Zīdainis un svelme: Speciālistu ieteikumi vecākiem, lai bērns saulē nepārkarstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vasaras laikā rūpīgi jāseko līdzi temperatūrai bērnu ratiņos, sargājot mazuļus no pārkaršanas, bet saules peldēs jāparūpējas par mazuļu ādas aizsardzību, izvēloties atbilstīgu apģērbu, galvassegu un saules aizsarglīdzekļus, raidījumā "Ģimenes studija" skaidro speciālisti.

Vislielākais risks pārkarst ir mazuļiem līdz gada vecumam, kad bērni daudz atrodas ratiņos, kā arī vecāki bieži bērnus vadā ar mašīnu. Šajā vecumā termoregulācija nav tik labi attīstīta kā pieaugušajiem, līdz ar to bērniņi ātrāk pārkarst. Viņiem ir grūtāk visu siltumu atdot ar sviedriem.  Viens no pārkaršanas riska faktoriem ir nepiemērots apģērbs, mazāka šķidruma uzņemšana. Vecāki aizmirst karstā laikā bērnu padzirdīt vai zīdainīšus likt biežāk pie krūts.

Pusaudžiem fiziska slodze ir viens no pārkāršanas faktoriem.

Rīgas Dzemdību nama neonataloģe Kristīne Rasnača norāda, ka mazi bērni vairāk arī elpo caur ādu un līdz ar to viņi ir vairāk pakļauti apkārtējās vides ietekmei. To pašu var attiecināt arī uz to, ka mazs bērns vēsākā vidē ķermeņa siltumu ātrāk atdos, jo nav izteiktas ādas aizsargfunkcijas. Tāpēc svarīgi izvēlēties pareizu apģērbu, lai nebūtu ne par daudz, ne par maz. 

" Māmiņai, pārbaudot, vai bērniņam ir silti, vajadzētu pataustīt bērniņu skausta rajonā, jo rokas vai deguns var būt aukstāks neka pie skausta. Pārbaudot rokas vai deguntiņu, var bērnu saģērbt par siltu,"skaidro Kristīne Rasnača.

Jāatceras, ka ratiņos temperatūra ir augstāka siltā laikā, nekā vienkārši atrodoties ārā.

"Pārkaršana ir dzīvību apdraudošs stāvoklis,'' atzīst Alla Silova. Viņa norāda, ka par pārkaršanu liecina:

  • paaugstināta temperatūra;
  • karsta, sarkana, sausa āda;
  • paātrināta sirdsdarbība,
  • var būt vemšana, galvassāpes vai reiboņi;
  • smagākos gadījumos ir muskuļu vājums vai arī apziņas traucējumi;
  • pavisam dzīvību apdraudošs simptoms ir krampji.

Bērna apģērbam ir jābūt elpojošam, vislabāk no kokvilnas. Labāk plāns apģērbs divās kārtās, lai var noģērbt vajadzības gadījumā.

Pirmā palīdzība, ja šķiet, ka bērns ir pārkarsis: novilkt drēbes, kas karsē, un likt atvēsinošas kompreses, dot dzert.

Savukārt Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas dermatoloģe Sanita Žīgure norāda, ka bērni vieglāk nekā pieaugušie var ne tikai pārkarst saulē, bet arī apdegt. Tāpēc vasarā noteikti ir jārūpējas par bērna ādas aizsardzību. Viņa min, ka garās pastaigās ārā un īpaši atpūšoties pie ūdens, jālieto saules aizsargkrēms. Ja rotaļāšanās notiek noēnotā vietā un galvā ir aizsargājoša cepure, to var arī nelietot.

Ādas audzēji bērnu vecumā ir reti sastopami, skaidro ārste, bet "ādai ir atmiņa": ja cilvēks ir apdedzis saulē bērnībā, tas var ietekmēt saslimšanu ar ādas vēzi jau pieaugušā vecumā. Turklāt ādas vēzis nav tikai melonoma.

Vides zinātņu doktore, ķīmiķe Jana Simanovska, piekrītot, ka bērnu āda ir jāaizsargā, skaidro, ka vienlaikus ir jādomā par to, cik daudz saules aizsargkrēma nonāk atpakaļ vidē - pasaules jūrās. Bērna un arī pieaugušo ādu vajag aizsargāt, bet, ja to dara neapdomīgi, tas ietekmē vidi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti