Ģimenes studija

Pētniece: lai bērnam neveidos tuvredzība, svarīgi arī iet ārā saules gaismā

Ģimenes studija

Spēja uz ikdienu vērties ar pozitīvu skatu arī pandēmijas laikā. Stāsta Līkumu ģimene

Noslēguma pārbaudījumi izlaiduma klasēs un iestājpārbaudījumi vidusskolās

VISC: Ja noslēguma eksāmenus izlaiduma klasēs nevarēs kārtot klātienē, tie nenotiks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Attālināto mācību laikā joprojām ir neskaidrības par noslēguma pārbaudījumiem izlaiduma klasēm un to, kā skolas organizēs iestājpārbaudījumus 7. un 10.klasēm. Kaspars Špūle no Valsts Izglītības satura centra (VISC)  pauž, ka, ja epidemioloģiskā situācija neatļaus eksāmenus kārtot klātienē, tad  eksāmeni nenotiks, jo attālinātā eksāmenā nevar nodrošināt to objektivitāti.

12. klašu skolēniem būs jākārto trīs centralizētie eksāmeni – latviešu valodā, vienā svešvalodā un matemātikā. Ceturto eksāmenu var kārtot pēc izvēles, ja nepieciešama iestājoties augstākās izglītības iestādē. Svešvalodas eksāmens paredzēts maijā, pārējie – jūnijā.

Valsts izglītības satura centra Vispārējās izglītības pārbaudījumu nodaļas vadītājs Kaspars Špūle atzīst, ka gan skolēni, gan vecāki, kā arī augstskolas ir lūgušas saglabāt eksāmenu norisi.

"Ja neatļauj eksāmenus kārtot klātienē, tad gan eksāmeni nenotiks,"

norāda Kaspars Špūle. "Eksāmeni attālināti nevar notikt, jo nevaram nodrošināt to objektivitāti, kas ir galvenais eksāmenu norisē."

Portālā manabalss.lv ir iesniegta iniciatīva par eksāmenu atcelšanu.

Kaspars Špūle norāda, ka eksāmeni ir nepieciešami, ne tikai lai pabeigtu skolu, bet arī lai turpinātu mācības augstskolā. 

"Eksāmenu rezultāti ir vajadzīgi ārzemju augstskolās un Latvijas augstskolās, īpaši tajās, kur ir konkurss. Līdz ar to skolēni, kas attālinātajā mācību procesā ir rūpīgi gatavojušies, viņi vēlas eksāmenus kārtot ar domu, lai varētu iestāties uz vienlīdzības principiem," atzīst Kaspars Špūle. 

Kārtot eksāmenus ir svarīgi, jo daudzi arī vēlāk vēlēsies iestāties augstskolā un tam ir vajadzīgi centralizēto eksāmenu rezultāti.

Līvānu 1.vidusskolas direktors Gatis Pastars uzskata, ka cilvēki bieži izvēlas vieglāko ceļu, komentējot iniciatīvu par eksāmenu atcelšanu.

"Es nebūtu tas, kurš atbalstītu, ka eksāmenus nevajag vispār vai atcelt. Ja kāds pēc pieciem, desmit vai piecpadsmit gadiem izvēlas mācīties tālāk, jautājums, vai cilvēks būs spējīgs tik ļoti saņemties, ka viņam būs bērni, ģimene, darbs, lai kārtotu eksāmenus, ko var izdarīt tagad," vērtē Gatis Pastars.

“Šī ir krīzes situācija, saprotams, ka zināšanās būs robi. Jāizvērtē ilgtermiņa ieguvumi vai zaudējumi,” norāda Gatis Pastars.

Ropažu novada vidusskolas direktore Inta Ozola piekrīt, ka svarīgi saprast ilgtermiņa ietekmi.

"Šis nav tas gadījums, kur nevar atrast risinājumu; jautājums ir par atbalstu, iedrošinājumu, ko sniedz pieaugušie. Eksāmeni ir loģisks noslēgums vispārējās izglītības posmam, un tas ir nepieciešams," atzīst Inta Ozola.

Uzrunātie divpadsmitklasnieki atzīst, ka ir neziņa un neskaidrība par gaidāmo eksāmenu norisi, arī attālināti gatavoties ir sarežģītāk.

Savukārt 9. klašu skolēniem eksāmenu nebūs, būs tikai diagnosticējošie jeb monitoringa darbi. Tas, kā notiks iestājpārbaudījumi vidusskolās un ģimnāzijās, būs atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas valstī.

KONTEKSTS:

Ministru kabinets pirms pāris nedēļām konceptuāli vienojās par "reģionu principu" mācību procesa organizēšanā. Proti, teritorijās, kurās saslimstība ar Covid-19 būs zemāka par noteikto slieksni, vispārizglītojošās izglītības iestādes drīkstēs atsākt mācības klātienē.

Valdība sēdē otrdien, 23. februārī, vienojās, ka SPKC būs tiesīgs lemt par klātienes mācību  atļaušanu 1.–4.klasei, ja pašvaldībā divu nedēļu saslimstības rādītājs nepārsniegs 220 slieksni uz 100 000 iedzīvotājiem un nebūs novērots straujš Covid-19 saslimstības pieaugums.

No pirmdienas, 22. februāra, 25 pašvaldībās ar zemu Covid-19 saslimstību mācības klātienē atsāka 1.–4. klases. Pašvaldības, kurās šonedēļ atļautas klātienes mācības 1.–4. klašu skolēniem, aplūkojamas SPKC mājaslapā pieejamā PDF dokumentā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti