā 1 miljardu cilvēku pasaulē. Saskaņā ar globālu pētījumu datiem ~30% no sirds mazspējas pacientiem ir 2. tipa cukura diabēts,  33–64% no sirds mazspējas pacientiem ir hroniska nieru slimība, savukārt 50% no 2. tipa cukura diabēta pacientiem ir attīstījusies hroniska nieru slimība.

Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja, kardioloģe Ginta Kamzola uzsvēra, ka sirds mazspēja ir ārstējama, tomēr tas, cik ārstēšana būs veiksmīga, atkarīgs no tā, cik savlaicīgi slimība tiek atklāta un kāds ir tās iemesls. 

Savukārt Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības prezidents, profesors Kārlis Trušinskis norādīja, ka šobrīd svarīgākais ir rast iespēju smagākajai pacientu daļai kompensēt pamatvajadzības sirds mazspējas diagnostikā un ārstēšanā. "Tā ir nātrijurētisko peptīdu asins analīze, kas ļauj diagnosticēt un monitorēt sirds mazspējas slimības gaitu arī ārpus slimnīcas, savlaicīgi pastiprināt ārstēšanu un izvairīties no turpmākiem sarežģījumiem. Un tās ir zāles – SGLT2 inhibitori, viens no stūrakmeņiem sirds mazspējas ārstēšanā, kas samazina mirstības un hospitalizācijas biežumu un kas jau 2021. gadā iekļautas Eiropas Kardiologu biedrības vadlīnijās," pauda Trušinskis.

Sirds mazspējas izplatītākie simptomi:

  • pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu,
  • elpas trūkums,
  • nogurums un nespēks,
  • paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.

Sirds mazspējas mēnesī – bezmaksas tiešsaistes konsultācijas

Šogad Sirds mazspējas mēneša aktivitātēs piedalās sirds veselības vēstneši no Rīgas un slimnīcām novados.

No 10. maija bezmaksas izglītojošie un informatīvie materiāli par sirds mazspēju būs pieejami Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Vidzemes slimnīcā, kā arī Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā, kur 23. maijā plkst. 15 gaidāma arī kardiologa Ņikitas Nazarenko lekcija "Sirds mazspēja FAQ: biežāk uzdotie jautājumi".

Jelgavas pilsētas slimnīca 20. maijā no plkst. 9 līdz 12 rīkos izglītojošu pasākumu iedzīvotājiem "Sirds veselība – diagnosticēt nediagnosticēto". Pasākuma laikā būs pieejamas jauno ārstu konsultācijas iedzīvotājiem dažādos jautājumos par sirds veselību, iespēja izmērīt asinsspiedienu, uzdot jautājumus un saņemt atbildes par sirds veselību un sirds slimību profilaksi, diagnostikas iespējām. Plkst. 10 gaidāma kardioloģes Marinas Kovaļovas lekcija "Jautājumi un atbildes par sirds mazspēju: simptomi, profilakse, veselīgs uzturs". Visu pasākuma laiku būs pieejami bezmaksas informatīvie materiāli par sirds mazspēju un sirds veselības profilaksi.

Savukārt no 22. maija iedzīvotājiem būs pieejamas bezmaksas konsultācijas ar kardiologiem, endokrinologiem un citiem speciālistiem tiešsaistes platformā www.medon.lv.

Plašāka informācija par Sirds mazspējas mēneša aktivitātēm pieejama mājaslapā www.sirdsmazspeja.lv un pacientu biedrības ParSirdi.lv sociālo tīklu platformā Facebook.

Aktivitātes organizē biedrība ParSirdi.lv sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību, Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrību un starptautisko organizāciju "Global Heart Hub".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti