Latvijas zinātnieki un ārsti rada un apmāca viedo kolēģi plaušu slimību ārstēšanai

Latvijas zinātnieki un klīnicisti, sadarbojoties Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un SIA "Hipnos" ekspertiem, strādā pie ierīces, kas palīdzēs ārstiem un māsām kontrolēt pacienta elpošanas sistēmas stāvokli un savlaicīgi koriģēt skābekļa padevi pacientiem ar smagām plaušu un elpošanas slimībām, informēja PSKUS.

Kā norādīja PSKUS, neinvazīvās ventilācijas iekārtām ir izšķiroša nozīme, ja cilvēkam ir elpošanas traucējumi. Vienlīdz svarīga ir spēja savlaicīgi noteikt izmaiņas elpošanas kvalitātē.

"Diemžēl šobrīd pieejamās ventilācijas sistēmas nebrīdina medicīnas personālu par pacienta elpošanas pasliktināšanos, kā arī neierosina ārstēšanas taktikas korekciju – tas šobrīd notiek manuāli, mediķiem pastāvīgi uzraugot katru pacientu," norādīja PSKUS.

Jaunais viedais asistents mērīs cilvēka izelpas un ieelpas parametrus, nekavējoties reaģēs uz elpošanas pasliktināšanos un piedāvās ārstēšanas taktikas korekciju bez ārsta vai māsas iesaistes. 

Jaunās tehnoloģijas izstrādes procesā piedalās pacienti stabilā stāvoklī ar pneimoniju, hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS), miega apnoju vai citām līdzīgām smagu elpošanas slimību diagnozēm. Pacientiem atrodoties pastāvīgā ārsta un māsas uzraudzībā, tiek novērotas un fiksētas organisma svarīgākās funkcijas un piemeklēti labākie ārstniecības risinājumi viedā asistenta apmācīšanai.

RTU asociētais profesors Dmitrijs Bļizņuks norādīja, ka šobrīd jaunā ierīce tiek testēta, bet nākamais solis būs pārliecināties, vai tehnoloģija tiks galā ar lēmumiem nopietnākās ārstēšanas epizodēs PSKUS 14. intensīvās terapijas nodaļā. "Tas būs jauns izaicinājums, bet mēs esam optimistiski noskaņoti un jau šobrīd varam apgalvot –

jaunā ierīce ne tikai uzlabos ārstēšanas kvalitāti un savlaicīgumu, bet arī atslogos medicīnas personāla darbu, jo viena pacienta vietā būs iespējams kvalitatīvi palīdzēt vairākiem," pauda Blizņuks.

Ierīce tiek izstrādāta starpdisciplināra projekta "Uz dziļās apmācības principiem balstītā klīniskā lēmuma pieņemšanas sistēma neinvazīvām ventilācijas iekārtām Covid-19 pacientu ārstēšanai" ietvaros. Projekts tiek izstrādāts ar Eiropas Savienības Eiropas Reģionālās attīstības fonda un valsts budžeta atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti