«Žagata entropijas valstībā» – grāmata pieaugušajiem un bērniem par klasisko un mūsdienu fiziku

Izdevniecībā "Pētergailis" izdota Markētas Baņkovas (Marketa Baňkova) grāmata ”Žagata entropijas valstībā. Fizikālas fabulas no dzīves'', paziņojumā presei informēja izdevniecības pārstāvji. Grāmatu no čehu valodas tulkojusi Halina Lapiņa, redaktors Jānis Kalve.

Apgāds “Pētergailis” ar prieku informē, ka, neskatoties uz  tumšo laiku (gan dabā, gan sadzīvē), no tipogrāfijas ir saņemta jaunākā izdevniecības grāmata – čehu autores, kas vienlaikus ir grāmatas ilustratore, Markētas Baņkovas  “Žagata entropijas valstībā. Fizikālas fabulas no dzīves”, kuru tulkojusi bijusī Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes pasniedzēja Halina Lapiņa.

Grāmatas mērķis ir rotaļīgā veidā radīt lasītājos interesi par klasisko un mūsdienu fiziku.

“Žagata entropijas valstībā” ir fabulas pieaugušajiem un bērniem. Dzīvnieki tajās risina pasaules pastāvēšanas un funkcionēšanas noslēpumus. Grāmata palīdzēs saprast, kāpēc nīlzirgs noturas uz ūdens virsmas un kā lapsas pārdzīvo pusmūža krīzi. Fabulas atklās arī tādus fizikas noslēpumus, kas izskaidros, kāpēc nav jēgas cīnīties pret nekārtību un kā tikt galā ar āpsi alkoholiķi. Resnā suņa un peļu tēliem ir pa spēkam vienkārši un saprotami izskaidrot arī sarežģītas fizikas tēmas –   laiktelpas izliekumu un kvantu nenoteiktību.

Grāmata humoristiski iepazīstina lasītāju ar klasiskajiem fizikas likumiem. Tā padara tos saprotamus ne vien fizikas skolotājiem un skolēniem, bet arī vecākiem un bērniem. Autore pieskaras arī grūtām mūsdienu fizikas tēmām, kas domātas jauniešiem un pieaugušajiem. Grāmata ir piemērota vecākiem, kas vienlaikus meklē lasāmvielu gan bērniem, gan paši sev. Tā ieinteresēs tos, kuriem par fiziku nav intereses vai viņi no tās baidās – šie lasītāji grāmatā vispirms ieraudzīs grotesku, kuras varoņi pa zinātnes ceļu nonāk pie filozofijas. 

Markēta Baņkova ( Marketa Baňkova) ir dzimusi 1969. gadā Čehijā un šobrīd dzīvo Prāgā. Viņa ir absolvējusi Prāgas Mākslas akadēmiju, nodarbojas ar grafiku, fotogrāfiju un tīkla mākslu. Autorei ir daudzpusīgs interešu loks, īpaši par dabaszinībām, un  viņa šīs tēmas beletristiski un mākslinieciski aplūko savās grāmatās “Žagata entropijas valstībā” (“Straka v říši  entropie” –  “Magnesia Litera 2011” balvas ieguvēja) un “Sīkums” (“Maličkost” – balvas “Česká kniha 2016” ieguvēja).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt