"Dod pieci!" 2019
Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad vāc līdzekļus neārstējami slimu cilvēku dzīves nogalei. Minimālais ziedojums 5 eiro nodrošinās vienu šķidras pārtikas ēdienreizi cilvēkiem, kuri paši vairs paēst nevar. Tāpat ziedojumi palīdzēs citiem paliatīvās aprūpes pacientu atbalsta pasākumiem – fizioterapeita palīdzībai, uzturspeciālista konsultācijām, transporta pakalpojumiem u.c.
Ziedot ar dziesmu var labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv, kā arī pie stikla studijas Doma laukumā.
Raidījumā “Ģimenes studija” atklāj grūtības un valstiski neatrisinātas problēmas paliatīvās aprūpes jomā. Latvijā ir apmēram seši līdz septiņi tūkstoši slimnieku paliatīvajā aprūpē.
Paliatīvā aprūpe ir nepieciešama tad, ja slimība ir neatgriezeniska, lai mazinātu simptomus un uzlabotu dzīves kvalitāti, jo slimnieks nevar sev palīdzēt, šāda aprūpe ir nepieciešama ne tikai veciem cilvēkiem, bet arī bērniem.
Cilvēkiem trūkst finansiālu, emocionālu, informatīvu resursu, lai atrastu palīdzību,
pauž "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta.
Vislabāk šie cilvēki jūtas mājās, bet trūkst finansiālu resursu. Tikai ēdināšanai dienā varētu būt nepieciešams līdz 15 eiro, ģimenei jāpārkārto ikdiena. Ja ir pietiekami resursi, ģimene var algot palīgu, bet tas ir ļoti dārgi.
Labdarības maratonā “Dod pieci!” grib savākt līdzekļus tam, ko valsts nefinansē, otrs – dot iespēju iedzīvotājiem uz šo tēmu paskatīties plašāk.
Psiholoģe Marija Ābeltiņa paliatīvajā aprūpē esošu slimnieku aprūpē kā lielāko problēmu izceļ situācijas hroniskumu, jo tas padara emocionāli visu grūtāku, “redzam, ka cilvēks mirst, tas ir sarežģīts process visiem iesaistītajiem. Šāda situācija var radīt individuālu problēmu un problēmu ģimenei kā sistēmai.”
Pirmais solis – apzināties, ka ir emocionālais slogs, ka ir normāli meklēt palīdzību, emocionālo atbalstu. Situācijā, kad dzīve apstājas visiem ģimenē, negatīvi ietekmē visus ģimenes locekļus, arī slimnieks jūtas slikti un vainīgs.
Cilvēkam, kurš gatavojas atstāt pasauli, ir svarīgi izrunāt dažādas situācijas, bieži tuvinieki neizrunā, nenoskaidro aizgājēja vēlmes, neļauj viņam runāt. Rūta Dimanta pauž, ka mums ir bailes no nezināmā, nāve ir nezināmais.
Svarīgi arī, lai uz atelpas brīdi tuvinieku varētu ielikt aprūpes iestādē, lai ļautu ģimenei atpūsties, jo ir grūti izturēt situāciju, kurai nav galapunkta.
“Dod pieci!” mājaslapā ir anketa, kur var pieteikties pārtikas, higiēnas līdzekļu, transporta, pieskatītāja nepieciešamības gadījumā.
Būtiski arī, ka cilvēks var piezvanīt un izstāstīt par savu problēmu. Ir krīžu centra “Skalbes” atbalsta tālrunis visu diennakti, ir jauna līnija – “Parunāsim”, kur var aprunāties, gūt emocionālo atbalstu.
Parasti cilvēki paši cenšas tikt galā, tikai tad, ja nespēj, prasa palīdzību. Ziedotāji ir emocionāli priviliģētā stāvoklī – viņiem ir ko dot un viņi vēlas palīdzēt.
Lūgt palīdzību ir drosmes un spēka pazīme, kad cilvēks ir spējīgs atzīt, ka ar visu galā netiek. Ir gadījumi, kad atsakās no līdzcilvēku palīdzības, jo uzskata, ka ar visu tiks paši galā. Nav jāpierāda citiem, ka ar visu var tikt galā, pauž Rūta Dimante.
KONTEKSTS
Ik gadu labdarības maratons "Dod pieci!" aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašam vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnunamiem, kā arī jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai.
Labdarības maratonu “Dod pieci!” jau sesto gadu rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv.