Ārste: Izplatīts ir mīts, ka akne var pāriet pati no sevis

Tas ir mīts, ka akne ir tikai pusaudžu problēma, jo ar to saskaras kā pusaudži, tā arī pieaugušie, Latvijas Radio 2 raidījumā "Dzīvo vesels" pastāstīja dermatoloģe veneroloģe Gunita Čalovska. Speciāliste norādīja, ka vēl viens plaši izplatīts mīts ir uzskats, ka akne var pāriet pati no sevis bez ārstēšanas.

Dermatoloģe veneroloģe Gunita Čalovska par akni
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Akne jeb acne vulgaris ir iekaisīga ādas salimšana, kas sākas no 8 gadu vecuma. Akni izraisa un ietekmē vairāki faktori.

"Pirmkārt, tā ir tauku dziedzeru pārāk aktīva darbība. Otrkārt, tā ir baktēriju savairošanās ādā. Treškārt, notiek ādas lēnāka virsējās kārtas nolobīšanās. Šis faktoru kopums tad arī noved pie problēmas, kas beigās izraisa uz ādas izsitumus, pumpas vai pinnes. Sākas iekaisums, un rodas iekaisīgie elementi," norādīja Čalovska.

Aknes progresēšanu var novērst ar savlaicīgi sāktu ārstēšanu. Kā norādīja ārste, plaši izplatīts ir arī mīts, ka akne pāries pati no sevi.

"Lielākoties, ja mēs runājam par pinnēm, tad tā nav pašlimitējoša lieta. Gaidot, kamēr tās pāriet, parasti izsitumi tikai pastiprinās un nepieciešama ilgstošāka ārstēšanās," norādīja Čalovska.

Speciāliste norādīja, ka ir jāpievērš uzmanība tam, cik ļoti šī problēma traucē katram indivīdam personīgi, jo reizēm ārstam šķiet, ka izsitumi ir minimāli, bet pašam pacientam tas rada ļoti lielu diskomfortu, fiziskas un arī psiholoģiskas problēmas.

Novērojot pirmos izsitumus, ir lietas, ko cilvēks var darīt pats mājās, norādīja Čalovska. 

"Pirmās un vienkāršākās lietas ir pareiza ādas kopšana. Pirmais solis ir ādas attīrīšana. Nevajadzētu aizrauties ar agresīvu tīrīšanu, izmantot skrubjus. Būtu jāizmanto problemātiskai, taukainai ādai piemēroti mazgāšanas līdzekļi. Aptiekās ir pieejams ļoti plašs klāsts, un farmaceits noteikti var ieteikt piemērotāko," pastāstīja Čalovska, piebilstot, ka sejas mazgāšanas līdzekļi ir jālieto divas reizes dienā – no rīta un vakarā.

Otrs solis būtu piemērota ādas kopšanas līdzekļa izvēle – problemātiskai ādai paredzēts krēms vai gels.

Ja ar šiem līdzekļiem netiek panākti uzlabojumi un novērojama tālāka izsitumu parādīšanās vai ādas stāvokļa pasliktināšanās, tad speciāliste ieteica vērsties pie dermatologa, kurš var nozīmēt gan atbilstošu kopšanu, gan medikamentozu lokālu terapiju.

Reizēm nepieciešama arī iekšķīga aknes ārstēšana.

Runājot par iekaisīgo elementu spiešanu, Čalovska norādīja, ka cilvēki bieži uzskata, ka šāda prakse palīdz un uzlabo ādas stāvokli. "Nedaudz minimāli vizuālo izskatu tas uzlabo, bet noteikti nerekomendēju spiest pumpas, jo tas noved pie rētošanās. Cīņa ar rētām ir daudz, daudz sarežģītāka nekā ar iekaisušajām pumpām," norādīja ārste.

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti