Ģimenes studija

Velosezona klāt: drošība un satiksmes noteikumi, bērnu pārvadāšanas iespējas

Ģimenes studija

Akcijas laikā ģimenei nešķirotos atkritumus izdevies samazināt uz pusi

Datu aizsardzība - bērnu bildes sociālajos tīklos un citās saziņas vietnēs

Vispārīgā datu aizsardzības regula skar bērnu un vecāku informācijas publicēšanu

25. maijā visā Eiropas Savienībā spēkā stāsies Vispārīgā datu aizsardzības regula, kas attiecas uz fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti. Tas tiek darīts, lai aizsargātu personu datus, lai uzņēmumi, personai nezinot, nenodotu tālāk citiem kādas personas datus. Regula galvenokārt attiecas uz uzņēmumiem, organizācijām, uz sistēmu, bet skar arī privātpersonas, tai skaitā vecākus, kuri ir atbildīgi par savu nepilngadīgo bērnu datu aizsardzību.

Gaidot Vispārīgās datu aizsardzības regulas spēkā stāšanos, Latvijas Radio raidījums "Ģimenes studija" uzmanību vērš uz to, kā vecāki paši sargā savu bērnu datus, īpaši jau sociālajos tīkos izliekot savu bērnu fotogrāfijas publiskai apskatei.

Bērnu datu publiskošana un drošība

Lielākai daļai sociālo tīklu ir reģistrēšanās ierobežojums no 13 gadu vecuma, bērni to mēdz neievērot un samelo par savu vecumu.

Ja bērni mānās un reģistrējas sociālajos tīklos, mainot vecumu, tad tā ir vecāku atbildība.

Tāpat atbildīgi ir vecāki, kuri publicē savu bērnu fotogrāfijas. Ikvienam, kurš ievieto mazgadīgu bērnu foto internetā, jāatceras, ka viņš rīkojas bez bērnu atļaujas. Vecāki nekad nevar zināt, kurš varētu lejupielādēt publicēto bērna foto.

Bieži nav saprotams, kādam mērķim vecāki publicē bērnu foto, īpaši, ja stāsts ir par ļoti sensitīviem foto. Ir gadījumi, kad bērni tiesā iesūdz vecākus par foto publicēšanu. Parasti bērni tiesas procesus arī uzvar. Publicējot foto, jāsaprot, kā tas var ietekmēt bērna dzīvi pēc vairākiem gadiem.

Svarīgi, publicējot informāciju, ir samērība un mērķis.

Vienmēr pastāv risks, ka kāds var piekļūt datiem, drošs nav nekas. Daloties ar informāciju, pārsūtot to citiem, jāsaprot, kādam mērķim tas tiek darīts. Ja mamma sūta bērna bildes kādam, jābūt gatavam, ka tās bez vecāku ziņas var tikt publicētas tur, kur vecāki nevēlas tās redzēt.

Vispārīgā datu aizsardzības regula nosaka, ka vienmēr ir jāinformē par datu vākšanu – fotografēšanu un filmēšanu. Pat, ja persona ir parakstījusi dokumentu par atļauju fotografēt vai filmēt, vienmēr šai personai ir tiesības mainīt savu lēmumu un lūgt publicētāju šo materiālu izņemt no publiskās telpas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt