Kas ir infekciozais endokardīts un kas jāzina cilvēkiem pēc sirds operācijām? Skaidro RSU pētnieks

Ilgstoši paaugstināta temperatūra, drudzis, antibiotiku lietošana, sekojoša stāvokļa uzlabošanās un pasliktināšanās, pārtraucot tās lietot, un atkal viss no gala – šāda aina var būt raksturīga bīstamai sirds slimībai infekciozajam endokardītam. Nesen pabeidzu un aizstāvēju savu promocijas darbu saistībā ar šo slimību, tāpēc pastāstīšu par to un sniegšu saprotamus skaidrojumus, kā arī ieteikumus gan pacientiem, gan dažādu nozaru ārstiem.

Ne vienmēr Latvijā ārsti aprakstītajā situācijā veic būtiskus izmeklēšanas, diagnostikas un pareizas ārstēšanas pirmos soļus. Proti, šādos neskaidros paaugstinātas temperatūras un drudža gadījumos pirms antibiotiku lietošanas ir svarīgi veikt analīzes un asins uzsējumus, lai "nenojauktu pēdas" iemesla meklējumos un precīzi noteiktu, kāds tieši mikroorganisms izraisījis slimību.

Turklāt, pievienojoties tādām sūdzībām kā elpas trūkumam un auskultatīvi saklausītiem sirds trokšņiem, nepieciešams tālāk izmeklēt pacienta sirdi ar ehokardiogrāfiju vai citiem izmeklējumiem. Diagnosticējot infekciozo endokardītu, salīdzinoši bieži var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, lai novērstu bīstamu komplikāciju attīstību un glābtu pacienta dzīvību.

Slimības ierosinātājs

Infekciozais endokardīts ir infekcijas slimība, kas skar sirds iekšējo slāni jeb endokardu, tostarp sirds vārstuļus. Tā ir salīdzinoši reta, tomēr regulāri sastopama slimība un visbiežāk rodas pacientiem, kuriem jau ir kāda sirds vārstuļu slimība – iepriekš zināma vai neatklāta. Infekcija primāri nerodas sirdī. Ja ir kāds infekcijas perēklis citur, visbiežāk mutes dobumā, kuņģa zarnu traktā vai jebkur citviet organismā, infekcija var nonākt sirds vārstuļos, tos bojājot un veidojot infekciozas trombu masas uz tiem, tā sauktās veģetācijas, kas var atrauties (embolizēties) un radīt bīstamas komplikācijas, piemēram, insultu vai citu iekšējo orgānu asinsrites traucējumus, tādējādi apdraudot pacienta dzīvību.

Brīdinājums!

Rakstā zemāk pievienotais attēls var šķist nepatīkams!

Ierosinātāji parasti ir baktērijas, kā arī reti – sēnītes. Savā promocijas darbā es fokusējos uz to, kāda ir klīniskā aina, attēldiagnostika, laboratoriskās analīzes un, galvenais, kādi ir ārstēšanās iznākumi un dzīvildze atkarībā no ierosinātāja mikroorganisma.

Mans promocijas darbs ir veidots no vairākiem pētījumiem, kurus var strukturēt divās daļās – vienā ir pētīti Latvijā operētie infekciozā endokardīta pacienti un otrā – operāciju materiāls (tajā fokuss ir vērsts uz ierosinātāja identifikāciju un morfoloģiskās ainas atradi).

Pirmajā daļā fokusējos uz datiem par jau izoperētiem pacientiem mūsu stacionārā. Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca ir vienīgā vieta Latvijā, kur tiek veiktas atvērta tipa sirds operācijas.

Analizēju, kas ir ietekmējis ārstēšanās gaitu un kādi ir rezultāti un prognozes pacientiem. Un te ir visnotaļ interesanti secinājumi.

Paskaidrošu – infekciozo endokardītu diagnosticē, nosakot ierosinātāju mikroorganismu asinīs un konstatējot veģetācijas, vārstuļu bojājumu vai citas endokardītam raksturīgās atrades ehokardiogrāfijā. To primāri ārstē ar antibiotikām, savukārt smagākos gadījumos, kad ir augsti riski bīstamu komplikāciju attīstībai, ar antibiotikām apvienojumā ar ķirurģisku operāciju. Kad ir zināms slimību izraisošais mikroorganisms ar antibiotiku jutību, uzsāk lietot konkrētai baktērijai piemeklētas antibiotikas, tādējādi optimizējot terapiju. Visnotaļ pārsteidzošs atklājums promocijas darbā bija augstais pacientu īpatsvars, kuriem nav zināms slimības ierosinātājs. Kā visticamākais skaidrojums tam būtu iepriekšēja antibiotiku lietošana, primāri nepaņemot asiņu uzsējumus. Tāpat arī ne visi mikroorganismi konstatējami ar asiņu uzsējumu palīdzību. Nezinot slimības ierosinātāju, ir risks neefektīvai antibiotiku terapijai, kas teorētiski var pasliktināt pacientu prognozi.

Otrajā promocijas darba sadaļā padziļināti pētījām operācijas materiālu ar molekulārajām diagnostikas metodēm, kas ļauj noteikt citādi nenosakāmus ierosinātājus. Šeit izdevās konstatēt augstu proporciju ar tādiem mikroorganismiem kā Bartonella, kas kopumā ir rets endokardīta ierosinātājs. Bartonella baktērijas ir atšķirīgas no citiem daudz biežāk konstatētiem endokardīta ierosinātājiem, jo daļu savas dzīves cikla tās var pavadīt, atrodoties intracelulāri, tas nozīmē – citas šūnas iekšienē. Bartonella izraisīta infekciozā endokardīta gadījumā empīriski uzsākta antibiotiku terapija visbiežāk nav efektīva. Tomēr, salīdzinot iznākumus tiem pacientiem, kuriem ir un kuriem nav zināms ierosinātājs, secinājām, ka ķirurģiski ārstētiem pacientiem iznākumi neatšķiras. Tas nozīmē to, ka, operācijas laikā izņemot infekciozos audus, organisms spēj tikt galā ar infekciju pats.

Tas arī daļēji izskaidro, kāpēc ķirurģiski ārstētajiem endokardītiem ir labāki īstermiņa un ilgtermiņa rezultāti.

Atšķirīgs ierosinātājs – atšķirīga prognoze

Izdevās noskaidrot, ka dažādiem endokardīta ierosinātājiem var būt stipri atšķirīga prognoze. Komplikāciju un prognozes ziņā pārliecinoši vissliktākā baktērija ir zeltainais stafilokoks jeb S.aureus. Tā ir ļoti agresīva baktērija, un tās veidotās veģetācijas ir ārkārtīgi trauslas, tāpēc tā izraisīts infekciozais endokardīts ir saistīts ar ārkārtīgi daudz emboliju un komplikāciju epizodēm. Diemžēl visbiežāk embolija notiek galvas smadzenēs, radot lielāku vai mazāk izteiktu neiroloģisku bojājumu. Kopumā šīs baktērijas izraisīta endokardīta mirstības risks ir augsts – 20 līdz 50 procenti pēc viena un trīs gadiem. To var salīdzināt ar grūti ārstējama vēža statistiku.

Savukārt baktērija, kas bija saistīta ar labāko prognozi, ir E.faecalis, kas visbiežāk nāk no kuņģa-zarnu trakta. Ar līdzīgu proporciju no ierosinātājiem bija Viridans grupas un citi streptokoki, kas pamatā nāk no mutes dobuma infekcijām, tāpēc arī veselīgam mutes dobumam ir milzu nozīme sirds veselībā.

Kā uzlabot diagnostiku un ārstēšanu

Pareiza ārstēšana vienmēr atvieglo atveseļošanos un mazina risku komplikāciju attīstībai. Infekciozais endokardīts bojā sirds vārstuļus – infekcija atrodas tieši uz tiem, un, tēlaini izsakoties, infekcija tos "sagrauž", kā arī veidojas veģetācijas. Kā minēju iepriekš, tās ir vāji piestiprinātas pie vārstuļiem, var atrauties un nonākt galvas smadzenēs, izraisot insultu. Tāpat infekcija var iet tālāk uz sirds muskuļa audiem, izplatoties pašā sirdī, un tas nopietni apdraud cilvēka dzīvību.

Diemžēl infekciozā endokardīta gadījumā diagnostika nereti ir novēlota. Es to skaidroju ar vairākiem faktoriem. Pirmais – ļoti bieži uzsāk lietot antibiotikas, pirms noteikts cēlonis un īstā diagnoze. Un vēl šiem pacientiem paiet ilgs laiks līdz pareizai diagnozei – viņus nereti "dzenā" no viena ārsta pie otra, bet risinājuma nav. Ir paaugstināta temperatūra, nozīmē īslaicīgi antibiotikas, tās iedarbojas, temperatūra normalizējas, bet, pārtraucot antibiotiku lietošanu, atkal viss sākas no gala.

Un, kad diagnosticēta slimība, tā ārstējama specializētā centrā, kur būtu pieejama plaša medicīnas speciālistu komanda un tehnoloģijas. Tā sauktā "endokardīta komanda", kurā vajadzētu būt kardiologam, kardioķirurgam, infektologam, radiologam, laboratorijas ārstam un citiem speciālistiem. Šī ir ļoti nopietna slimība, kuras diagnostikā un ārstēšanā vajadzīgs fokusēts darbs.

Mazāk zināmi ieteikumi zobārstiem, ģimenes ārstiem, pacientiem

Es iesaku ģimenes un citiem ārstiem, pie kuriem nonāk pacienti ar ilgstošu temperatūru, ļoti nopietni uztvert šo simptomu un meklēt cēloņus, nevis uzreiz nozīmēt antibakteriālo terapiju. Veicami asiņu uzsējumi, nepieciešams izklausīt sirds trokšņus ar fonendoskopu. Ja izmeklējot rodas aizdomas par sirds vārstuļu kaiti, vajadzētu veikt ehokardiogrāfiju. Ja ir aizdomas par infekciozo endokardītu, pacients nosūtāms uz specializētu centru, kur pieejama vairāku specialitāšu ārstu un īpaši kardioķirurgu palīdzība.

Savukārt zobārstiem būtu svarīgi zināt, ka ir īpašu riska grupu pacienti, kuriem stomatoloģisku procedūru laikā profilaktiski jāsaņem vienreizēja deva ar antibiotikām, lai nerastos infekciozais endokardīts.

Tie ir cilvēki, kuriem:

  • kādreiz ir bijis infekciozais endokardīts;
  • protezēti vai kā citādi laboti sirds vārstuļi;
  • ir iedzimtas sirdskaites;
  • ir sirds mehāniskās palīgcirkulācijas ierīces jeb mākslīgie sirds kambari.

Profilaktiski antibiotikas jālieto, lai pacients izvairītos no saslimšanas ar infekciozo endokardītu. Zobārsti to bieži nezina, tāpat ģimenes ārsti. Tagad to arī aktualizējām konferencē zobārstiem. Atgādinu, ka pacientu, kuriem bijušas sirds operācijas, Latvijā ir daudz.

Šo niansi – par profilaktisku antibiotiku lietošanu zobārsta apmeklējuma laikā, – svarīgi zināt arī pašam pacientam, kurš ir šī riska grupā.

Tāpat cilvēkiem, kuriem agrāk bijušas sirdskaites, svarīgi iespējami izvairīties no mutes dobuma infekcijām – ļoti jāseko līdzi higiēnai, jāārstē mutes dobums, kad nepieciešams. Tāpat svarīga ir kuņģa un zarnu trakta veselība. Dažkārt "vainīgās" baktērijas meklējumi palīdz atklāt slimības, kas vēl neizpaužas. Ir daži specifiski mikrobi, kuri, nonākot asinīs, norāda uz citām nozīmīgām slimībām. Tā, piemēram, konstatējot Streptococcus bovis asinīs, ir nepieciešams izmeklēt pacienta resno zarnu – šī baktērija ir saistīta ar resnās zarnas vēzi.

Es atceros šādu gadījumu klīnikā – mēs izārstējām pacientam infekciozo endokardītu, bet zinot, ka Streptococcus bovis konstatēšana asinīs saistīta ar resnās zarnas onkoloģisku slimību, veicām kolonoskopiju un konstatējām arī resnās zarnas vēzi priekšvēža stadijā.

Neskatoties uz milzīgo ļaunumu, kas sācies, – ļoti labi, ka slimību atklājām laikus un izārstējām pacientu no divām potenciāli nāvējošām slimībām!

Kad pacients ir izveseļojies, viņam jāseko līdzi veselībai, higiēnai un pirmajā gadā ļoti rūpīgi jānovērojas pie ārstiem. Šeit ir svarīga iepriekšminētā endokardīta komanda. Es kā ķirurgs tikai viens nevaru cilvēkam palīdzēt pilnībā, šeit ir nepieciešama komandas pieeja – kardiologi, infektologi, radiologi, laboratorijas ārsti utt. Tikai komanda un paša pacienta līdzdalība un informētība veido labāko rezultātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti